Haber: Songül DURSUN

Her deprem yaşadığımızda sarsılıyoruz, korkuyoruz. Çünkü deprem bölgesinde yaşıyoruz ve yaşadığımız çok fazla acı var. Deprem kendini unutturmuyor. Son günlerde ülke genelinde yaşanan sarsıntılar, yaşanan depremler Türkiye’nin deprem gerçeğini sürekli herkese hatırlatıyor. Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür, geçtiğimiz gün Malatya’da katıldığı bir etkinlikte yine ülkemizin deprem gerçeğine dikkat çekerek, Elazığ’a ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu ve “Elazığ’da halen şehrin üçte ikisi haşat. Ancak bir kısmı yapıldı. Yapılan da öyle fazla bir şey değil. Halk Elazığ’ı terk ediyor” dedi.

“DEPREM, YÖNETİCİLERİMİZİN FAZLA İLGİ GÖSTERMEKTEN KAÇINDIĞI BİR KONU”

Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı’nın kültürel ve sosyal dayanışma programlarından birisi olan Geleneksel Vefa Zamanı-4 etkinliği Malatya’da geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Vefa Zamanı-4 Etkinliğinde, Deprem Uzmanı hemşehrimiz Prof. Dr. Naci Görür etkinlikte yaptığı sohbette, “Benim ismim söylenince insanların aklına deprem geliyor. Bizim memleketimizde deprem denilince, her nedense insanlarımızın, yöneticilerimizin fazla ilgi göstermekten kaçındığı bir konu. Ama deprem bu ülkenin de en büyük gerçeği. Halbuki deprem ekonomiden daha gerçek, ekonomiyi de etkiliyor. Gün geçmiyor ki bu ülke sallanmasın, gün geçmiyor ki belirli yerler de az veya çok zarar olsun” diye konuştu.

“NEDEN BU KONUDA TALEPKÂR OLMUYORUZ?”

Prof. Dr. Görür, deprem konusunda sessizce beklemenin doğru olmadığını vurgulayarak; “Bu belanın içinde sessiz sessiz beklemek olur mu? Neden bu konuda talepkâr olmuyoruz? Neden hükümetten, devletten, yerel yönetimlerden bu konu da istekli olmuyoruz, bu sorunu dile getirmiyoruz? Onu anlamak mümkün değil” ifadelerini kaydetti.

“HALK ELAZIĞ’I TERK EDİYOR”

Prof. Dr. Görür, konuşmasında Elazığ’a ilişkin çarpıcı iddialarda da bulunarak;  “Deprem bu ülkenin bir gerçeği. Elazığ’da halen şehrin üçte ikisi haşat. Ancak bir kısmı yapıldı. Yapılan da öyle fazla bir şey değil. Halk Elazığ’ı terk ediyor” dedi.