Hızırla dost olan Ömer Hüdai Baba Türbesi

Elazığ’ın gezilecek yerlerinden bir olan Ömer Hüdai Baba Harput'a bağlı Mürü köyünde doğmuştur. Erzincan’da askerlik görevini yaparken o zaman bir askerî teşkilât olan Kır Serdarları'nın başına reis olur. O zamanlar Erzincan'da Terzi Baba adında bir Mürşid-i Kâmil vardır ve halkın irşâdıyla meşgul olmaktadır. Bu vesile ile onun sohbet ve vaazlarında bulunur.

Bir gece rüyasında kendisine:

-Senin zahirî vazifen sona ermiştir manevî vazifene başla, derler.

O da gördüğü bu rüyayı, Erzincan’da Hayyat Vehbî ( Terzi Baba ) hazretlerine anlatır. Hayyat Vehbî Hazretleri ona, halifesi Arapgirli Ömer  Nurani Baba’da nasibinin olduğunu söyler. Hacı Ömer Baba da askerî görevinden istifa edip Arapgir’e gelir ve Ömer Nurani Babaya intisap eder. Sonra Elazığ Perçenç (Akçakiraz) köyüne yerleşir. Nihayet yine bir gün çok sevdiği şeyhini ziyaret maksadıyla sırtına bir batman pamuk alır, Arapgir’e gider. Vaktiyle zengin bir tüccar iken her şeyini tasavvuf yolunda harcayıp zaruret içine düşen Ömer Nurani  Baba da, bir paşanın kızı olan karısının çıkrık eğirerek ürettiği iplikleri satmak suretiyle geçinmektedir. O gün eğirecek pamuk da kalmadığından karısı, Ömer Nurani Baba’ya çıkışarak sitem ediyormuş.  Ömer Nurani Baba bu sıkıntı içerisinde avluya çıkmış ve tam bu sırada Hacı Ömer Hüdai Baba, sırtında bir batman pamukla içeri girince:

-Ya, Ömer’im, demek sen Hızır mıydın ki bana yetiştin..! der ve teveccüh eder.

O teveccühün neş’esiyle kendinden geçen Ömer Hüdai Baba, manevi bir alemde tüm geçmiş peygamberlerin ruhaniyetleri ve  Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile birlikte pirinç pilavı yediğini görür ve bir anda manevî mertebeleri  geçerek, yüksek manevi derecelere  ulaşır. Ömer Nurani Baba bu yüksek derecelere erişen müridini Urfa’daki Şeyh Dede Osman Avni Baba (k.s) Hazretlerine gitmesini ve artık ondan geri kalan nasibini aramasını söyler. Dede Osman Avni Baba (k.s) Hazretlerinin de hizmetinde bulunan Ömer Hüdai Baba Hazretleri, Şeyhi Dede Osman Avni Baba (k.s) Hazretleri tarafından Elazığ’da irşâda memur edilir. Elazığ’a gelir, Perçenç’ten Kövenk (Güntaşı) köyüne yerleşir. (Kövenk, Elâzığ’ın 20 km. güney doğusunda bulunmaktadır) Elazığ ve çevresinde güzel huyu, takvası ve kerametleriyle halkı irşadda bulunan  Hacı Ömer Hüdai Baba Hazretlerinin sohbetine Hızır Aleyhisselam da iştirak edermiş. Bunu duyan müridlerinden biri "Efendim ne olur, bizi Hızır Aleyhisselam ile görüştür" diye istirham da bulunur. Günlerden bir gün tekkenin kapısı çalınır, içeriye elinde büyük bir tencere  olan biri girer. O gelen zat Hacı Ömer Hüdai Baba Hazretleri'ne hitaben "Aşağı şehirden (eski Malatya) geliyorum, falancanın sana selâmı var, dervişleriyle yesin diye bu pilavı size gönderdi" der. Hacı Ömer Hüdai Baba Hazretleri tencereyi açar bakar ki daha buharı üzerinde yeni pişmiş  pilav. Müridlerine "Buyurun, yiyin!" der. O gelen zat da  "Bana müsade ben gidiyorum." der, ve çekip  gider. Hacı Ömer Hüdai Baba Hazretleri, "Bizi Hızırla görüştür" diyen müridine seslenerek, "İşte bu Hızır’dı. Aşağı şehir buraya bir iki günlük yol  "Ancak bunu soğumadan Hızır getirebilir" diye düşünüp akıl edemediniz mi? " der. Ömer Hüdâi Baba Hazretleri’nin “Hüdâi” mahlasıyla arifane ve aşıkane söylediği şiirler pek meşhurdur. Müridanından Muharrem Hilmi Efendi, Hz. Şeyh’in şiirlerini “Divan-ı Hüdâi” ismiyle bir araya toplamıştır. Türbe Mollakendi beldesi Güntaşı köyündedir.

Bu dünyaya gelen canlar

Gedai bayı Sultanlar

Turab oldu bütün onlar

Gelin zikredelim Yahu

Bu dünyaya gelen gitmiş

Kamu varını terk etmiş

Bugün nöbet bize yetmiş

Gelin zikredelim Yahu

Ömer  Hüdai

27 Mar 2024 - 23:16 Elaziğ/ Elaziğ- Kültür Sanat

Mahreç  İrem Ancil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.