Depremin büyük yıkım yaptığı Hatay’da seçimlere sayılı saatler kala, vatandaşların oy kullanacakları yerlerde hazırlıklar da sona erdi.

Depremde ağır hasar almayan mahallerdeki okulların sınıflarında sandıklar ve kabinler kuruldu. Okulların ağır hasar aldığı yerlerde ise bahçeye konteynerler yerleştirildi.

Depremin en ağır yıkımı yaptığı Antakya ve Defne ilçelerinde 167 konteynerde oy kullanılacak. Konteynerler de normal bir salon gibi hazırlandı ve içinde iki kabin bir de sandık yer aldı.

Konteynerlerin 112’si Antakya, 55’i de Defne ilçesinde yer alıyor. Konteynerler, hasar gören okulların bahçesi ve muhtarlıkların yanına yerleştirildi. Hatay’da bir önceki seçimde 1 milyon 62 bin 886 seçmenden 883 bin 992’si 3 bin 154 sandıkta oylarını kullanmıştı. Kent genelinde 11 adet de seyyar sandık oluşturulduğu bildirildi.

14 Mayıs’ta kurulan konteynerlerin yerlerinde durduğu ve sabahın erken saatlerinde görevlilerin gelmesiyle son hazırlıkların ardından saat 08.00’da oy verme işleminin başlayacağı öğrenildi. Okulların bahçesindeki konteynerler dron ile de görüntülendi.