Çocuklarda epilepsi hastalığına dikkat!

Toplumda sıkça olumsuz ön yargılarla karşılaşan epilepsi hastaları ve aileleri, bu durumdan dolayı mağdur olabiliyorlar. Ancak epilepsi, uygun tedaviyle yönetildiğinde, diğer kronik sağlık sorunları gibi günlük yaşama devam etmek mümkündür.

Epilepsi, beyinden kaynaklanan ve tekrarlayan nöbetlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Beynin normal işleyişindeki bir bozukluk, ani ve aşırı elektriksel aktiviteye neden olarak kişinin davranışında ve bilincinde değişikliklere yol açabilir. Epilepsi ataklarının tekrarlanması durumunda, bu durum epilepsi olarak tanımlanır.

Belirtiler yaş gruplarında farklılık gösterebilir

Çocuklarda epilepsi belirtileri çeşitli yaş gruplarında farklılık gösterebilir. Yenidoğan döneminde sıkça karşılaşılan paroksismal bozukluklar genellikle nöbetler şeklinde kendini gösterir ve her 100 canlı doğan bebekte %1,8 ila %3,5 oranında görülür. 6 ay ile 5 yaş arası çocuklarda ateşli nöbetler sık görülürken, bu çocukların yaklaşık yarısında ileride epilepsi gelişebilir. Çocukluk döneminde, nefes tutma nöbetleri, gastroözefagial reflü hastalığı, infantil mastürbasyon veya startle hastalığı gibi patolojik durumlarla birlikte fizyolojik durumların ayırt edilmesi önemlidir. Oyun ve okul çağındaki çocuklarda ise psikojenik nöbetler, kardiyak kaynaklı senkop, tik bozukluğu, siklik kusma ve benign paroksismal vertigo gibi durumlar epilepsi ile karıştırılabilir.

Epilepsi tanısı, detaylı ve kapsamlı bir fizik muayene yapılarak konulabilir

Epileptik bir atak tanısı koymak için, çocuğun atak sırasında normalden farklı hareketler sergilemesi veya bilinçte kesintiler yaşaması gereklidir. Ergenlik dönemindeki hastalarda ise psikojenik nöbetler, kardiyak kaynaklı senkop, tik bozukluğu gibi durumlar öncelikli olarak düşünülür.

Epilepsi tanısı, detaylı bir hastane öyküsü alınarak ve kapsamlı bir fizik muayene yapılarak konulabilir. Olayı gören kişinin ifadeleri hekim için son derece önemlidir. Tanı genellikle, en az iki veya daha fazla tekrarlayıcı, ani ve tetiklenmemiş nöbetin olmasıyla konulur. EEG, tanıya yardımcı olan bir yöntemdir ancak nöbet anında yapılan EEG daha güvenilir sonuçlar verir. Nöbet sonrası yapılan EEG normal çıkabilir, bu yüzden hastadan belirli aralıklarla tekrarlanan EEG kayıtları istenir.

Çocuklarda ilaç tedavisi uygun mu? 

Epilepsi tedavisinde antiepileptik ilaçlar kullanılır. İdeal olanı tek ilaçlı tedavinin tercih edilmesi. Bu ilaçların seçimi çok önemli. İlaç seçimi epileptik hastalığın ve nöbetin türüne göre yapılmalı. Tedavi sırasında hastada görülebilecek yan etkiler takip edilmeli. Epilepsi hastalığı normal gelişim gösteren çocuklarda yüzde 60-70 oranında tedavi edilebilen bir durum. Ancak dirençli epilepsi olarak adlandırılan ve çoklu ilaç tedavisi kullanılmak zorunda kalınan küçük bir hasta grubu da var. Bazı epilepsilerde yaşam boyu ilaç kullanmak gerekirken, bazı epilepsilerde de ergenliğe kadar ilacı kesmemek gerekir. Semptomatik epilepsi denilen gruptaysa sıklıkla ilaç tedavisi devam eder. Bu nedenle hastaya göre karar vermek önemli. 

Her hastanın epilepsi sınıflaması yapılmalı ve tedavi kararı buna göre verilmeli

Her hastanın epilepsi sınıflaması yapılmalı ve tedavi kararı buna göre verilmeli. İlaç tedavisinin etkili olmadığına karar verebilmek için en az iki yıl boyunca iki ve daha fazla temel antiepileptik ilaç kullanılmış olması gerekir. Ketojenik Diyet yöntemi özel seçilmiş hasta gruplarında çok başarılı olur. Bazı hastalara epilepsi cerrahisi uygulanabilir. Burada vagus sinir uyarısı yapan epilepsi pili kullanılabildiği gibi, epileptik deşarja neden olan beyin bölgesi ameliyatla çıkarılarak lezyonun ortadan kaldırıldığı cerrahi yöntem de uygulanabilir. Bazen de Kallosotomi veya Pial Rezeksiyon adı verilen yöntemler kullanılması tercih edilir. Bu kararların verilebilmesi için hastanın daha farklı tanısal incelemelerinin yapılması gerekir. 

Ailelere büyük görev düşüyor 

Ailenin öncelikle ilaç tedavisini düzenli olarak uygulaması önemli. Ayrıca çocuğun uykusuz kalmaması, uzun süre aç kalmaması, kontrollerinin düzenli şekilde yapılması gerekir. Ayrıca ateşli hastalıklardan kaçınılması son derece önemlidir. Bilgisayar, televizyon, tablet gibi fotosensitif uyarıcılarla temasın azaltılması gerekir. Nöbeti uyarabilen ilaçlardan ve yiyeceklerden kaçınılmalı. İlaç tedavisi sık sık gözden geçirilmeli. Epilepsi ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sık görülür. O nedenle gerekli görülürse bu açıdan çocuk psikiyatrisi tarafından değerlendirilmesi uygun olur. 

 Çocuğun hastalığını bilmesi bu uyumu kolaylaştırır

Epilepsiye neden olan temel hastalık aynı zamanda öğrenmeyi de etkileyeceği için her hastaya özel değerlendirme yapmak gerekir. Öncelikle çocuğun hastalığını bilmesi bu uyumu kolaylaştırır. Yaygın olarak ailelerde hastalığı saklama eğilimi görülür. Aksine, uygun tedaviyle sağlanan yüzde 60-70 başarı oranı yüzleri güldüren bir orandır. Nöbet anında yapılması gerekenlerin öğretmeni ile paylaşılması, çocuğun bakımını üstlenen kişilerin bu konuda bilgi ve cesaret sahibi olmaları epilepsi nöbetlerinin kolay atlatılmasını sağlar.

 

26 Mar 2024 - 17:03 Elaziğ/ Elaziğ- Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.