Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!

Komşularımızdan biri olan Bingöl’de geçtiğimiz ay çok güzel bir gelişme yaşandı. Coğrafi işaret alan Bingöl Balı’nın bir de AB’de de bal gibi bir yolculuğu başladı. Bingöl Balı’nın uluslararası coğrafi işaret alması için yapılan başvuru uygun bulunurken, kısa bir süresinin ardından Avrupa Birliği’nden tescil alacak ilk bal; Bingöl Balı olacak.

Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!
Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Komşumuz Bingöl yöresel ürünlerinin katma değerini hızlı bir şekilde kentin tüm dinamikleri ile el ele vererek artırırken Elazığ’da da benzer adımların ivedilikle atılmasının faydalı olacağı unutulmamalı!  Çünkü tescillenen, patentlenen tüm ürünlere talep artar bu şekilde de kentin hem ekonomisine hem de tanıtımına ciddi bir katma değer sağlar. Komşuda bal tadında adımlar atılırken Elazığ’da da tüm dinamikler; coğrafi işareti olan Elazığ Geven Balımızın bu sürecini hızlandırmalı ve onun da uluslararası coğrafi işaret belgesi alması için daha seri hareket etmeliyiz.

Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!

Komşudaki güzel gelişmeleri de Elazığ olarak sevinçle karşılıyoruz. Biliyoruz ki çevre şehirlerdeki güzel ve olumlu gelişmelerin Elazığ’a da katkısı olacaktır. Geçtiğimiz aylarda da böylesi güzel bir gelişme Bingöl’de yaşandı. Bingöl Balı AB yolcusu oldu. Böylesi güzel gelişmeler haliyle Elazığ’a da uğrasın demekten kendimizi alamadık.

Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!

Bingöl basını, bal tadında müjde verdi

Bu güzel gelişme nitekim Bingöl basınının da yankılandı.  Bingöl’deki bu bal gibi gelişmenin ayrıntılarını da Elazığ’da da benzer bir gelişme yaşanması adına neler yapılabileceğinin detaylarına haberin devamında bulabilirsiniz.  Bingöl Kent Haber gazetesinde; “Bingöl balının uluslararası coğrafi işaret alması için yapılan başvuru uygun bulunurken, 3 aylık askı süresinin adından AB’de tescil alacak ilk bal Bingöl balı olacak. Bingöl Üniversitesi, Bingöl Balına uluslararası coğrafi işaret verilmesi için yapılan başvurunun AB Komisyonu tarafından uygun bulunması kararı ile ilgili açıklama yaptı. Bingöl Balına coğrafi işaret verilmesi süreci ile ilgili yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: Üniversitemiz tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na ‘Bingöl Balı’ coğrafi işaret için yapılan başvuru 7 Ekim 2022 tarihinde kabul gördü. İlgili kurum Bingöl Balı’nı 7 Ekim 2022 tarihinde ulusal düzeyde coğrafi işaretli ürün olarak tescil etti” ifadeleri yer buldu.

Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!

Bingöl Üniversitesi; Bingöl Balı’nın AB yolculuğunda işi hızlandırdı

Bingöl Üniversitesi’nin açıklamasının detaylarında da balın tatlı serüveni hakkında açıklamalar devam ettirilerek; “Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi ürün olarak tescillenen Bingöl Balı’nın serüveni ‘Uluslararası Coğrafi İşaret Seferberliği’ kapsamında Avrupa’ya taşındı ve Avrupa Birliği’ne tescil başvurusunda bulunulan Bingöl Balı için son aşamaya gelindi. Ulusal tescil süreci ile birlikte coğrafi işaret alan ‘Bingöl Balı’ yurt içindeki sürecin tamamlanmasıyla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uluslararası coğrafi işaret seferberliği kapsamında Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığı ile Bingöl Üniversitesi tarafından 5 Ocak 2023 tarihinde Avrupa Birliği (AB) komisyonuna sunulan dosya, AB Komisyonu tarafından da uygun bulunarak 12 Mart 2024 tarihinde AB Resmî Gazetesi’nde ilan edilmiş oldu. AB nezdinde Bingöl Balı, ülkemizin AB’de başvurusu yapılan ilk balı olmakla birlikte sürecin tamamlanmasıyla AB’de tescilli coğrafi işaretlerimiz arasında yerini alan ilk balımız olacak. AB Komisyonu tarafından başvurusu uygun bulunan Bingöl Balı, AB Resmî Gazetesi’nde 12 Mart 2024 tarihinde ilan edildi. 3 ay içinde sürecin tamamlanması beklenmektedir” ifadeleri yer buldu. Bu şekilde hem sürecin mimarı Bingöl Üniversitesi hem de bu konuda kentin dinamiklerini harekete geçirerek, sağlıklı bir kamuoyu oluşturan Bingöl basını bal gibi bir müjde ile Bingöl’deki bal üreticileri başta olmak üzere Bingöllüleri bir hayli sevindirdi. 

Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!

Elazığ geven balı coğrafi işaret tescil belgesi alırken işler seri ilerlemişti

Meşakkatli bir sürecin sonuna böylesi güzel bir netice ile taçlandırdıkları için Bingöl’deki tüm ilgilileri tebrik ediyoruz. Bir de Elazığ Geven Balı da coğrafi işaret tescil belgesine Bingöl Balı ile aynı yıl kavuştu. Üstelik Elazığ Geven Balı bu tescil belgesini 21.09. 2022 tarihinde kavuşurken, başvuruları bizden eski olsa bile Bingöl Balı bizden daha gecikmeli bir şekilde 7. 10. 2022’de bu tescil belgesini elde edebildi. Sürecin başında hızla ilerlerken ne oldu da sürecin daha da taçlandırılmasın da ivedi adımlar atamadık? Bu soru ister istemez zihinlerimizde yankılandı.

Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!

Kentin dinamikleri kenetlenip, Elazığ’ın menfaatine hızlı adımlar atmalı

Hatırlanacağı üzere Elazığ Geven Balı da Elazığ Valiliği himayelerinde; Elazığ Belediyesi, Elazığ TSO, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Elazığ Arı Yetiştiriciliği Birliği destekleriyle yürütülen çalışmalar neticesinde, Türk Patent Enstitüsü tarafından Elazığ Geven Balı’na Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ne 2022 yılında sahip olmuştu. İlk tescilde kentin dinamikleri bir ve beraber adımlar atarken benzer adımları sürecin taçlandırılmasında da ivedilikle atmalı. Elazığ Geven Balı’nın  coğrafi işaret tescil belgesi başvurularını Elazığ Arı Yetiştiricileri Birliği yaparken, Bingöl Balı’nın coğrafi işaret tescil başvuru belgesinin Bingöl Üniversitesi tarafından yapıldığı da dikkat çeken bir diğer gelişme. Çok daha köklü bir üniversite olan Fırat Üniversitemiz de Elazığ Geven Balı’nın AB yolculuğunda daha aktif rol alsa çok daha güzel gelişmeleri kent olarak kısa sürede yaşayacağımızdan şüphemiz yok! Arada komşularımız da bizlerdeki güzel gelişmeleri takdir etseler hiç fena olmaz! Şüphesiz komşudaki gelişmelerden çok daha Elazığ’ımızın örnek gösterildiği gelişmelere daha çok seviniriz. 

Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!

Bingöl elini hızlı tuttu, Elazığ’a da nasip olsun!

15 Nis 2024 - 16:40 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.