17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla Halk Sağlığı Genel Merkezindeki Halk Sağlığı Uzmanları hastalara bilgilendirici açıklamalarda bulunarak dikkat etmeleri gereken konulara dikkat çektiler.

Tansiyonunuzu düzenli ölçtürün!”

Hipertansiyon konusunda toplumsal bilincin oluşması gerektiğine dikkat çeken Uzmanlar;  “Toplumumuzun hipertansiyon konusundaki bilincini arttırmak, erken tanının önemini vurgulamak ve hipertansif bireyde meydana gelebilecek olumsuz sonuçları azaltmaya yönelik her yıl Dünya Hipertansiyon Günü’nde; toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmekte ve o yıla özgü farklı bir tema belirlenmektedir. Bu yıl ‘Tansiyonunuzu Düzenli Ölçtürün, Daha Uzun Yaşayın’ teması ile ilgili çeşitli branştan hekimlerimize ve hastalarımıza etkinlikler düzenlenecektir” dedi.

Hipertansiyon nedir?

Uzmanlar Hipertansiyonun belirtilerini şöyle açıkladı; “Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır” dedi.  Hipertansiyonun belirtilerine de açıklık getiren Uzmanlar;  “Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır”

Hipertansiyonun nedenleri nelerdir?

Uzmanlar; “Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler; kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir” dedi.

“Çocuklarınızın da tansiyonunu ölçtürün!”

Hipertansiyonun her yaşta görülebilir bir rahatsızlık olduğunu da kaydeden Uzmanlar; “ Yetişkin bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz.

Kontrol altına alınmazsa, ciddi sonuçlar doğurur

Hipertansiyonun neden tehlikeli olduğuna da değinen Uzmanlar; “ Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Fazla kilo ve sağlıksız beslenme hipertansiyonu tetikler”

Hipertansiyonu önlemek adına neler yapılabileceğine de dikkat çeken Uzmanlar; “Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir” dedi.

Hipertansif bireylerin dikkat etmesi gereken konular nelerdir?

Son olarak hipertansif bireylerin neler yapması gerektiğine  dikkat çeken Uzmanlar hastalara şu uyarılarda bulundu; “ Tütün ve alkol kullanımından vazgeçmeli, sağlıklı beslenmeli, fazla kilolu/obez ise kilo vermeli, fiziki aktiviteleri düzenli yapmalı, tuz kullanımını azaltmalı, düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, ilaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı ve kan basıncını düzenli izlemeli veya izlenmesini sağlamalıdır” 

Haber: Hakan Fırat