Elazığ'da serüven başladı!

Asırlardır yaşatılan yaylacılık geleneği geçmişte olduğu gibi günümüzde de varlığını sürüyor. Elazığ’da serüven başladı. Beritan Aşireti Kanaat Önderlerinden Hamza Sorgucu yaylacılığın önemine ve zorluklarına değindi. İşte haberin detayları…

Elazığ'da serüven başladı!
Elazığ'da serüven başladı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde yaylalara göç Elazığ’da da başladı. Özellikle küçükbaş hayvan ticaretiyle uğraşanlar bu günlerde sürüleriyle yaylaların yolunu tutarken, bu maceralı yolculuk günlerce sürüyor. Meşakkatli sürecin kahramanları olan yaylacılar, Elazığ’dan yola çıktı. Yaylacılık sürecine dair merak edilenleri Beritan Aşireti Kanaat Önderlerinden Hamza Sorgucu cevapladı. İşte Sorgucu’nun yaylacılık ile ilgili açıklamaları haberimizin detayında…

Elazığ'da serüven başladı!

“İlkbaharın gelmesi ile birlikte Beritanlılar için yayla serüveni başlar”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin aşiret olarak en büyük nüfus potansiyeline sahip olan Beritan Aşireti’ne mensup ailelerin genel olarak hayvancılıkla geçimini sağladıklarını ifade eden Sorgucu; “Hayvancılık insanlarımızın vazgeçilmez ata mesleğidir. Bunların bir kısmı çocuklarının eğitimi için Bingöl-Karlıova, Elazığ- Kovancılar, Elazığ Yazıkonak Beldesi ve Elazığ merkezde ikamet etmektedir. Bu aileler aynı zamanda farklı iş alanları ile iştigal etmekte olup hayvancılık geleneklerini de devam ettirmektedir. İlkbaharın gelmesi ile birlikte Beritanlılar için yayla serüveni başlar. Şanlıurfa yöresinden sürüleri ile birlikte Bingöl ili Şevti, Çavreş, Şerafettin Dağı ve Muş ili dahilindeki yaylalarına gitmek üzere yola çıkarlar. Bir kısım aileler ise 3 katlı kamyonlarla hayvanlarını kara yolu ile yaylalara ulaştırırlar. Bin bir güçlükle yaylalara ulaşan Beritanlılar için üretim ve kazanç dönemi başlar. Öncelikle elde edilen yavru kuzu ve süt ürünleri (süt ve sütten yapılan yiyecekler) onlar için temel kazanç kaynağıdır. Beritan Aşiretine mensup ailelerin yayla tercihlerinin ana sebebi yayla havasının ve sularının serin oluşudur. Çünkü koyun cinsi hayvanların sıcak havaya karşı mukavemetleri oldukça azdır. Yani sıcak alanlar ve serin olmayan sular koyun cinsinden olan hayvanlarda sarılık (zerik) hastalığına sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Elazığ'da serüven başladı!

“Hayvancılık demek kırmızı petrol demek”

Hayvancılığın kırmızı petrol olduğunu ifade eden Sorgucu; “Yaylada yetişen hayvanlardan elde edilen ürünler tamamen organik olur. Çünkü bu hayvanlar yayla otu, suyu ve havası ile beslenmektedir. Elde edilen süt ürünleri üreticilerin kendi imkânları ile satışı yapılmaktadır. Et Balık Kurumu’nun kapatılmasıyla et için kesime giden hayvanların satışı yörede bulunan kasap ve et firmalarına yapılmaktadır. Kırmızı petrol diye adlandırdığımız bu hayvanlardan edilen 1 kilogram et 6 litre akaryakıta karşılık gelmektedir. Bu hayvanlardan daha fazla verim alabilmek için devlet destekli yardımların alınması kaçınılmaz hale gelmiş durumda. Verimin arttırılması için dişi hayvanların kesimi 5 yaş üstü olmalıdır. Koyunlardan elde edilen yünler ise artık eskisi gibi rağbet görmemektedir” ifadelerini aktardı.

Elazığ'da serüven başladı!

“Yaylalara gidiş ve dönüşümüz 1 ay sürüyor”

Sorgucu yaylacılıkta yaşanan sıkıntılarında olduğunu söyleyerek; “Yaylacıların en büyük sorunu elde edilen ürünlerin pazarlanması, yayla gidiş-dönüşü ve yol boylarındaki konaklamalardır. Yayladaki sürülerin dönüşü Ağustos ayının sonlarına doğru başlar araçlarla dönüşü sağlanamayan hayvanlar bir ay gibi bir sürede Şanlıurfa yöresine intikal ederler. Dönüş yolundaki konaklamalarda zaman zaman Güvenlik Güçleri ve yol güzergâhındaki halkla birtakım sorunlar yaşanmaktadır. Konaklamadaki kısıtlamaların kaldırılması yaylacıları bir nebze rahatlatacaktır” ifadelerini kullandı.

Elazığ'da serüven başladı!

“Beritan Aşireti’nin yaylacılığı yaklaşık 200 yıl öncesine dayanır”

Sözlerine devam eden Sorgucu; “Yaylacılığımız Osmanlı imparatorluğu dönemine dayanıyor.  Beritan Aşireti’nin yaylacılığı yaklaşık 200 yıl öncesine dayanır. O günün şartlarında dedelerimizin Osmanlı İmparatorluğu hazinesine para yatırarak yaylaların kullanım hakkını kendi tasarrufuna geçirdikleri hususu büyüklerimiz tarafından söylenmektedir. İçinde bulunduğumuz bu dönemde dedelerimizin bu tasarrufu ile ilgili bize intikal eden herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Ancak yıllardır hiçbir ücret ödemeden bu yaylaların kullanım hakkını aşiret olarak elimizde bulunduruyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

25 Nis 2024 - 15:45 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Şah İsmail Gezici


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.