Elazığ'da dillere destan kardeş nehirlerin acı hikayesi

Fırat ve Murat nehirleri halk arasında her daim birçok efsaneye konu olmuştur. Peki siz bu efsanelerden kaçını biliyorsunuz? Eğer bir tanesi bile bilmiyorsanız sakın ben Elazığlıyım demeyin! İşte duyunca kulaklarınıza inanamayacağınız dillere destan nehirlerin hikayesi…

Elazığ'da dillere destan kardeş nehirlerin acı hikayesi
Elazığ'da dillere destan kardeş nehirlerin acı hikayesi
Haber albümü için resme tıklayın

Dillere destan kardeş nehirlerin hikayesini daha önce duymuş muydunuz? Fırat ve Murat nehirleri halk arasında her daim birçok efsaneye konu olmuştur. Peki bu nehirlere neden kardeş nehirler denilmiştir? Bu nehirlerin Aras Nehri ile ne ilgisi var? Tüm detaylar haberimizde…

Elazığ'da dillere destan kardeş nehirlerin acı hikayesi

Halk arasında birçok efsaneye konu olmuştur

Yukarı Fırat'ın hayat kaynağı olan Fırat ve Murat nehirleri halk arasında her daim birçok efsaneye konu olmuştur. İşte bunlardan biri, belki de en önemlisi yüzyıllardır dilden dile şöyle aktarılmaktadır; Eski dönemlerde, Fırat'ta zengin bir bey vardır. Beyin sahip olduğu sürüler, araziler, hanlar, hamamlar dillere destandır.  Gelgelelim maddi olan her şeye sahip olan bu bey bir türlü çocuk sahibi olamaz. Hekimler seferber olur yine de çare bulunamaz.

Süt beyin derdine çare olacak mı?

Günlerden bir gün, koyunlar kuzularken fakir bir derviş beyin sürülerini otlatan çobanın yanına gelir. Çoban ve derviş sohbete tutuşur ve çoban beyle ilgili olan durumu dervişe anlatır. Tam o sırada kara bir koyun melemeye başlar. Kuzu doğurmak üzeredir Derviş yerinden kalkar, asasını kara koyunun üzerine yatırır, "Suphanallah, bu koyun ikiz doğuracak. Kara koyunun memesinde, bu yavruların ilk nafakaları olan ağız (koyu süt) sizin beyin derdine çaredir. Onu hemen beyin hanımına içirirseniz, hanım da ikiz doğum yapacaktır." der ve ortadan kaybolur.

İkizlere Fırat ve Murat isimleri verilir

Çoban aldığı bu güzel müjdeyi hemen beye söyler. Herkes bu haberi sevinçle karşılamıştır. Beyin hanımı getirilen ağzı içer. Bir vakit sonra dervişin kerameti gerçek olur ve beyin hanımı ikiz doğurur. Derviş kaybolmadan önce doğacak çocukların isimlerini de çobana bildirmiştir. Dervişin istediği gibi Murat ve Fırat isimleri verilir ikizlere. Ancak bu mutluluk çok uzun sürmez. Bir süre sonra beyin hanımı vefat edince Murat ve Fırat adlı ikizler öksüz kalır. Daha sonra bey, çocuklarının sütannesiyle evlenir ve beyin bir oğlu daha olur. Onun adını ise Aras koyarlar.

Elazığ'da dillere destan kardeş nehirlerin acı hikayesi

Üç kardeş arasında ne oldu?

Üç kardeş beraber büyürler. Bey öldükten sonra özlük, üveylik duygularının etkisiyle kardeşlerin arası açılır. Fırat ve Murat, üvey kardeşleri Aras'ı öldürmeye karar verir. Aras hâlâ çok küçüktür ve Azeri asıllı annesinin himayesindedir. Bu yüzden Fırat ve Murat bir gece baskın yaparak Aras'ın annesini, yani kendi üvey annelerini öldürür. O sırada annesinin koynunda uyuyan Aras birden yeşilbaşlı bir ördek olur ve karanlıklara doğru uçar. Günün ilk ışıklarıyla beraber bir kayaya konar. Önündeki derin vadiye korkuyla bakarken yırtıcı kuşların saldırısına uğrar. Bu saldırılardan kurtulmak için vadiye kendini bırakır. Yırtıcı kuşlar onu takip etmeye devam eder. Ayakları çimenlere değdiğinde bir çığlık atar. Konduğu çayır büyük bir gürültü ile yarılır.

Azerbaycan diyarlarına doğru…

Fışkıran coşkun sular kocaman bir ırmak olur ve yavru ördek bu mucize ile annesinin vatanı olan Azerbaycan diyarlarına doğru sürüklenir. Hazar Denizi'nde karaya çıkınca silkinip çırpınarak insan şeklinde karaya ayak basar. Hâlâ Aras Nehri'nin pınarlarında o masum Azerî ananın feryadının "Oğul, oğul, oğul!" diye yankılandığı yıllardır rivayet edilmektedir.

Elazığ'da dillere destan kardeş nehirlerin acı hikayesi

Yöre halkı tarafından nehirlere kardeş nehirler adı verilmiş

Fırat ve Murat'ın bu yaptıkları yanlarına kâr kalmaz. Büyük bir kuraklık ve kıtlık olur. İtibarları zamanla yitip gider ve herkes onlara yüz çevirir. Obaları dağılır, sürüleri zamanla yok olur. Ellerinde hiçbir şey kalmaz. Bu durum iki kardeşi de birbirlerine karşı düşman eder. Öyle ki öldürülme korkusuyla Murat Tendürek Dağı'nın mağaralarına, Fırat ise Dumlu Dağı'nın vadilerine gider. İşledikleri günahlardan ve sefaletten dolayı sürekli gözyaşı dökerler. Allah'ın tertemiz yaratmış olduğu bu yerler onların gözyaşlarından kirlenmesin diye yere düşen her damla için yerden gözeler çıkar ve o gözyaşlarının kirini temizler. O kadar çok gözyaşı dökmüşlerdir ki bu gözyaşlarını temizlemek için bir araya gelen kaynakların Fırat ve Murat nehirlerini meydana getirdiği rivayet edilir ve yöre halkı bu iki nehri "kardeş nehirler" olarak görürler.

Elazığ'da dillere destan kardeş nehirlerin acı hikayesi

Bu efsane yöre halkı tarafından yüz yıllardır böyle anlatılıyor

Günahkâr kardeşlerin adlarını taşıyan, Anadolu yaylalarında günahkâr ruhların kirlerini temizleyen Fırat Nehri ve Murat Nehri. Tunceli'ye bağlı Çemişgezek ilçesi Çat denilen mevkide birleşerek büyük Fırat suyunu meydana getirmektedir. Yine rivayetlere göre, büyük Fırat Nehri uçsuz bucaksız bir çölün kızgın kumları tarafından yutulur ve bu çölün altında büyük bir kent vardır. Fırat Nehri bu kente akmasına rağmen yine de su paylaşımı yüzünden çıkan kavgalarla her gün yüzlerce kişi ölmektedir. Bu efsane de yöre halkı tarafından yüz yıllardır böyle anlatıla gelmektedir.

05 Mar 2024 - 13:53 Elaziğ- Gündem

Mahreç  İrem Ancil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Mames Leon - 4. 5. 6. Bin yıl önce Fırat nehrinin adı

PALOROAL dır.( Roy Pali )PALO .PALI, PALU.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Mart 10:46