CHP’nin Elazığ’da artık bir taban oyu var denilebilir mi?

31 Mart Mahalli İdare Seçimlerinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) uzun bir aradan sonra ilk defa Türkiye geneli yerel seçimlerde çok ciddi bir başarı göstererek, iktidar partisinin önüne geçti. CHP yerel seçimleri de birinci sırada tamamladı. Türkiye’de birincilik başarısı gösteren CHP Elazığ’da ise 3’üncü parti konumunda kaldı.

CHP’nin Elazığ’da artık bir taban oyu var denilebilir mi?
Haber albümü için resme tıklayın

Seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol; CHP’nin Elazığ’da oylarını büyük ölçüde artırdığına dikkat çekti. Milletvekili Erol; Elazığ’da ittifaksız girilen bir seçim sonucunda tam 30 yılın ardından CHP’nin Elazığ’da; hem belediye meclisinde hem de il genel meclisinde var olmasının önemli bir adım olduğunu aktardı. Ayrıca Milletvekili Erol; “CHP’nin Elazığ’da geçmişte bir taban oyu yoktu. 2024 seçimleri ile birlikte CHP’nin Elazığ’da gelişmekte olan bir taban oyu var” dedi. Oysa CHP Türkiye’de birinci parti olmuşken hâlâ Elazığ’da 3’üncü parti statüsünde olmaya devam ediyor. CHP’nin Elazığ’da bir taban oyu oluşturup oluşturmadığını bir sonraki sandıklarla göreceğiz. Lakin bütün siyasiler sandıkları artık çok mu çok iyi okumalı!

Bilindiği üzere 31 Mart Pazar günü Türkiye’deki seçmenler bir kez daha sandığın yolunu tuttu. Oy verme işlemi sona erdi, sandıklar açıldı ve kesin olmayan sonuçlar da kamuoyu le paylaşıldı. İktidar Partisi AK Parti bu kez ana muhalefet partisi CHP’nin altında seçimi tamamladı. Seçimlerin ardından parti genel başkanları da seçmenin kararına saygı duyarak, toplumu birleştirici mesajlar verdi. Bu seçim sonuçları birçok ilki yaşattı. CHP Türkiye geneli birinci parti çıkarken Elazığ’da ise seçimi 3’üncü tamamladı.  Fırat gazetesi olarak bizlerde CHP’nin Elazığ’daki son 3 yerel seçim karnesini analiz ettik hem de seçim sonrası CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un seçim değerlendirmesinden çarpıcı kesitleri sizler için derledik. İşte tüm bunlarda haberimizin detayında…

2019’da CHP iyi parti ile ittifak yaptı ve Elazığ’da ittifak adayı Şekerdağ seçimi 3’üncü sırada tamamladı

Bundan bir önceki yerel seçimlerde yani 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde CHP Elazığ Belediye Başkan adayı göstermemiş ve İYİ Parti’nin Adayı Ali Şekerdağ’ı destekleme kararı almıştı. İttifak olmasına rağmen bu seçimi Şekerdağ 3’üncü sırada tamamlamış ve yüzde 17 oy oranına erişmişti.

2014 yerel seçimlerinde CHP kendi adayı ile sahneye çıktı ve yine seçimi 3’üncü tamamladı

CHP 2014’te;  CHP Elazığ Belediye Başkan Adayı olarak Hamza Sorgucu’yu göstermiş, Sorgucu’nun oy oranı da yüzde 7,3’te kalmış ve CHP ittifaksız girdiği seçimi de 3’üncü sırada tamamlanmıştı.

2024’te CHP’nin adayı Duran, 2019 yerel seçimlerindeki ittifak adayı ile neredeyse aynı oy oranında seçimi tamamladı seçimleri 3’üncü sırada tamamladı

Takvimler 31 Mart 2024’ü gösterdiğinde ise CHP Elazığ Belediye Başkan Adayı olarak Av. Coşkun Çağlar Duran’ı gösterdi. Kesin olmayan sonuçlara göre ise Duran 28 bin 368 oy aldı oy oranı ise yüzde 16,49’a ulaştırdı.

CHP; Elazığ’da yerel idarelerin başında olmasa da artık meclislerde daha etkin bir şekilde var!

Bu sonuçlar irdelendiğinde CHP Elazığ’da bir yerel idarenin başına geçemese de CHP İl Genel Meclisi’ne bir isim,  Elazığ Belediye Meclisi’ne de 6 isim birden seçtirebildi. Böylesi sonuçların ardından seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’dan geldi. İşte Milletvekili Erol’un seçim sonu yaptığı açıklamalardan kesitler…

Erol: CHP Elazığ’da oylarını büyük ölçüde arttırdı

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından CHP Elazığ İl Binasında seçim değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda Milletvekili Erol; “31 Mart 2024 Mali İdareler seçimlerini geride bıraktık. Tüm yurtta vatandaşlar vatandaşlık görevlerini yerine getirerek sandıklara gitti ve oylarını kullandı.  Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ’da oy oranlarının büyük ölçüde artırdı, Belediye Başkan Adayı Av. Coşkun Cağlar Duran 28 bin 368 oy alarak CHP Elazığ tarihinin en keskin çıkışını yaptı” dedi.

“Elazığ’ın temsilinde partimden bana destek çıkacaklar oldu”

Açıklamasını sürdüren Milletvekili Erol; “Aynı zamanda Elazığ’da Cumhuriyet Halk Partisi’nden 6 Belediye Meclis Üyesi ve bir İl Genel Meclisi Üyesi seçildi” diyerek artık Elazığ’ın temsili noktasında yalnız kalmadığını belirtti.

“31 Mart gecesi Türkiye’de değişimin öncülüğünü yaşadık”

Türkiye genelindeki sonuçlara ilişkin de değerlendirmede bulunan Milletvekili Erol, “31 Mart gecesi Türkiye’de bir değişimin öncülüğünü yaşadık. Partimiz Türkiye’nin birçok ilinde belediye başkanlıklarını önemli farklar atarak kazandı. Bu partimizin ve ülkemizin geleceği açısından, Türkiye’deki seçmenlerimiz için yeni bir umudun yaratılması açısından da çok önemli bir seçim sonucuydu. Belki yıllar sonra ilk defa ışıklarımızı erkenden kapatmayarak, uyumayarak seçim sonuçlarını sonuna kadar takip ettik” dedi.

“Türkiye’nin bu heyecanı yaşamasında emeği olanlara teşekkürler”

“Müthiş bir heyecanla, umutla bir başarının mutluluğunu yaşayarak CHP için oldukça önemli bir seçim gecesi yaşadık” diyen Milletvekili Erol; “Bu anlamda bu başarıyı bizlere yaşatan başta Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel’e bütün Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, seçilmiş olan yeni Belediye Başkanlarımıza, örgütlerimize, Kadın Kollarımıza, Gençlik Kollarımıza, Türkiye’de emeği geçen bütün yöneticilerimize canı gönülden teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin bu heyecana ihtiyacı vardı ve bu heyecanın yaşanmasında emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

CHP’nin Elazığ’da artık bir taban oyu var denilebilir mi?

“İktidar olmakla ilgili umutlarımız yeşerdi”

“Artık Türkiye’de yeni bir dönem yaşanacak” diyen Milletvekili Erol; “ Sosyal demokratların sosyal belediyeciliği ile birlikte önümüzdeki süreçte iktidar olmakla ilgili yeni bir umudun yeşertilmesi adına bu seçim sonuçları son derece önemliydi. Görünen o ki artık Türkiye değişen ve gelişen süreçte, bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi’nin en erken dönemde iktidar partisi olması kaçınılmaz bir hale geldi. İnşallah o günleri de yaşayacağız. Elazığ sokaklarında, parti binamızda bunları da anlatacağız. Bu mutluluğu sizlerle birlikte, hep birlikte yaşayacağız” dedi.

“Elazığ’da; hem belediye hem de İl Genel Meclisi’nde CHP’nin var olması büyük bir adım”

“Bir teşekkürüm de Elazığ’a” diyerek açıklamasına devam eden Milletvekili Erol; “Elazığ’a da teşekkür ederiz uzun yıllar sonra ilk defa mecliste, kendi çatımız altında CHP olarak Belediye Meclis Üyesi çıkarmak, İl Genel Meclisi’ne seçilmek. Ve yine Elazığ’da beklentimizi karşılamasa bile sonuç itibariyle varlığımızı hissettirmek bizim için oldukça önemli bir gelişmeydi. Ben seçim sonuçlarına baktım. En son 1994 yılında CHP’den Belediye Meclis Üyemiz varmış, benim il başkanlığım döneminde. 1994’ten 2024 yılına kadar Belediye Meclis Üyemiz yokmuş, yine bize nasip oldu. Bu dönemde 6 belediye meclis üyemizi seçtik. Gönül isterdi Belediye Başkanımız da seçilmiş olsaydı ama Elazığ’ın şartları, koşulları, seçmenlerimizin oy kullanma alışkanlığı böyle gelişti. Ama CHP’nin Elazığ’da kendi çatısı altında bir ittifak yapmadan 6 Belediye Meclis Üyesi seçmesi ve bir İl Genel Meclis Üyesi seçilmesi başarı sayılmasa bile büyük bir adım ve önemsenmesi gereken bir süreç” dedi.

“Elazığ’da çözüm odaklı bir siyaseti daha rahat yürüteceğiz”

CHP’nin Elazığ’da temsil gücünün yükseldiğine de dikkat çeken Milletvekili Erol; “Sonuçta bu ilde Partimizden seçilmiş temsil görevini bir tek ben görüyordum ama şimdi Belediye Meclis Üyelerimiz ve İl Genel Meclisi Üyelerimiz var. İlimizin Milletvekili olarak arkadaşlarımızla birlikte yine şehrin sorunlarına karşı son derece sorumlu davranarak, ilimizde yaşanan olaylara karşı son derece duyarlı yaklaşarak, Belediyedeki çalışmaları artık Belediye Meclis Üyelerimizin çoğunluğuyla takip ederek, kamuoyunu bilgilendirerek çözüm odaklı bir siyaset yürüterek bu süreci devam ettireceğiz” dedi.

“Elazığ’da seçimler saygı çerçevesinde geçti”

Elazığ seçim sonuçlarını değerlendiren ve Yeniden Refah Partisi’nin başarısından söz eden Milletvekili Erol, Elazığ siyasetinde fair play örneği sergilendiğini, seçim kampanyalarının saygı çerçevesinde yapıldığını belirtti. Seçim kampanyaları süresince herhangi bir taşkınlık yaşanmaması dolayısıyla bütün adaylara ve teşkilatlara teşekkür etti.

“Elazığ’da seçimin en başarılı partisi: Yeniden Refah Partisi”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol konuşmasının devamında ise “Bana sorarsanız Elazığ’da bu seçim kampanyasında en başarılı parti hangisidir diye, Yeniden Refah Partisi derim. Bu gerçeği görmek ve belirtmek lazım. Ben bu gerçeği bundan 3-4 yıl önce görmüştüm, daha YRP teşkilatı kurulmadan önce, sokaklarda Yeniden Refahla ilgili bir algının olduğunu görmüş, bunu dile getirmiştim. Son derece başarılı bir çalışma yaptılar ve bu başarılı çalışmanın sonucunda Elazığ’da ilçelerin Belediye Başkanlığını almak bizimle aynı sayıda Belediye Meclis Üyesi seçmeleri büyük bir başarıdır. Kutluyorum, başarılar diliyorum” dedi.

Vekil Erol, yeniden belediye başkanı olan Şerifoğulları’nı da tebrik etti

Yeniden seçilen Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nı da tebrik ederek sözlerine devam eden Erol; “Tekrar seçilmiş Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’nı kutluyorum, başarılar dilerim. Seçimi kaybeden bütün arkadaşlarımıza bunun bir kayıp değil, bir yarış olduğunu, sonuçta bir kişinin kazanacağını hatırlatmak isterim. Herkes emek verdi. CHP Elazığ Belediye Başkan Adayımız Coşkun Çağlar Duran, diğer siyasi partilerin Belediye Başkan Adayları elinden geleni yaptı. Sokak sokak gezerek emek verdiler ama sonuçta vatandaşlarımızın görüşü sandığa bu şekilde yansıdı” ifadelerini kullandı.

“Elazığ’da kutuplaşma olmadan seçimler tamamlandı”

“Doğru işler iyi işler yapıldığı sürece herkesin destekçisi olacağız” diyen Milletvekili Erol; “Gördüğümüz eksiklikler, hatalar ve yanlışlıklarla ilgili uyarılarda bulunacağız; kamuoyunu bilgilendireceğiz. Elazığ’daki seçim sonuçları aynı zamanda bir demokrasi şöleniyle geçti. Kutuplaşma olmadı, kin ve nefret duygularıyla değil, çözüm odaklı alternatif söylemlerle geçen bir kampanya süreci yaşadık. Herkes kendi belediyecilik anlayışını konuşturdu ve saygı çerçevesinde bitirdik. Bu kampanyaların Elazığ’da bir gerginlik ve bir sorun yaratmaması büyük bir başarıdır ve bu başarı beni son derece memnun etti. Bu kampanya sürecinden dolayı hem siyasi partilerin il başkanlarına hem başka partilerin Milletvekillerine, Belediye Başkan adaylarına canı gönülden teşekkür ediyorum. Elazığ’a yakışan davranış şekli de buydu” dedi.

“CHP’nin artık Elazığ’da gelişmekte olan bir taban oyu var!”

“Elazığ’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir taban oyu yok!” diyen Milletvekili Erol; “CHP’nin burada gelişmekte olan bir taban oyu var. Seçim sonuçlarına baktığımız zaman biz en son 2014 yılında kendi çatımız altında seçime girmişiz ve yüzde 7 oy almışız. Ama bugün yüzde 17 oy aldık bu ciddi bir gelişme. 2019 seçimlerinde İYİ Parti ile ittifak yapmışız, ittifakla 4 Belediye Meclis Üyesi çıkarmışız. Bunların ikisi CHP’den ikisi İYİ Parti’den seçilmiş. Ama bugün tek başımıza girdiğimiz seçimde yüzde 17 oy olarak 6 Belediye Meclis Üyesi çıkarmak bir gerçeği ortaya koydu. Artık Elazığ’da CHP’nin bir taban oyu oluştu. Bu taban oyu yeterli değil tabi ki ancak yeni seçilen arkadaşlarımızın çalışmalarıyla bu oyu daha da genişleterek önümüzdeki seçimde CHP’nin her anlamda iddialı bir parti olduğunu göstereceğiz” diyerek açıklamasını tamamladı.

Sandıklar açıldı, karneler verildi ve sandık iyi okunmalı!

Fırat gazetesi olarak bizler de gerek geride bırakılan 3 yerel seçim sonuçlarını irdelediğimizde gerekse de CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un açıklamasından hareketle; CHP’nin Elazığ’da taban oyu oluşmakta mı? Yoksa bu bozulan ekonominin sandığa yansımasının bir sonucu mu? Diye  sorgulamadan da bu durumu geçemedik. Bir de Türkiye’de birincilik elde edebilecek CHP’nin neden Elazığ’da genelde 3’üncü sırada seçim tamamlandığı üzerinde de örgütler ve ilgililer durmalı herhalde. Özetle sandıklar iyi okunmalı!

02 Nis 2024 - 17:02 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.