Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Elazığ’da 2020 yılında orta hasar raporu verilen 5 katlı binaya son depremlerle birlikte ağır hasar raporu verildi. 9 daire ve 3 dükkândan oluşan bina, komple boşaltılırken elektrik ve doğalgaz olmak üzere tüm tesisatları ise söküldü. Ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün sistemine tekrar bakan daire sahipleri, binanın raporunun az hasarlıya döndürüldüğünü gördü. Bunun üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile AFAD arasında adeta mekik dokuyan bina sakinleri karşılarında bir muhatap bulamadı.

MAĞDURİYET GİDERİLMELİ!

24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde evlerine orta hasar raporu verildiğini belirten bina sakinlerinden Enes Bağkesen; “6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra evimizin ağır hasarlı olduğu yetkililer tarafından bize bildirildi. Ağır hasar kaydı ilginç şekilde e- devlet ve CSB verilerinden silindi. Görüştüğümüz yetkililer sistemde problem olduğunu belirtip binamızın fotoğraflarını bize gösterip kolon ve kirişte çatlak bulunduğunu ve binanın ağır hasarlı olup, güvenli olmadığını belirtti. Mahalle muhtarı aracılığı ile evimizi boşalttık” dedi.  Ev yıkım için hazırlanırken sistem üzerinden ağır hasar kaydı silindi ve az hasar olarak sisteme girildi. Durumu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne bildiren bina sakinleri, “Dilerseniz mahkemeye verin bir şey olmaz” cevabı ile karşı karşıya kaldı.

“24 OCAK 2020 ELAZIĞ DEPREMİNDE EVİMİZ ORTA HASAR ALDI”

24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremde evlerine orta hasar raporu verildiğini belirten Enes Bağkesen; “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ'da gerçekleşen depremde evimiz orta hasar raporu aldı. 31.01.2020 tarihinde Çevre Şehircilik yetkilileri tarafından orta hasar verilen rapor elimizde mevcuttur. 6 Şubat Maraş merkezli depremde ise evimizin ağır hasarlı olduğu bildirildi” dedi.

“MAHALLE MUHTARI ARACILIĞI İLE EVİMİZİ BOŞALTTIK”

Binanın boşaltılmasıyla birlikte elektrik ve doğalgaz olmak üzere tüm tesisatlarının söküldüğünü ifade eden Bağkesen; “Mahalle muhtarı aracılığı ile evimizi boşalttık. Apartmanda 9 daire 3 dükkân bulunmakta. Yetkili birimler doğalgazı kesip elektrik saatlerini söktü. Polis binanın etrafına şerit çekti ve binaya girmemizin doğru olmadığını bizlere bildirdi. Ağır hasar kaydı belirttiğim olaylardan sonra ilginç şekilde e-devlet ve CSB verilerinden silindi” diye konuştu.

“GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ TÜM YETKİLİLER BİNANIN AĞIR HASARLI OLDUĞUNU BELİRTTİ”

Açıklamasını sürdüren Bağkesen; “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü yetkilileri ile görüşmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne müracaat ettik. Görüştüğümüz yetkililer sistemde problem olduğunu belirtip binamızın fotoğraflarını bize gösterip kolon ve kirişte çatlak bulunduğunu ve binanın ağır hasarlı olup, güvenli olmadığını belirtti. Tüm bu süreç boyunca görüştüğümüz tüm yetkililer; binanın ağır hasarlı olduğunu aktardı. Binayı boşalttığımız için hırsızlar birçok defa girip apartmanda bulunan demirbaş eşyaları ve değerli buldukları şeyleri çalmaya başladı. Çatıya çıkıp güneş enerjilerini dahi söktüler” şeklinde konuştu.

“YETKİLİ KİŞİ ‘DİLERSENİZ MAHKEMEYE VERİN BİR ŞEY OLMAZ’ DEDİ”

Binalarının bulunduğu yerde herhangi bir numara çalışması olmadığı halde yetkililerin numaradan kaynaklı bir problem olduğunu ve kısa sürede düzelteceklerini söylemelerine rağmen her hangi bir düzeltme yapılmadığını iddia eden Bağkesen; “Kahramanmaraş depremlerinin üzerinden 1 aydan fazla geçtikten sonra askıya asılan hasar durumu ise az hasarlı olarak görünüyor. İlk olarak bizzat kendimiz çevre şehirciliğe müracaat ettik. Bizi görüştürdükleri yetkili kişi afet koordinasyon başkanı numaradan kaynaklı problem olduğunu söyledi. Fakat bulunduğumuz yerde herhangi bir numara çalışması olmadığını biliyoruz. Çünkü binamız önceki depremde de aynı numaraya sahipti. Yetkili kişi "dilerseniz mahkemeye verin bir şey olmaz " diyerek bizi başından kovarcasına üslup takındı” diyerek iddialarını sürdürdü.

“HIRSIZLAR BİNAYA BÜYÜK ZARAR VERDİ”

Binalarının ilk olarak ağır hasarlı olduğu için apartmanı boşaltmak zorunda kaldıklarının altını çizen Bağkesen; “Daha sonra mahalle muhtarımız da süreci yakından takip ettiği için beraber Çevre Şehirciliğe gittik. İl müdürü ile görüştükten sonra itiraz için dilekçe vermemiz söylendi. İtiraz dilekçesinin sonuca büyük etki yapmadığını belirtti. Gelen ekiplerin binayı tekrar hafif hasarlı olarak değerlendirebileceğini ifade etti. Tüm bu süreçte binamız ilk olarak ağır hasarlı belirtildiği için apartmanı boşaltmak zorunda kaldık. Bunu fırsat bilen hırsızlar binaya büyük zarar verdi” dedi.

“HİÇBİR YETKİLİ BİZE YARDIMCI OLMADI”

Binanın oturulmaz bir halde olduğunu ifade eden Bağkesen; “Bina şu an oturulamaz durumda. Tüm bunlara rağmen görüştüğümüz hiçbir yetkili bize yardımcı olmadı. Bina sakinleri olarak mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz. 24 Ocak 2020 depreminden itibaren yapılan hasar tespit çalışmalarının bütün raporları elimizde. Raporlar elimizde olmasına rağmen yetkili kişiler bizlere yardımcı olmuyor. Şu anda bina sakinleri olarak mağduruz” diyerek ciddi bir iddiada bulundu.

“RAPORLAR SİSTEMDE NASIL DEĞİŞEBİLİYOR?”

Raporların bir ayda değişmesini anlamlandıramadıklarını kaydeden Bağkesen; “Ağır hasar raporu verilen binamız boşaltıldı. Şu anda başka yerde oturuyoruz. Muhtar bize eviniz boşaltılmalı dediği anda bina sakinleri olarak evlerimizi taşıdık. Ağır hasarlı bir evde kimse kalmaz. Tuhaf olan şu ki 24 Ocak 2020 yılında orta hasar olarak kayda geçen binamız önce ağır hasarlıya daha sonra az hasarlıya çevrildi. Raporlar nasıl 1 ayda bu denli değişebiliyor. Aklımız almıyor. Ayrıca hasarlı binanın önünde Cuma Pazarı kuruluyor. Buda büyük risk taşıyor” diyerek yetkililerden mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.