Hayata kast, pek kötü muamele ve onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma davası

Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir. Boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Boşanma nedenleri Türk Medeni Kanunu ile özel ve genel boşanma nedenleri olarak belirlenmiştir. Özel boşanma sebepleri; zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığıdır. Bugünkü yazımızda özel boşanma nedenlerinden olan hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış nedeniyle boşanma davasını anlatacağız.

BOŞANMA DAVASI NEDİR?

Boşanma davası, çiftlerin boşanma konusundaki kararlarını mahkemeye taşımaları ve mahkemeden boşanmalarına karar verilmesini talep ettikleri davadır. Türk Hukukunda eşlerin resmi olarak ayrılmaları için aile mahkemelerine boşanma davası açarak, taleplerini beyan etmeleri gerekmektedir. Kural olarak boşanmak isteyen eşler boşanma davası açabilir. Ancak istisnai olarak bazı durumlarda yasal temsilcileri de boşanma davasını açabilmektedir.

BOŞANMA SEBEPLERİ NELERDİR?

Genel boşanma sebepleri: Geçimsizlik, eşler arasında uyuşmazlığı nedeniyle tartışma, hakaret, şiddet, güven sarsıcı davranışlar, evlilik yükümlülüklerini yerine getirmeme gibi sınırsız sayıda neden genel boşanma nedenleri olarak kabul edilir. Özel boşanma sebepleri: Kanunda sınırlı sayıda sayılmış olan özel boşanma sebeplerine dayanan boşanma davaları şunlardır: Zina (aldatma) nedeniyle boşanma davası (TMK m. 161) , Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış nedenleri ile boşanma davası (TMK m. 162), Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme sebepleri ile boşanma davası (TMK m. 163), Terk Sebebiyle boşanma davası (TMK m. 164), Akıl Hastalığı sebebiyle boşanma davası (TMK m. 165).

HAYATA KAST, PEK KÖTÜ MUAMELE VE ONUR KIRICI DAVRANIŞ NEDENİYLE BOŞANMA DAVASI

Türk Medeni Kanunu Madde 162 ''Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir. “ Hükmü ile eşlerinin birbirine karşı olan yukarıda belirtilen davranışlarının bulunması halinde bu sebeplerin mutlak, kusura dayalı ve özel boşanma nedeni olacağı açıkça belirtilmiştir. Yukarıda verilen kanun hükmünde ilgili madde de özel boşanma nedeni olarak üç ayrı hal sayılmıştır.

TÜRK MEDENİ KANUNU MADDE 162 HÜKMÜ İLE DÜZENLENEN ÖZEL BOŞANMA NEDENLERİ

1. Hayata Kast: Eşlerden birinin diğer eşe yönelik öldürme kastıyla hareket etmesi ve buna yönelik eylemlerde bulunması halinde diğer eş TMK 162 kapsamında Hayata kast nedeniyle boşanma davası açabilir. Burada aranan durum sadece fiili bir harekette bulunmak olmayıp eşin ölmemesi için bir harekette bulunulmaması da bu kapsamda kabul edilebilir. Önemle vurgulamak gerekiyor ki eşin bu davranışlarının kasten işlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu sebebe dayanılarak boşanma davası açılamayacaktır.

2.Pek Kötü Muamele: Bir eşin diğer eşin vücut bütünlüğüne karşı olan her türlü saldırısı bu kapsamdadır. Örnek vermek gerekirse eşlerden birinin eşini dövmesi, aç bırakması, sosyal hayattan mahrum bırakarak eve kapatması, normal olmayan yollarla cinsel ilişkiye zorlaması pek kötü muamele olarak kabul edilmektedir. Hangi fiillerin pek kötü davranış sayılacağı somut olayın şartlarına göre değerlendirilmektedir.

3.Onur Kırıcı Davranış: Bir eşin diğer eşe karşı hakaret etmesi, onurunu kırması ve onu küçük düşürmesi amacıyla yaptığı davranışlar Türk Medeni Kanunu madde 162 kapsamında onur kırıcı davranış olup mutlak ve özel boşanma nedenidir. Diğer eş tarafından yapılan fiilin şeref ve haysiyete yönelik olması gerekmektedir. Hangi fiillerin onur kırıcı davranış sayılacağı somut olayın şartlarına göre değerlendirilmektedir.

DAVA AÇMA SÜRESİ VE DAVA HAKKININ DÜŞMESİ

Türk medeni kanunu madde 162 hükmü ile düzenlenen boşanma nedenlerinin özel ve mutlak boşanma sebepleri olmaları nedeniyle yine aynı madde hükmü ile bu evlilik birliğine zarar veren bu davranışların yapılmasının üzerinden belirli bir süre geçmesi ile dava hakkının düşeceği ve söz konusu davranışların affedilmiş sayılacağı hüküm altına alınmıştır. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşecek olup affeden eşin dava hakkı da ortadan kalkacaktır. Türk Medeni Kanunu Madde 162 '' Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.''

YETKİLİ MAHKEME VE GÖREVLİ MAHKEME

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu Madde 168 ''Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.'' görevli mahkeme ise aile mahkemeleri olup Aile Mahkemesi bulunmaması halinde genel mahkemeler olan Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir.

Hayata Kast, Pek Kötü Muamele ve Onur Kırıcı Davranış Nedeniyle Boşanma Davası Yargıtay Kararları

''Tüm dosya kapsamından davalı erkeğin kadına fiziksel şiddet uyguladığı, kafasını duvarlara vurduğu anlaşılmaktadır. O halde boşanmaya sebebiyet veren olaylarda erkek tamamen kusurludur. Evlilik birliğinin devamı eşlerden beklenmeyecek derecede temelinden sarsıldığı kuşkusuzdur. Dosyaya yansıyan olaylar bir bütün olarak değerlendirildiğinde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabit olup, TMK'nin 166/1 ve 162. (pek kötü muamele) maddesinde yer alan boşanma koşullarının oluştuğu dikkate alınarak davacı kadının davasının kabulü gerekirken reddi doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 2020/4327 E. 2020/5005 K. ''

'' Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, davalı erkeğin eşine sürekli fiziksel şiddet uyguladığı anlaşılmaktadır. Davalının eşine yönelik bu eylemleri pek kötü muamele ve onur kırıcı davranış niteliğindedir. Türk Medeni Kanunu'nun 162. maddesindeki boşanma sebebi oluşmuştur. Türk Medeni Kanunu'nun 162. maddesi uyarınca davanın kabulü ile boşanmaya karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde reddi doğru bulunmamış bozmayı gerektirmiştir. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 2019/3272 E. 2019/7396 K. ''

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem Aydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.