Elazığ’da siyasiler susacak! seçmen konuşacak!

31 Mart Pazar günü Türkiye genelinde seçmenler sandığa giderek, 5 yıl süresince yerel yönetimlerde kimlerin temsilci olmasını istiyorsa onlara oy verecek. Oy verme işlemini gerçekleştiren seçmenler; demokrasi şöleni yaşanmasına da katkı sunacak. Elazığ’daki seçmenler de Pazar saat 07.00 ile 16.00 arası oy verme işlemini gerçekleştirebilecek. Özetle siyasiler susacak ve seçmen konuşacak!

Türkiye nüfusunun yarısından fazlası seçmen statüsünde hal böyle olunca rahatlıkla sandıklara son derece aşina bir toplumuz diyebiliyoruz. Bir de genel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimleri aynı takvimde gerçekleşti. 2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimleri de 2’nci tura kaldığından sandıklara gitme konusunda bir hayli antrenmanlıyız diyebiliriz. Üstelik yerel seçimlerde bu seçimlerden kısa bir süre sonra gerçekleştiği için sandığa gitmek bir nevi ritüelimiz oldu. Pazar günü bir kez daha sandıkların yolunu tutacağız. Peki Elazığ’da kaç seçmen, kaç sandıkta ve kaç adayın yer aldığı oy pusulaları ile karşı karşıya kalacak? İşte merak edilen bu soruların yanıtı da haberimizin detayında…

Elazığ’daki seçmenler; pazar 07.00 ile 16.00 arası oy kullanacak

31 Mart Pazar günü seçmenin önüne bir kez daha sandıklar konulacak. Bu seçimde Elazığ Belediyesi, 10 ilçenin ve 9 beldenin belediye başkanı seçilecek. Elazığ genelinde oy verme işlemi de Pazar günü saat 07.00 ile 16.00 arasında gerçekleşecek.

Elazığ Belediye Başkanlığı’nı kazanmak için 21 aday rekabet içinde

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçiminde Elazığ Belediye Başkanlığı için 289 bin 839 seçmenin oy kullanma hakkı var. Seçmenlerin rahatlıkla oy verebilmesi adına da 889 sandık kurulacak. Elazığ Belediye Başkanlığı’nı kazanmak adına 20 siyasi parti aday belirledi ve bir de bağımsız aday yani toplam 21 aday kıyasıya bir rekabet içine girdi. Seçmen Elazığ Belediye Başkanlığı makamını kimin temsil etmesini istiyorsa Pazar günü sandığın yolunu tutacak.

Ağın Belediye Başkanlığı yarışında da 9 aday var!

İlçelerde ise durum şöyle; Elazığ’ın en sakin ilçelerinden biri olan Ağın’da ise bin 460 seçmen oy kullanabilecek ve toplam 8 sandık kurulacak; Ağın’da da 9 siyasi parti gösterdikleri adaylarla seçmenin oyuna talip olacak.

Alacakaya’da ise 6 isim başkanlık yarışında

Alacakaya’da ise Pazar saat 07.00 ile 16.00 arasında; 2 bin 226 seçmen ilçe genelinde kurulacak olan 9 sandığa giderek oy kullanabilecek. Alacakaya Belediye Başkanlığı için ise 6 siyasi partinin adayları rekabet içinde olacak.

Arıcak ilçesinde de 6 isim başkanlık yarışı içinde

Seçmen sayısının biraz daha kalabalık olduğu Arıcak ilçesinde de ise 8 bin 326 seçmen sandık yolu tutabilecek ve buradaki seçmenler de ilçe genelindeki 34 sandıkta oylarını kullanabilecek. Arıcak Belediye Başkanlığı’nı kazanmak için ise 6 siyasi partinin adayları seçmenin huzuruna çıkacak.

Baskil’de de 9 isim başkanlığı kazanmak için rekabet içinde

Kayısı diyarı Baskil ilçemizde ise 4 bin 245 seçmen sandık yolunu tutacak ve bu seçmenler için de ilçe genlinde toplam; 15 sandık kurulacak. Baskil Belediye Başkanlı seçilmek adına da 9 siyasi partinin 9 adayı seçmenin oyuna talip olacak.

Karakoçan’da ise 7 aday kıyasıya mücadelede

Seçmen sayısı bir hayli yüksek olan ilçelerimizden biri olan Karakoçan da ise toplam 13 bin 158 seçmen oy verme işlemi gerçekleştirebilecek ve bu seçmenler için ilçe genelinde 42 sandık kurulacak. 7 siyasi partiden 7 aday ter dökecek.

Keban’da seçmen sayısına göre aday bolluğu var!

Keban’da ise 3 bin 242 seçmen Pazar saat 07.00 ile 16.00 arası ilçe genelinde kurulacak; 12 sandıkta oy verme işlemi gerçekleştirecek. Seçmen sayısı göz önüne alınınca Keban’daki seçmenlerin önüne bir hayli uzun bir oy pusulası gelecek. Çünkü Keban ilçe belediye başkanlığı için 10 siyasi partinin 10 adayı birden seçmenin huzuruna çıkacak.

Kovancılar’da ki seçmen sayısı bir hayli yüksek

Nüfusu en yoğun ilçemiz olan Kovancılar ilçemizde ise 17 bin 353 seçmen ilçe genelinde kurulacak olan 56 sandığın yolunu tutarak, demokrasi şöleni yaşatacak. Kovancılar seçmen sayısı en yüksek olan ilçe olmasına rağmen bu ilçenin yönetimine talip olan 9 siyasi partiden 9 aday var.

Maden’de de 11 aday seçmenin huzurunda

Seçimde kıyasıya bir rekabetin hâkim olacağı yerlerden biri de şüphesiz Maden ilçesi olacak. Maden’de de seçmen sayısı göz önüne alındığında aday bolluğu var denilebilir. Maden’de 3 bin 543 seçmen ilçe genelinde kurulacak olan 13 sandıkta oy kullanabilecek. Maden Belediye Başkanlığı’nı kazanmak için ise 9 siyasi partinin adayı ve 2 bağımsız aday ter dökecek. Toplam 11 isim Maden Belediyesi’ni kazanmak adına ter dökecek.

Palu’da ise 10 aday birden var

Medeniyetler beşiği diye lanse edilen Palu’da ise 9 bin 572 seçmen ilçe genelinde kurulacak olan toplam 34 sandığın yolunu tutacak. 10 siyasi partiden 10 aday; oy pusulası ile bir kez daha seçmenin huzurunda olacak. 

Sivrice’de de 7 aday başkanlık yarışında

24 Ocak 2020 Elazığ Depremi’nin merkezi Sivrice ilçesindeki 3 bin 173 seçmende ilçe genlinde kurulacak olan 14 sandığın yolunu tutacak. Sivrice’de de 7 siyasi parti 7 adayı ile seçmenin huzuruna çıkacak. 

29 Mar 2024 - 16:03 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Beyza Bişkin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.