HAZAR GÖLÜ ÖLÜYOR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

HAZAR GÖLÜ ÖLÜYOR!

Bu haber 17 Temmuz 2020 - 7:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tarih 6 Temmuz 2020…
Aynı gün iki haber çıktı basında…
Elazığ Fırat Gazetesi; “Hazar Gölü’nde kirlilik hâd safhada!”…
Şanlıurfa urfadasin.com; “Tatilciler Hazar Gölü’nü tercih ediyor!”…
Gazetemiz Fırat’ta yer alan fotoğraflar, aslında yazıya da söze de gerek bırakmayacak şekilde kirliliği görüntülemiş…
urfadasin.com’da yer alan fotoğraflar, şezlong ve şemsiyelerin yer aldığı muhtemelen bir tatil köyü plajında çekilmiş!
Her iki haberde de vatandaşın görüş ve düşüncelerine yer verilmiş.
“Doğunun gizli denizi” diyenler, gölün doğal güzelliğini dile getirenler ve memnuniyetini anlatanlar kadar, aşırı kirlilikten dolayı bu imkânlardan yararlanamayanların serzenişleri de dikkât çekici!
Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır ve Malatya’dan gelenler arasında Hazar Gölü’nü, Türkiye’nin batısındaki ünlü tatil yöreleriyle kıyaslayanlar bile var…
En ilginç yorum ise, Şırnak’ın Silopi İlçesi’nden Hazar Gölü’ne gelen ve Şanlıurfa urfadasin.com Haber Sitesi’ne röportaj veren bir vatandaşa ait…
“Bodrum ile Marmaris’e de gittik. İlgilenilirse, burası Bodrum ile Marmaris’i geçer!..” diyor vatandaş…
***
Daha önce Turizm Haftası veya Yaz Sezonu ya da çevre sorunları dolayısıyla birçok yazıma konu olan Hazar Gölü’ne âşık olanlardan birinin de Mustafa Kemâl ATATÜRK olduğunu belirtmiştim…
Doğu Gezisi’nde 14 Kasım 1937 Pazar Günü Elazığ-Diyarbakır arasında trenle yolculuk yapan Ulu Önder ATATÜRK, Hazar Gölü’nün sâhip olduğu güzelliği görünce; Gezin sâhilinde günümüzde TCDD Kampı olarak bilinen yerde trenini durdurmuş, 45 dakika süreyle öğle yemeğini yerken, vagon salonundan o dönem “Gölcük” ismiyle anılan gölü büyük bir hayranlıkla izlemiştir.
Beraberindeki bakan ve generalleriyle sâhile doğru yürürken, gördüğü güzellik karşısında kendilerini karşılamaya gelen köylülere; “Yurdumuz çok güzelmiş, şimdiye kadar buraları görmekte geç kaldığım için çok üzgünüm. Burada modern bir şehir kuracağım, Yalova’nın bir eşini bu kıyılarda herkes görmüş olacak ve buraya medeniyet gelecektir” diye hitâp eden Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK’ün ne yazık ki bu düşüncesini gerçekleştirmeye ömrü vefâ etmemiştir…
***
O’ndan sonra gelenler, Elazığ’ı TBMM’de temsil edenler ve bu şehri yönetenler, bırakın Hazar Gölü’nün yanına Yalova misâli modern bir şehir kurmayı, Elazığ ve Hazar’ın bizzat isim babası olan Mustafa Kemâl ATATÜRK’ün aziz hatırasına bile sâhip çıkamamışlar maalesef?
TCDD Kampı olarak bilinen alanın önünde ATATÜRK’ün treni durdurduğu yerde bulunan, yaşananların özetlendiği tabelâ, boyası dökük biçimde ve paslı vâziyetiyle bir “ayıp abidesi” olarak durmaktadır!

Türkiye’de her vilâyet Mustafa Kemâl’in kente gelişiyle dahi günlerce övünürken, ne yazık ki bu memleket; ATATÜRK’ün bizzât Elazığ ve Hazar Gölü’nün isim babası oluşundan istifâdeyle, bugüne kadar lehte bir hisse dâhi çıkaramamıştır kendine?

***
İşte Silopi’den Elazığ’a gelen ve Hazar Gölü için; “İlgilenilirse, burası Bodrum ile Marmaris’i geçer!..” diyen vatandaşımızın “ilgilenilirse” diye öne sürdüğü şart, bu memleketin en büyük noksanıdır!

Zira, Gazetemiz Fırat’ın “Hazar Gölü’nde kirlilik hâd safhada!” Manşet haberiyle dikkât çektiği tehlike, bir zamanlar “Hazar Gölü Ölmesin!” diye mücâdele veren Hazar Gölü ve Çevresi’ni Koruma Derneği’nin, gölün su seviyesini düşüren özel şirkete ve çevreye zarar veren unsurlara karşı yıllarca sürdürdüğü dik duruş sayesinde önlenebilmişti?
Dün Hazar Gölü’nü tehlikeye atan sâhipsizlik, bugün maalesef Maden’i taşınma, Hazar’ı yeniden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır!
Hazar Gölü’nü sâhiplenmesi gereken STK’lar gibi, maalesef ilgililer / yetkililer de işlevsiz bu konuda?
***
Elazığ’ın Yeni Valisi Erkaya YIRIK’ın göreve başlamasıyla birlikte, İl Özel İdâresi yetki, imkân ve mârifetiyle çözülebilecek daha önce de gündeme taşıdığım sorunları hatırlatmakta fayda var elbette…
Daha önce Vali Ömer Faruk KOÇAK Dönemi’nde düzenlenen Sivrice Kurultayı’nda gündeme gelen; Elazığ’da bulunan Orman Bölge Müdürlüğü’ne rağmen, Hazar Gölü’nün yıllardır en büyük sorunlarından biri olarak bilinen ağaçlandırma eksikliği, çıplak dağlarla çevrili çevrede bâriz biçimde kendini gösterirken, adı geçen valinin tâlimatıyla başlanan çalışmalar, O’nun kısa süre sonra ilden ayrılmasıyla akamete uğramış, “devlette devâmlılık esastır” prensibi de âdeta rafa kaldırılmıştır!
***

Kış mevsiminin çok kısa sürmesi dolayısıyla kar örtüsünün erken kalkması dezavantajına rağmen, Hazarbaba Kayak Merkezi’nin de yer aldığı Hazarbaba Dağı, çift göl manzaralı eşsiz görüntüsüyle kış turizmi kadar yaz turizmine de açılmayı beklerken, dağın aşılmaz yolu sürekli yaptığımız televizyon programlarındaki çağrılarımızın karşılık bulması neticesinde Vali Murat ZORLUOĞLU tarafından programa aldırılarak asfaltlanmış olsa da, halkımızın teleferik talebi arzuları maalesef gerçekleştirilememiş, ihtiyacı karşılayacak bir dinlenme tesisi gibi konaklama tesisi eksikliği de yıllardır giderilememiştir?
***
Vali Çetin Oktay KALDIRIM döneminde; Hazarbaba Dağı’na çıkmak amacıyla toplumun arzu ettiği ve tüm halkın yararlanabileceği teleferik tesisi yerine, sâdece adrenalin tutkunlarının kısıtlı bir alanda kullanabileceği zıpline tesisi yapımı bu yatırımın rağbet görmeyişine neden olmuş, asıl ihtiyaç giderilememiştir?

Yine Vali KALDIRIM Dönemi’nde batık şehrin yüzyıllardır çözülemeyen gizemiyle “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne kabulü için UNESCO’ya başvurulduğu, yeni bulguların tam olarak ortaya çıkarılması için Batık şehir, kale ve surlarının olduğu bölgede su altında arkeolojik kazı çalışması yapılması konusunda gerekli yazışmaların yapıldığı duyurulmuş, ancak bu hususta somut bir gelişme elde edilememiştir!
***
Gezin Beldesi’nde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait kampta geçmişte yaşanan, tüm Elazığ’ın da bilgi sâhibi olduğu olumsuzluklardan sonra; Maden Kaymakamlığı’nca; “Yapılan incelemede kamp ortamının eğitim, sağlık, güvenlik açısından çocukların beden ve ruh sağlığı için uygun olmadığı, daha önce giderilmesi gereken eksikliklerin tamamlanmadığı” şeklindeki karara istinâden kapatılması, yaptığımız Medya Analiz isimli tv programımızda bizim de dile getirmiş olduğumuz zararlı faaliyetlerin önlenmesi bakımından Vali Çetin Oktay KALDIRIM Dönemi’ndeki en önemli ve olumlu icraattır!..

Tam bir yıl önce Temmuz ayı ortasında kapısına kilit vurulan bu kampla birlikte Elazığ Valiliği İl Özel İdâresi’ne devredilen İller Bankası’na ait kampın, temizlenecek Gezin sâhilinden yararlanılması amacıyla yeniden düzenlenerek halka açılmasına dâir haklı istek ve arzu doğrultusunda beklenen adımlar da ne yazık ki hâlâ atılamamıştır?
***
Hazar Gölü’nün yaklaşık 20 km uzunluğundaki kenar kıyısı boyunca uzayıp giden Elazığ – Diyarbakır Karayolu’nda; kuzey kısımda kalan müstâkil evlerden oluşan siteler ile balıkçı evleri, sâhilde resmî kurumlar ile özel sektöre ait tesislerin dışında, 5 kez değiştirildiği bilinen kıyı kenar çizgisi ve denetimsizlik nedeniyle gölün tüm çevresinde olduğu gibi tabiat varlıklarını koruma amaçlı yasalardan “Kıyı Kanunu ve Uygulanmasına Dâir Yönetmeliğe” aykırı yapılaşma dikkât çekici biçimde sürüyor?..
Maden’e bağlı Plajköy, genelde Diyarbakır’dan gelen yazlıkçılara hitâp eden kamp ve tesislerden oluşurken, özellikle bu bölümde yasaya aykırı biçimde kıyı kenar çizgisini ihlâl eden yapılaşma, güney sâhilinin de en büyük sorunu olarak göze çarpıyor!

***
Batıda Kürk Çayı, güneydoğuda Behramaz Çayı, doğuda Zıkkım Deresi ve kuzeyde Savsak Deresi ile beslenen gölde ıslâh çalışmalarının yetersizliği, sedimantasyon ve aşırı kirlenmeyle öncelikle ekolojik işleyişi, dolayısıyla da Hazar Gölü’nü tehdit etmeye devâm ediyor!..
Elazığ- Diyarbakır Karayolu boyunca uzanan kuzey sâhilinin tamamı, Plajköy’den Sivrice Merkezi’ne kadar güney sâhili de yer yer, daha önce olmayan, son üç yıl zarfında oluşan sazlıklarla kaplanmış ve her geçen gün artan bu çirkinlik, gölün kullanımına engel olacak boyuta ulaşmış artık.
Geçmişte mavi bayrak alan koy ve plajlarıyla övündüğümüz Hazar Gölümüz S.O.S veriyor…
“Kirlilik hâd safhada!” tehlike büyüyor, “ölmesin” demiştik ama yetişin dostlar Hazar ölüyor!

 

H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkunvehbicoskun@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Şükrü Baş Temmuz 17, 2020 / 09:13 Cevapla

VEHBİ COŞKUN .EY KARDEŞİM….ÖYLE MUHTEŞEM YAZILAR YAZIYORSUNUZ Kİ İÇİMİZE SU SERPİYOR BİZLERİ RAHATLATIYORSUNUZ. YAZINIZDAKİ SÖZLERE TÜMÜYLE KATILIYOR SİZİ TEBRİK EDİYORUM…BİZİM ELAZIĞ İSMİ ATATÜRK TARAFINDAN VERİLMİŞTİR. BÖYLE BİR ONURU YAŞAMAK YERİNE BU ŞAHRE BAZILARININ ISRARLA DEMESİNİ TASVİP ETMİYORUM. VE BEN BU İSİMDE BİR MAĞAZALARDAN ESNAFLARDAN ALIŞ VERİŞ BİLE YAPMIYORUM. ÇÜNKÜ AĞIRIMA GİDİYOR.SELAM VE SEVGİYLE DEĞERLİ İNSAN