HDP’NİN “ÇEKİLİRİZ” ŞANTAJI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

HDP’NİN “ÇEKİLİRİZ” ŞANTAJI

Bu haber 28 Kasım 2019 - 8:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Terör örgütleri ile ilişkili belediyelere kayyım atanmasının ardından tüm makamlarından istifa ederek Türkiye’yi ara seçime götürme şantajı HDP’nin elinde patladı.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde kazandığı 69 belediyeden 24’üne terör örgütü ile irtibatları ve destekleri somut bilgi ve belgelerle tespit edilip İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyum atanan ve 19 belediye eş başkanı tutuklanan HDP, tüm görevlerden çekilip demokratik sistemi askıya alarak ülkemizi sözüm ona demokrat Avrupa ve Amerika’ya şikâyet etme düşüncesi, terör örgütleri ile olan irtibatlarının tescil edilmesine kapı aralayacağı gerekçesi ve ters tepki doğuracağı endişesi ile önümüzdeki süreçte de HDP’nin, Meclis ve belediyeler çatısı altında siyasete devam edeceği belirtildi.

HDP tarafından açıklanan deklarasyonda;  “AKP-MHP İttifakına Çağrımızdır: 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde de görüldüğü gibi çoğunluk desteğini kaybetmiş, toplumsal meşrutiyet zeminini yitirmiş bu iktidar, kayyımlar gibi siyasi darbe yöntemleriyle halkların iradesini gasp ederek, hukuk dışı ve gayri meşru yollarla toplumu daha fazla yönetemez. Türkiye halklarının AKP-MHP sultasından kurtulması için ‘erken seçim’ diyoruz. Bu bir meydan okuma çağrısıdır. Buradan hodri meydan diyoruz! Bütün muhalefeti bu erken seçim talebinin etrafında birleşmeye ve harekete geçmeye çağırıyoruz” İfadelerinin kullanılması İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyımların hizmetlerinden duyulan  rahatsızlığı da ortaya koydu.

Bölge halkından zorla ve tehditle aldıkları oylarla belediyeleri uzun süreden beri kazanan, aldıkları belediyelerin kaynaklarını halka hizmet yerine terör örgütlerine ve örgütün uzantısı yapılanmalarına aktaran belediye başkanlarının aynı tutumlarını gören ve bunu belgelerle tespit eden İçişleri Bakanlığının görevden uzaklaştığı belediye başkanlarını bahane ederek kendi ifadeleriyle demokratik mücadeleden vazgeçmeyi düşünmek bile asıl amaçlarını açık etmesi açısından önemli.

Siyasi makamlardan çekilmekle Türkiye’de demokratik bir sistemin olmadığını, anayasal düzenin işlemediğini, siyasi hakların kullanılmasına kısıtlamalar getirildiğini, seçimle işbaşına gelen belediye başkanlarının görevlerinden alınarak yetki gaspı yapıldığını dünyaya ilan ederek ülkemizi akıllarınca zor duruma bırakma gibi bir acziyet içine düşmüş durumdalar.

Öncelikle artık Türkiye, Avrupa’nın, Amerika’nın ne dediğine bakan ve onların yaptırım tehditlerine aldıran bir ülke değildir. Hele hele ekonomik ve siyasi baskılara pabuç bırakacak bir ülke asla değildir.

Kendi ülkelerindeki insan hakları ihlallerini görmeyip bizim ülkemizde etnik ayrımcılık yapılarak bir kesim yok sayılıyormuş gibi, Türkiye’deki Kürtlerin derdiyle dertlenmek gibi sözde hümanist raconu kesip, Müslüman kanı dökerek petrol kuyularının, uçsuz bucaksız zeytinliklerin ve doğal kaynakların başında oturmanın taşeronluğunu yapmak, asla demokratik hak kullanmak değildir.

Siyaset yapma gerekçesini; etnik ayrımcılık ve terör örgütü ile yol yürümek olarak yorumlayan,  ülkemiz ve Ortadoğu üzerinde emelleri olan küresel güçlerin değirmenine su taşıma ihanetini, hak arayan gerilla olarak isimlendiren, kendilerine her fırsatta Kürtlerin haklarını savunucusu unvanı veren ancak en büyük kötülüğü de onlara yapan bir yapıya, devletin kayıtsız kalması mümkün değildi ve kalmadı.

HDP’nin siyaseti, halkına hizmet götürmek, halkının yaşadığı sorunların çözümüne katkın sağlamak olmadığı sürece gerçek anlamda bir siyaset değildir. Siyaseti ve demokratik sistemi,  kendisine oy veren insanların yaşam şartlarını iyileştirmek, onların nezih bir çevre ve mekânda yaşamalarını sağlama olarak algılamadıkları ve her şeyden önemlisi de çocukları bile öldürme zulmünü yapan terör örgütü ile arasına mesafe koyum yapılanları şiddetle kınamadığı sürece HDP’nin gerçek anlamda bir siyasi geleceği olamaz.

Mehmet Karaaslan
Mehmet Karaaslanmehmetkaraaslan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.