Elazığ’ın Üryan Baba türbesinin büyük kerameti

Elazığ'ın gezilecek yerleri arasında olan bu türbe Harput'a çıkarken "Kayabaşı" tabir edilen dik kayalıklara varmadan sağa doğru 100 m kadar yürüdüğünüzde tepenin Harput'a bakan yamacında medfundur. Makam bölümünü oluşturan yapı kayalıklar içindeki bir mağaranın türbeye dönüştürülmesi ile meydana getirilmiştir.

Bu kayalıklara Harput'un yerli halkı eskiden "Tilki Kayalıkları" derdi. Buranın hemen yanı başında eski bir mezarlık vardır. Üryan Baba Türbesi ile ilgili tarihi kayıtlara baktığımızda burada bir hücre ve mescid bölümünün bulunduğu yazılıdır.

Bugün ise makam bölümünün bitişiğinde bulunan tek katlı taş ve moloz karışımı olan yapı, Elazığ Valiliğince yeniden restore edilerek ziyarete açılmıştır. Türbe yanında bulunan mescidin eskiden tekke olarak kullanıldığını rivayet edilir.  Türbenin giriş kapısı dikdörtgen taştan yapılmış iki yan sütun üzerine konulan yarım kemerli taş bloktan oluşmuştur. Bu giriş kapısını oluşturan taş blokta; "Allah’ın ariflerinden ve Allah’a karşı olan muhabbet sırrının âlimlerinden, cömertliği itibariyle de Allanın sevdiği kullardan İsmail’in torunu, Ömer'in oğlu Hafız Muhammed büyük şahadet rütbesine nail olarak burada ölmüştür. Allah sırrını mukaddes etsin yazısı bulunmaktadır. Türbe mezarın keşfinden hemen sonra hicri 1278 yılında yapılmıştır. Giriş kapısından sonra hemen sağ tarafta mezar sandukası vardır.

Üryan Baba’nın kerametleri nelerdir?

Üryan Baba'nın çeşitli kerametlere sahip olduğuna inanılır. Bunlar arasında hastaların iyileşmesi, dileklerin kabul olması veya doğaüstü olayların gerçekleşmesi gibi mucizevi olaylar bulunabilir. Üryan Baba'nın mezarının yakınında bulunan bir kaynak veya çeşmeden akan suyun kutsal ve şifa verici olduğuna inanılır. İnsanlar bu suyu içerek veya üzerlerine sürerek sağlık sorunlarına çare ararlar. Bazı inanışlara göre, Üryan Baba'nın mezarının yakınında yaşayanlar veya onun adını ananlar koruyucu bir ruh tarafından korunurlar. Bu ruh, kötülüklerden, hastalıklardan veya diğer tehlikelerden insanları koruduğuna inanılır. Ancak bu kerametler hakkında net ve kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

26 Mar 2024 - 18:05 Elaziğ/ Elaziğ- Kültür Sanat

Mahreç  İrem Ancil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.