Öğrenme güçlüğü nedir? Çocuklara nasıl davranılmalı?

Öğrenme güçlüğü, dinleme, konuşma, okuma, yazma, mantık yürütme, problem çözme veya matematik gibi alanlarda zorluk yaşanması durumunu ifade eder. Bu durum aynı zamanda bilgiyi depolama, işleme ve üretme süreçlerinde de zorluklar yaşanmasına yol açabilir. Öğrenme güçlüğü özellikle çocuklarda sıkça görülse de yetişkinlerde de karşımıza çıkabilir. Bazen kişi öğrenme güçlüğünün farkında olmayabilir ve yaşamını bu zorluklarla sürdürebilir.

Öğrenme güçlüğünün kesin nedeni bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalar beyin işlevlerindeki farklılıklarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu farklılıklar genellikle doğuştan gelir ve kalıtımsaldır. Eğer anne-babada benzer bir öykü varsa veya kardeşlerden birinde öğrenme güçlüğü varsa, diğer çocukta da görülme olasılığı artar. Bazı durumlarda, doğum öncesi veya sonrası yaşanan sorunlar (alkol kullanımı, oksijen azlığı, prematüre veya düşük kilolu doğum gibi) öğrenme güçlüğüne yol açabilir. Ancak ekonomik zorluklar, çevresel etmenler veya kültürel farklılıkların öğrenme güçlüğüne neden olmadığı unutulmamalıdır.

Öğrenme güçlüğü belirtileri nelerdir?

Okul öncesi dönem belirtileri 

Konuşmaya başlamasında önemli ölçüde gecikme, 

Kelimeleri telaffuz etmede ve yeni kelimeleri öğrenmede zorluk ya da yavaşlık, 

Motor hareketlerin gelişmesinde yavaşlık (Örn; ayakkabı bağlanmak ya da düğme iliklemede güçlük, sakarlık)

İlköğretim dönemi belirtileri

Okuma yazmayı ve sayıları öğrenmede zorluk, 

Matematik işaretlerini karıştırma (Örn; "x" yerine "+"), 

Kelimeleri tersten okuma (Örn; "ev" yerine "ve"), 

Yüksek sesle okumayı ve yazı yazmayı reddetme, 

Saati öğrenmede zorluk, 

Yön kavramlarını ayırt edememe (sağ-sol, kuzey-güney), 

Yeni becerileri öğrenmede yavaşlık, 

Arkadaşlık kurmada zorluk, 

Ev ödevlerini unutma, 

Nasıl çalışması gerektiğini bilememe, 

Mimik ve beden hareketlerini anlamada güçlük çekme. 

Öğrenme güçlüğü çeken her çocuk farklıdır ve birbiriyle aynı özellikleri taşımaz. Bu nedenle, özelliklerin belirlenmesi ve tanı alması için ayrıntılı bir değerlendirmeye ihtiyaç duyulur.

Öğrenme güçlüğü tedavisi nasıldır?

Tedaviye başlarken ilk adım psiko-eğitimdir. Aileye, öğretmenlere ve çocuğa yapılan eğitsel terapi, durumun anlamlandırılması ve nasıl bir yol izleneceğinin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Sonraki süreç için evde ve okulda eş zamanlı devam edecek bir özel eğitim ve müdahale programı hazırlanmalıdır.

Öğrenme güçlüğü olan çocuğa evde yaklaşım nasıl olmalıdır?

Tüm çocukların sevgi, destek ve cesaretlendirilmeye ihtiyacı vardır. Öğrenme güçlüğüne sahip olan çocuklar ise tüm bunlara daha fazla gereksinim duyarlar. Ebeveynler olarak asıl amaç öğrenme güçlüğünü tedavi etmek değil, karşılaşacağı zorluklar karşısında sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır. Çocuğun ev içindeki olumlu davranışlarına odaklanmak onun kendine güveninin gelişmesine yardımcı olur. Böylece çocuk zorlu durumlarla nasıl baş edebileceğini öğrenir, güçlenir ve dayanıklılığı artar. Çocuklar görerek ve model alarak öğrenir. Ebeveynlerin olumlu tutumları ve mizah anlayışı, çocuğun bakış açısını değiştirerek ona tedavi sürecinde yardımcı olur.

Öğrenme güçlüğü olan çocuğa okulda yaklaşım nasıl olmalıdır?

Okul ile işbirliği sağlamak ve iletişim halinde olmak büyük önem taşımaktadır. Bu sayede öğretmenlerin çocuğu tanıması ve ihtiyaçlarına yönelik hareket etmesi sağlanır. Her çocuğun başarılı olduğu ya da zorluk çektiği alan birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar görsel, işitsel, dokunsal ya da kinestetik (hareket) alanda kendini gösterir. Çocuğun hangi alanda gelişmiş olduğu değerlendirilerek buna uygun hareket etmek tedavi sürecine yardımcı olur. Görsel algısı kuvvetli çocuklar için kitaplar, videolar ya da kartlar kullanılabilir. İşitsel algısı kuvvetli çocuklar için ders anlatımının sesli olarak kaydedilmesine izin verilerek bu şekilde evde tekrar yapması sağlanabilir. Aynı zamanda arkadaşlarıyla çalışmasına teşvik etmek de sürece yardımcı olabilir. Örneğin, matematik problemlerinde sayıları okumakta zorlanan bir çocuk için problemleri yazıya dökerek ona sunmak gibi çözümler ile çocuğun iyi olduğu alanlar değerlendirilerek çoğaltılabilir.

Ailelere tavsiyeler

Çocuğunuzun olumlu yanlarına odaklanın, 

Yalnızca okul başarısı ile çocuğunuzu sınırlandırmayın, 

Başarı sağlayabileceği farklı alanları keşfederek bunları yapması konusunda cesaretlendirin (müzik ya da spor gibi), 

Beklentilerinizi yapabilecekleri ile sınırlı tutun, 

Basit ve anlaşılır açıklamalarda bulunun, 

Her çocuğun kendine özgü olduğunu unutmayın.

 

 

26 Mar 2024 - 15:56 Elaziğ/ Elaziğ- Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.