Cilt bakımı günümüzde giderek daha fazla insanın önemsediği bir konu haline geldi. Herkes sağlıklı, ışıltılı ve genç bir cilde sahip olmak istiyor. Ancak birçok kozmetik üründe bulunan kimyasal bileşenler ve yapay katkı maddeleri, cilt sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. İşte bu noktada doğal yağlar önemli rol oynuyor. Elazığ’da 48 yıldır baba mesleğini devam ettiren Aktar Atilla Demirbaş doğal yağların cilde olan faydalarını anlattı.

Elazığ Kültür Ve Tanıtma Vakfı tarafından yemen şehitleri anıldı Elazığ Kültür Ve Tanıtma Vakfı tarafından yemen şehitleri anıldı

Cilt bakımında en çok hangi yağlar tercih ediliyor?

Demirbaş en çok tercihen edilen yağların hangileri olduğunu söyleyerek; “Cilt bakımında sıkça kullanılan yağlar, Çörek otu yağı, badem yağı, kayısı çekirdeği yağı ve argan yağı var. Birde arap kızı kremi var onlarda iki türlüdür zaten mavi kutulu olan gece, pembe kutulu olan da gündüz kullanılıyor. Zaten gelen müşteri elinde internet olduğu için araştırıyor isim olarak geliyor bizim içinde kolay oluyor istediği şeyi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Peki Aktar Demirbaşın saymış olduğu bu doğal yağlar ne işe yarıyor;

Çörek otu yağı

Çörek otu yağının cilde faydaları arasında nemlendirme, anti-inflamatuar etki ve cilt tonunu dengeleme bulunur. Antimikrobiyal ve antioksidan özellikleriyle akne, egzama, sedef gibi rahatsızlıklar için tercih edilebilir. Cildin yenilenmesine yardımcı olur, cilt bariyerini güçlendirir yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Badem yağı

Badem yağı, içeriğindeki E vitamini, ciltteki serbest radikalleri azaltarak yaşlanma belirtilerini azaltır. Cildi nemlendirir, besler ve yumuşatır Ayrıca ciltteki kızarıklıkları ve tahrişleri hafifletir, sivilceleri azaltır ve cilt tonunu eşitler.

Kayısı çekirdeği yağı

Kayısı çekirdeği yağı cilt yüzeyinde oluşan lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Cildin nem dengesini sağlar ve kırışıklık önleyicidir. Sivilce ve aknelerin kurutulmasında faydalıdır. Göz altı morluklarını geçirmede etkilidir

Argan yağı

Cildi yumuşatır ve hücreleri onararak yeniler. Argan yağı cilde faydaları arasında ciltteki kırışıklıkları azaltarak gençleştirmede yardımcı olur.

Arap kızı kremi

Leke kremi olarak bilinen bu krem, sivilceleri gidermede ve cildi beyazlatmada oldukça etkilidir. İki çeşidi vardır. Pembe kutulu olan gündüz, mavi kutulu olan da gece kullanılmaktadır.