Elazığ’ın neye ihtiyacı var?

Resim ve sanat alanında birçok çalışmaya imza atan İsa Demir Elazığ’ın sanat yönünü değerlendirdi.

Elazığ’da nelerin yapıldığını ve nelerin yapılması gerektiğini vurgulayan İsa Demir; “Elazığ sanata güzel bakıyor. İlk zamanlarda kavşaklara yaptığımız heykellerle çok tepki görürsünüz demişlerdi fakat bu durum hiçte öyle olmadı. Aksine Elazığ’da sanata çok büyük bir ilgi var. Destekleri hep gördük. Elazığ halkının sanata bakış açısı çok iyi. Bir sanatçı olarak Elazığ’da sanat alanında beklentilerim var. Elazığ küçük bir şehir değil, kültür şehridir. Elazığ’ın resim ve heykel müzesine ihtiyacı var. Çok merkezi bir yerde bir sanat noktası olması gerekiyor. Sanatçıların eserleri satın alınacaktır. Bu durum kazanımda sağlayacaktır. Kazanım demek Elazığ’a katkı demektir” dedi.

“Sanat beni rahatlatıyor”

Sanatçı İsa Demir; “1964 Bingöl Kuruca köyü doğumluyum. Uzun yıllardan bu yana amatör şekilde resim ile uğraşıyorum. Profesyonel mesleğim dış mekân dekorasyonları ve aksesuarlarıdır. Bazen de resimlerle uğraşıyorum. Çalışmalar yapıyorum. Sanat beni rahatlatıyor. Özellikle resim sanatı çok büyük ve değerli bir sanat. Yılların vermiş olduğu tecrübeye dayanarak konuşmak gerekirse eğer şunu söyleyebilirim Müzik öğrenilir müzikte ses gırtlağa bağlı ama enstrüman olarak öğrenilir. Resimde bu durum daha farklıdır. Resimde bu durum aynı şekilde görülmez. Bir beceri kabiliyet gerekiyor. Yeteneğin olması gerekiyor. Bu yetenek on bin kişi de bir kişi de bulunur. Bir yetenek keşfedilir ve geliştirilir. Bizde böyle bir şey olmadı. Ortaokul yıllarıma kadar böyle bir durum söz konusu olmadı. Durmadan dağa, taşa kayaya resimler çizdim. Bazen taşları işlemek istedim. Bazen de ilkokuldayken resim derslerinde bunu kâğıda döktüm. Daha sonra bizim ortaokul ile birlikte resim öğretmeni geldi branşı tarihti. Bana bu konuda çok destek ve yönlendirmesi olmuştu. Ortaokullar arası yarışmalar oluyordu bölge bazında. Bir iki yarışma da birincilik almıştım. Bunlar hatırladığım şeyler” ifadelerini aktardı.

“Elazığ, peyzaj alanında çok iyi bir konumda”

Yurtdışına yerleştiğini uzun yıllar yurtdışında yaşadığını ifade eden Demir; “Uzun yıllar yurtdışında edindiğim tecrübelerle 1996 yılında Türkiye’ye geldim. Özellikle Elazığ’da peyzaj konusunda bitki ve aksesuar uygulamada çalıştım. Yapılan her yapının etrafında düzenleme gerekir. Elazığ peyzaj alanında çok iyi bir konumda. Rahmetli Hamza Yanılmaz döneminde iki sene Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde peyzaj çalışmaları ve ekipleri oluşturma konumundaydım. Daha sonra Elazığ Belediyesi’nin birçok konumunda yer edindik. Resim sanatı yer yüzündeki tüm sanat dallarının en üst kademesidir. Bizim giyindiğimiz kıyafetten gördüğümüz her şeye kadar resimdir. İçerisinde yaşadığımız tabiat bir tasarım ve doğa sanattır. Dolayısıyla resim sanatını çok önemsiyorum. Resim sanatına bütün sanat dallarından daha çok önem verilmiş olsaydı biz şu anda ülkece sanat coğrafyasında en birince sırada olacaktık” dedi.

“Elazığ il kültür müdürlüğü sanat alanında sıkı çalışmalar yapmalı”

Sözlerine devam eden Demir; “Elazığ sanata güzel bakıyor. İlk zamanlarda kavşaklara yaptığımız heykellerle çok tepki görürsünüz demişlerdi fakat bu durum hiçte öyle olmadı. Aksine Elazığ’da sanata çok büyük bir ilgi var. Destekleri hep gördük. Elazığ halkının sanata bakış açısı çok iyi. Bir sanatçı olarak Elazığ’da sanat alanında beklentilerim var. Elazığ küçük bir şehir değil, kültür şehridir. Elazığ’ın resim ve heykel müzesine ihtiyacı var. Çok merkezi bir yerde bir sanat noktası olması gerekiyor. Sanatçıların eserleri satın alınacaktır. Bu durum kazanımda sağlayacaktır. Kazanım demek Elazığ’a katkı demektir. Antika ve sanat alanında olduğu gibi bu sanat dalları hepsi birbirini sentezler nitelikte ve Elazığ için çok çok önemli bir durum. Elazığ İl Kültür Müdürlüğü sanat alanında sıkı çalışmalar yapmalı. Yüksek sesle dile getiriyorum. Elazığ’ın gelişimini esas alıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.