Elazığ esnafına görkemli hizmet binasına

Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliğine tahsis edilen hizmet binasının bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından düzenlenen görkemli bir açılış töreni ile binanın açılışı yapıldı.

Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliğine tahsis edilen hizmet binasının açılışı yapıldı. Açılış törenine; Elazığ Valisi Doç. Dr. Ömer Toraman, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Hasan Murat Öz, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, CHP İl Başkanı Onur Özkan,  Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ile esnaf odaları başkanları ile esnaflar katıldı.

Başkan Kurnaz: Esnaf devlete önemli destek vermekte

Açılıştan sonra bir konuşma yapan Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Turan Kurnaz,  “Ahilik Teşkilatı’nı olmazsa olmaz unsur olarak kabul eden ve faaliyetlerin bu çizgide sürdüren Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz de gücünü buradan ve siz kıymetli esnaflarımızdan almaktadır. Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz, esnaflarımız arasındaki birliği gelişme ve ilerleme sağlamak, ulusal ekonomideki gelişmelere paralel olarak lüzumlu görülecek her türlü tedbir almak ve teşebbüste bulunmak, sorunlarının çözümü için kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunmak, esnaflarımızın genel meslekî menfaatlerin ilgilendiren konularda söz sahibi olmak adına önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Genelde Türkiye, yerelde de Elazığ ekonomisinde önemli bir yere sahip olan esnaf ve sanatkârlarımız, devlete yük olmadan, bilakis devlete katkı sunarak kendi emeğin küçük sermayesi ile birleştirerek ticari hayatına başlayıp ailesini geçindirmekte, aynı zamanda yanında çalıştırdığı işçi kardeşlerimizle de istihdama katkı sunmaktadır. Bir ülkede, bir şehirde esnaf ve sanatkârlarımızın işler ne kadar iyi olursa işsizlik sorununa, üretme, piyasaların işlemesine, kısacası ülke ve şehir ekonomisine katkısı o denli fazla olmaktadır. Dolayısıyla her bir vatandaşımızın, ekonominin temel taşının esnaf ve sanatkârlar olduğu bilincine erişmesi en büyük temennimizdir” dedi.

Başkan Kurnaz, Başkan Şerifoğulları’nın sözünde durduğunu aktardı

Birlik başkanı Kurnaz, söz konusu esnaflar olduğunda ellerini taşın altına koyacaklarını ifade ederek, “Ekonomimizin temel taşı olan esnaf ve sanatkârlarımızın refahı için sizlerin teveccühü le 20 Mayıs 2022’de hizmet yolculuğumuz başladı. O tarihte gerçekleşen Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği kongresinde esnaf odalarımızın hizmet noktasında zorluklarını gidermek ve tek çatı altında hizmet verilmesini sağlamak amacıyla Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’ndan bir hizmet binası talebimiz olmuştu. Elazığ deprem ve pandemi sürecinde her zaman esnaflarımızın yanında olan ve ciddi destekler sunan Başkanımız bize, “Söz konusu esnaflarımız ise taşın altına elimizi koyar, ne gerekiyorsa yaparız.” diyerek hizmet binası noktasında bir söz vermişti. Elazığ’daki görev süresinde verdiği sözleri birer birer yerine getiren ve Elazığ’a onlarca yatırım kazandırarak şehrimizi geleceğe taşıyan Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları, her zaman olduğu gibi esnaf ve sanatkârlarımıza olan sözünü de yerine getirdi” diye konuştu. Başkan Kurnaz hizmet binasının tahsisi edilmesi sürecinde destek olan başta Elazığ Valisi Doç. Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Ak Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı ve destek olan iş insanlarına teşekkür etti.

Başkan Alan: Elazığ’a prestijli bir yapı kazandıranlara teşekkürler

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan ise “ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak, Elazığ’a böylesi bir prestijli mekân kazandırdıklarından dolayı başta Şahin Şerifoğulları olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Şerifoğlulları: Binanın tahsisinde emeğimizin olduğunu onurla gururla ifade etmek istiyorum

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları Esnaf ve Sanatkârlar odalarının bir arada toplanmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, “Bu binanın sizlere tahsis edilmesinde emeğimizin olduğunu gururla ve onurla bir kez daha ifade ederek sizleri saygıyla selamlıyorum. Sizler sadece ticaret yapmıyorsunuz aynı zamanda kültürümüzü yaşatıyorsunuz, geleneğimizi sürdürüyorsunuz, toplumumuzun dokusunu güçlendiriyorsunuz. Yerel üretime katkı sağlayıp istihdama destek sağlıyorsunuz. Bu kadar önemli bir yapının farklı, farklı mekânlarda ve köhnemiş yapılarda faaliyetlerini sürdürmesi içimizi acıtıyordu. Turan Başkanımızın bizlerden yer talebine kayıtsız kalamadık. Bu prestijli yapının belediyemizde devredilmesinden sonra akılımıza burayı devredeceğimiz ilk yer esnaf odalarımızın birliğine tahsis edilmesi yönünde bir kanaat oluştu. Sayın Valimiz ile paylaştık kabul ettiler kendilerine teşekkür ediyoruz. Sizlere tahsis ettikten sonra gelip bu güzelliği de gördükten sonra onur duyduğumuzu, gurur duyduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.  

Milletvekili Erol: Yapılan hizmetleri olumsuz yönde eleştirmek yerine doğru işleri takdir etmek gerekiyor

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol yaptığı konuşmada binanın tahsisinde emeği geçenlere teşekkür ederek, “Türkiye’de iyi yapılan her işin arkasında durmak bir Elazığlı olarak hepimizin yapması gereken doğru iştir” dedi. Gittiği her yerde Şahin Şerifoğulları’nı övdüğü için eleştirildiğini ifade ederek sözlerini sürdüren Milletvekili Erol; “Doğal olarak hepimizin görev yaptığı siyasi parti farklı, siyasi düşüncelerimiz farklı, kamu yönetim anlayışımız farklı, benim için önemli olan Şahin başkanın neleri yaptığını olumsuz yönde eleştirmek değil, doğru işleri takdir edip daha iyi işler yapabileceğimiz iddiasını ortaya koymaktır” diye konuştu.

Vali Doç. Dr. Toraman: Odaların bir çatı altında olması çok önemli

Vali Doç. Dr. Ömer Toraman, “Esnaf teşkilatı şehirlerin önemli dinamiklerinden bir tanesi, Elazığ’da da esnaf ve sanatkârlar çok önemli bir geleneğe sahipler. Harput’tan devraldıkları ahilik geleneğini Elazığ şehir merkezinde de büyük bir başarıyla sürdürüyorlar. Esnaf ve sanatkâr kitlesi çok büyük bir kitle ve çok canlı bir ekonomisi var. Hem şehrin hem ilçenin hem de bölgenin pek çok ihtiyacını karşılar durumda.  Ben hemen hemen bütün odaları ziyaret ettim. Kıymetli Turan başkanımızda ifade ettiği gibi bazı oda başkanlarımızı iş yerlerinde ziyaret etmek zorunda kaldık. Oda deyince de daha uygun bir mekân olmasını dile getirdiler. Biz vekillerimizle belediye başkanımızla ilgililerle istişare ettik nasıl çözüm bulabiliriz diye, fikir alışverişlerinde bulunduk, bazı projelerimizde vardı, ama sonunda bu binanın belediyeye tahsis edilen bu binayı hiç ikiletmeden, esnaf odalarımıza tahsis etti. Bütün odaların bir arada olması ayrıca sevindirici, Şehrin muhtelif yerlerine dağılmış odalar yerine tek çatı altında odalarımızın bir arada olması da çok önemli Türkiye’de örnek ifade ediyor. Hakkını temsil etmek lazım Turan Başkanımız çok gayret sarf etti. Maddi manevi destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

05 Mar 2024 - 17:03 Elaziğ- Gündem

Mahreç  Şah İsmail Gezici


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.