Hazarbaba artık yaz kış vatandaşın hizmetinde olacak

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde kış turizminin gözde mekânlarından olan göl manzaralı Hazarbaba Kayak Merkezi, yapılan ihale sonucu 25 yıllığına profesyonel ellere teslim edildi. "Doğu'nun saklı denizi" olarak adlandırılan Hazar Gölü manzarasıyla büyük ilgi gören kayak merkezi, yeni hizmetlerle buluşmak için gün sayıyor.

Hazarbaba artık yaz kış vatandaşın hizmetinde olacak
Hazarbaba artık yaz kış vatandaşın hizmetinde olacak
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Sivrice ilçesinin 2 bin 347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba dağından ismini alan kayak merkezi, Hazar Gölü manzarasıyla büyük ilgi görüyor. Son yıllarda Elazığ İl Özel İdaresi tarafından işletilen kayak merkezi, yapılan ihale sonucu 25 yıllığına profesyonel ellere teslim edildi. Özellikle Diyarbakır, Malatya, Mardin, Tunceli ve Batman başta olmak üzere birçok ilden ziyaretçi ağırlayan kayak merkezi sezona hazırlanıyor.

Hazarbaba’ya beklenen otel

Macera Parkı ve Hazarbaba Kayak tesislerinin tümünü kiraladıklarını dile getiren İbrahim Kavaklı, 2023-2024 yılı kayak sezonu için kafeteryalar, teleski, kayak alanlarındaki tüm alanlarda hizmet vereceklerini 2024 yılının bahar ayında ise macera parkını da devreye alacaklarını söyledi. Bu yıl kayak, ısınma, yeme içme hizmeti vereceklerini 2024 yılı ve devamında ise günü birlik misafirler için bir kafeterya restoran alanı oluşturacaklarını aktaran Kavaklı, ilerleyen yıllarda ise 60 yataklı bir otel yapacaklarını ifade etti.

Sadece kayak değil macera severler için aranan yer olacak

Sadece kış turizminin yer almadığı Hazarbaba, yaz turizmi için de büyük olanak sağlıyor. Bu çerçevede macera parkı yapılacak çalışmalar ile bir üst seviyeye taşınacakken, yamaç paraşütü sporu için gözde mekân haline gelecek. Hazarbaba Dağı’nın trekking için bire bir olduğunu ve bu yönde çok amaçlı çalışma yürüteceklerini belirten Kavaklı, aynı zamanda Bervi Gölü güzergâhına safari turları düzenleyeceklerini dile getirdi.

Hazarbaba Dağı, profesyonel ellerde

Bir türlü istenilen düzeye getirilemeyen Hazarbaba Dağı, profesyonel ellerde. Vizyonlu birçok çalışmayla Elazığ turizmine büyük katkı sağlayacak. Sıralanan projeler vatandaşlarda büyük bir heyecan uyandırırken Kavaklı, özellikle Hazarbaba Dağı’na çıkan yolun çok dar olduğunu söyledi. Bu çerçevede büyük destek gerektiğini vurgulayan Kavaklı, yolun genişletilmesi ve ışıklandırılması gerektiğini söyledi.

Hazarbaba Kayak Tesisleri’nin tüm alanları kiralandı

2023-2024 yılı kayak sezonu için kafeteryalar, teleski, kayak alanlarındaki tüm alanlarda hizmet vereceklerini aktaran İşletme sahibi İbrahim Kavaklı; “Biz firma olarak 2023 yılının Kasım ayında İl Özel İdare’den almış olduğumuz ihale neticesinde 25 yıl boyunca buranın kiracısıyız. Burada alanlarımız öncelikle macera parkı ve Hazarbaba Kayak Tesisleri’nin tüm alanlarını kiraladık. Teleski ve kafeteryalar olmak üzere tüm alanlar bizde. Önümüzdeki yıllarda bunların içerisinde bir bölümlendirme yapabiliriz ama bu yıl yani 2023-2024 yılı kayak sezonu için kafeteryalarla, teleski, kayak alanlarındaki tüm alanlarda hizmet vereceğiz. 2024 yılının Nisan, Mayıs ayı itibariyle macera parkını da devreye alacağız. Bu şekilde yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

“Birçok etkinlikle Hazarbaba’yı aktif hale getireceğiz”

Bu yıl için birçok etkinlik planladıklarını belirten Kavaklı; “Kayak tesisinde konserler, kulüplerin etkinlikleriyle birlikte burayı aktif hale getireceğiz. Kayak merakı olan vatandaşlarımızın, hemşehrilerimizin özellikle Elazığ, Bingöl, Muş, Tunceli, Diyarbakır, Batman illerine hitap edeceğimizi düşünüyoruz. Bu illerdeki vatandaşlarımız için reklam çalışmasına da bir yandan başladık. Amacımız burada öncelikli olarak vatandaşın kayma ihtiyacını giderebileceği, ısınma, kişisel ihtiyacını ve yeme içme gibi ihtiyaçlarını karşılayabileceği tarzda bir hizmet vereceğiz. Bu yıl ilk yılımız olduğu için bu yönde çalışmalarımızı yaptık” ifadelerini kullandı.

“Günübirlik misafirlerimiz için kafeterya ve restaurant alanı oluşturuyoruz”

Hazarbaba’ya 60 yataklı otel yapmayı planladıklarını ifade eden Kavaklı; “2024 yılı ve devamında günübirlik misafirlerimiz için bir kafeterya ve restaurant alanı oluşturuyoruz. Akabinde de otel yapıp vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Hazarbaba’da en az 20 yataklı bir otel düşünüyoruz ancak bu yılki gelişmeleri ve yapacağımız çalışmaları göz önünde bulundurarak, bu rakamı arttırmayı planlıyoruz. Kurum ile yaptığımız yapmış olduğumuz sözleşmede minimum 350 m²’lik günü birlik bir tesisi yapmamız gerekiyor. Bu yıl ne oluyor göreceğiz. 350 m² yeterli gelir mi bakacağız. Şu anda edindiğimiz izlenime göre minimum 500 m²’lik bir günübirlik tesis yapacağız ve akabinde de geliştirilebilir olmak şartıyla 60 yataklı bir otel yapmayı planlıyoruz” dedi.

“Doğal güzellikleri ön plana çıkarmamız gerekiyor”

Sözlerini sürdüren Kavaklı; “Bu yıl öncelikle kayak sezonunun açılmasıyla kayakçılarımıza hizmet edebilir halde olacağız. Arazimizin ve çevremizdeki doğal güzellikleri de ön plana çıkarmamız gerekiyor. Çünkü Elazığ’daki Hazarbaba Kayak Tesisleri; Kayak tesisi olarak baktığınızda dünyada eşi benzeri olmayan 2 Göl manzaralı Sivrice Hazar Gölü, Keban Baraj Gölü manzaralı bir tesis. Yukarı alana çıktığımızda orada bir gölümüz daha var. Bervi Gölümüz yukarıda doğal bir gölet. Doğal olarak burada 3 tane gölümüz var. Biz bu alanları göz önüne koyduğumuzda, değerlendirdiğimizde burada çok güzel bir manzaramızın olduğu ön plana çıkıyor. Yukarıdaki gölün varlığı ile birlikte Bervi gölüne treding turları yapmayı planlıyoruz. Bununla birlikte ATV ve motocross turları düşünüyoruz. Ancak bu değimiz tüm etkinlikler zamanla ve koşulları gördükçe uygulayacağız” şeklinde konuştu.

“Etkinliklerin hepsini değerlendireceğiz”

Hazarbaba’nın her mevsim vatandaşın hizmetinde olacağını belirten Kavaklı; “Bugün Elazığ’daki birçok kulüple görüşüyoruz. Valilikle görüşmelerimiz devam ediyor. Çünkü burada çok güzel yamaç paraşütü yapılabiliyor. Bu etkinliklerin hepsini değerlendireceğiz. Elazığ’ın sosyal ve mevcut güzellikleri içerisinde sahip olduğu bu değerleri gündeme taşıyacağız. Yaz aylarında özellikle kır düğünü yapmaya çok elverişli ve etkinlik yapmaya elverişli alanlarımız var. Yazın burası son derece serin kışın son derece soğuk olması nedeniyle insanların yaz kış bu alanlarda gelip eğlenebileceği birçok alan var” dedi.

“Çalışmalar Elazığ’ın turizmini de canlandıracak”

Macera parkına yapacakları çalışmalar ile burayı bir üst seviyeye taşıyacaklarını aktaran Kavaklı; “Macera parkında çok güzel çocukların, gençlerin eğlenebileceği alanlar mevcut. Türkiye’nin en uzun zipline burada. Bu alanların hepsini değerlendireceğiz. Bunlarla birlikte insanlarımıza değişik ve eğlenceli alanlar oluşturacağız. Yapmış olacağımız bu çalışmalar Elazığ’ın turizmini de canlandıracaktır. Bu aşamalarda var olan ulaşım ve insanlarımızın buraya rahat gelebilmesi için yol durumunu değerlendireceğiz. Çünkü şu anda geçmiş yıllarda gözlemlediğimize göre yolun kifayet etmeyeceği daha ağır basıyor. Bununla birlikte yapacağımız diğer etkinliklerde de özellikle Elazığ İl Özel İdaresi, Elazığ Belediyesi ve Elazığ İl Kültür Turizm Müdürlüğüyle bu konularda çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

“Elazığ yaz ayı turizminde hak ettiği yerde değil”

Elazığ’ın yaz ayı turizminde hak ettiği yerde olmadığını iddia eden Kavaklı; “Türkiye’de Hazar Gölü’nün sahip olduğu konumu değerlendirdiğimiz zaman inanılmaz güzel yerlerimiz, arazilerimiz, alanlarımız var. Yaz turizminde Sivrice Hazar Gölü’nün hak ettiği yerde olmadığına inanıyorum. Öncelikle Sivrice İlçesinin daha güzelleştirilebilir ve geliştirilebilir olduğuna inanıyorum. Bunların hepsini üst üste koyduğumuzda önümüzdeki yıllarda burada yapacağımız yatırımları görerek yapacağımız için daha farklı mecralara taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

“Futbolcuların kamp oluşturabilecekleri alanlar var”

Hazarbaba’da futbolcuların kamp oluşturabilecekleri alanların olduğuna da değinen Kavaklı; “Yaz aylarında burada bisiklet turizmi, hatta istediğimiz gibi olursa özellikle sahip olduğu konum ve intifa nedeniyle rakımdan dolayı futbolcuların çok güzel spor kulüplerinin kamp oluşturabilecekleri alanlar var. Burada yaz aylarında rakım yüksek olduğu için oksijen oranı yüksek. Futbolcuların da spor yaptığı zaman bundan yararlanıp daha iyi bir performans elde edebilir. Otel, kafeterya gibi yapacağımız yatırımları hayata geçirdiğimiz zaman Hazarbaba daha da güzel olacak” şeklinde konuştu.

“Kayak merkezinin aynı anda 2 göl manzarası var”

“Bu güzellikleri ancak paylaşabilirsek bir değer bir anlam yükleriz” diyen Kavaklı; “Geçtiğimiz günlerde bizi arayıp konaklama alanınız var mı? Rehabilitasyon uygulaması yapalım diye talepte bulunan insanlar oldu. Bunların hepsini üst üste koyduğumuzda burada ciddi şeylerin ortaya çıkacağını ön görebilirisiniz. Kayak sporu sadece bunlardan biri ama en önemlisi bence. Çünkü sahip olduğumuz sosyal çevre ve donatılar mükemmel. Hazarbaba’ya çıktığınızda göl manzarası var. Dünya’da 2. Türkiye’de göl manzaralı tek kayak merkezi. Bizim kayak merkezi aynı anda 2 göl manzarası var. Bu güzellikleri ancak paylaşabilirsek bir değer bir anlam yükleriz. Bu güzellikleri Türkiye’ye dünyaya tanıtmadıktan sonra hiçbir manası yok. Tüm hemşehrilerimizi, çevredeki bölge halkını Türkiye’nin herhangi bir yerinden olan bütün vatandaşlarımızı Hazarbaba’ya gelip bu güzel doğal atmosferi görmelerini istiyoruz” dedi.

“Elazığ’ın geleceğine miras kalacak bir yatırım”

Kavaklı; “Hazarbaba dağı sadece bizim firmamıza ait değil, burası herkesin malı. Buradan herkes faydalanmakta serbest. İnşallah bizlerde faaliyetlerimizi en kısa sürede gerçekleştirip vatandaşın hizmetine sunacağız. Bu doğrultuda devam edeceğiz. Elazığ’ın geleceğine miras kalacak bir yatırım diyebiliriz. Bu alanı 25 yıllığına kiralamış olsak da burası sadece bize ait değil. Burası Elazığlının, Diyarbakırlının bölgedeki herkesin. Biz sadece burayı daha da güzelleştirip vatandaşımızın hizmetine sunacak kişileriz. Bu bizim turizmimize bir katkıdır. Bu araziyi geliştirip, büyütüp daha da güzelleştirmek hepimizin elinde. Bu dağlar neden ağaç değil, neden yeşil değil? Eğer bu dağlar ağaç olsaydı vatandaşımız ona göre buradan faydalanırdı. Yarın nesillerimiz, çocuklarımız bu dağlardan yararlanacak. Burada güzel bir şeyler yapacağız ve yaptığımızda da herkese faydası olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“En büyük eksikliğimiz yolumuz”

Hazarbaba’daki eksiklikleri sıralayan Kavaklı; “Buradaki en büyük eksikliğimiz yolumuz. Yolumuz istenildiği gibi değil. En azından yollar bir gidiş, bir geliş olsa daha iyi olur. Şu anda yolumuz yeterli değil. Yol dışında doğalgaz olmuş olsaydı bu bizim en büyük ihtiyaçlarımızdan biri. Bununla birlikte insanımızın doğru ilgisi bize lazım. Burası ailelerin gelip gideceği, herkesin yararlanabileceği bir alan olmalı. Çünkü eskisi gibi kışlar çok uzun olmuyor. Burada 90 günlük bir süreçten bahsediyoruz. Bu süreçte herkesin gelip görmesini, herkesin bu alanda güzel vakit geçirmesini istiyoruz. En büyük temennimiz arzumuz bu. Çabamız, gayretimiz bu yönde. İnsanlarımız gelsinler, görsünler aynı zamanda büyüklerimizden de destek bekliyoruz. Yolumuzun yapılması ile birlikte aydınlatılması da gerekiyor. Böyle taleplerimiz var. Buradaki en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi de su ihtiyacımız. Kış aylarında su donuyor ve şebekenin bastığı su yeterli gelmiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Lokman Polat

13 Ara 2023 - 15:20 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Lokman Polat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ulaşım Sorunu Var. - Elazığ'ın en büyük sorunu ulaşım, nereye el atsan ulaşım, Turizm ve Elazığ'ın gelişme ve kalkınmasının önündeki en büyük engel ulaşım. Bu memlekette Karayolları Bölge Müdürlüğü var Elazığ'a son 12 yılda yaptığı yarım yamalak Kuzeyçevreyolunun 2 etabından başka bir çalışması yok , Elazığ ı ve Karadenizi Adıyaman, Şanlıurfa ,Gaziantep e bağlayacak Sivrice Siverek duble yolu senelerdir senelerdir konuşuluyor. Karayolları uykuda, Gezin Gülüşkür yolu, Gezin Çüngüş yolu başlamış sürünüyor. Yatırımcı ne diyor. Yol sorunu var ulaşım sorunu var Harputa giden duble yol gibi Sivriceden Tesislere yol lazım ki otellerin biri değil beşi yapılsın, Ulaşım olmazsa yatırım olmaz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 15:20