Türkiye’nin enerjisi Elazığ’a bağlı

Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze hikayesini çok fazla bilmediğimiz, ürettiğimiz ve bundan da muhteşem gurur duymamız gereken hikayeleri sizler için derledik. Bu hikayelerden biri ise Türkiye’nin ilk büyük yatırımı olarak kayıtlara düşen Keban Barajı’dır. Keban Barajı'nın nasıl yapılmaya karar verildiği ve ülkemize olan katkısını hep birlikte inceleyelim.

Türkiye’nin enerjisi Elazığ’a bağlı
Türkiye’nin enerjisi Elazığ’a bağlı
+6
Haber albümü için resme tıklayın

1975 yılında faaliyete geçen ve Türkiye’nin enerji ihtiyacı için devasa bir yatırım olarak tarihe geçen Keban Barajı, Elazığlıların göz bebeğidir. Cumhuriyetin ilk rüyalarından birisi olarak nitelendirilmiş ve doğu bölgelerinde yer alan kurak topraklara tarım potansiyeli kazandırmak ve bundan da öte ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kurulmak istenen bir barajdan yola çıkılarak yapılmıştır. Enerji açısından Türkiye'nin ilk büyük yatırımlarındandır. 1965 yılında yapımına başlanılmıştır. 1974 yılında ilk 4 büyük türbini, 1981 yılında da diğer 4 türbini devreye girdi. Barajın toplam kurulu gücü 1330 Megawatt olup yıllık enerji üretimi 6 Milyar kWh’ dir.

Türkiye’nin enerjisi Elazığ’a bağlı

Türk mühendisliğinin ortaya koyduğu ilk dev baraj

Hizmete girmesinin ardından 49 yıl geçen Keban Barajı, emeği geçen herkes için bir gurur kaynağı oldu. Yapıldığı dönem ülke elektrik ihtiyacının yüzde 20'sini tek başına karşılayan baraj, 1950'lerde Hirfanlı ve Sarıyar barajlarının ardından büyük baraj inşaatı tecrübesi kazanmış olan Türk mühendisliğinin ortaya koyduğu ilk dev baraj, gururu ve yüz akı oldu.

Türkiye’nin enerjisi Elazığ’a bağlı

Balık avcılığı imkanıyla alternatif bir gelir imkânı sundu

Barajın yapılmasıyla Elazığ'ın batı, kuzey-doğu ve doğu istikametinde 125 kilometre uzunluğunda 675 kilometrekare alana sahip 30 milyar ton kapasiteli dev bir göl oluştu. Baraj bir yandan elektrik enerjisi üretirken bir yandan da göl çevresinde oluşan mesire alanlarıyla bölgede sosyal hayata katkıda bulundu, sağladığı balık avcılığı imkanıyla alternatif bir gelir imkânı sundu. Baraj, günümüzde enerji üretimini yanı sıra kültürel ve turizme katkısı, tarımda sulama ve son yıllarda ortaya çıkan balık üretimiyle de ekonomiye ciddi katma değer sağlamaya devam ediyor.

Türkiye’nin enerjisi Elazığ’a bağlı

İnşaatı tam 10 yıl sürdü

Binlerce yıldır akıp giden Fırat Nehri'nin üzerine kurulu Keban Barajı on yıl süren inşaatın ardından 1975 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Bugün ülkemizin ikinci büyük barajı konumunda olan bu tesis elli yıla yakın bir zamandır ülkemizin enerji ihtiyacının büyük bir kısmını aralıksız bir şekilde karşılamaktadır. Türkiye'de sanayi hamlesinin başlangıcı olarak gösterilen Keban Barajı binlerce aileye iş imkânı da sağlamıştır. Bugün baraj üzerinde yer alan alabalık üretim çiftlikleri bölgeye önemli bir ekonomik girdi kazandır- maktadır. Keban Baraj Gölü sahasında üretilen alabalık kotası dünyada ikinci sırada yer alır. Aynı zamanda baraj üzerinde bulunan seyir tepesi turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Türkiye’nin enerjisi Elazığ’a bağlı

Türkiye'nin en önemli kültürel varlıklarından birisi

Keban Barajı sadece elektrik enerjisi ve kalkınma sağlamakla kalmaz kültürel birikime de büyük bir katkı sağlar. Kurtarma kazıları sırasında elde edilen arkeolojik malzemeler bugün Türkiye'nin en önemli kültürel varlık envanterinin bir kısmını oluşturur. Bu kazılardan çıkarılan arkeolojik malzemeler Elazığ, Malatya ve ODTÜ'nün arkeoloji müzelerinde sergilenmektedir.

Türkiye’nin enerjisi Elazığ’a bağlı

Elazığ’da kalkınma anlamında ciddi bir artış sağlamıştır

Keban Barajı'nın inşaatı sırasında, başta Fransızlar olmak üzere birçok yabancı uyruklu insan ilçeye gelip yerleştiğinden ilçe sosyal etkinlik alanlarında da birçok yenilik görmüştür. Tenis kortları, spor sahaları, sinema bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Keban Baraj Gölü'nün kapladığı alan sebebiyle, baraj altında kalan arazilerin tapu sahibi köylü vatandaşlara büyük bir gelir sağladığı bilinmektedir. Baraj parası adı altındaki ödenek ile toprakları su altında kalan arazi sahipleri Elazığ il merkezinde birçok iş yeri ve sanayi kolu açmışlardır. Bu da kalkınma anlamında ciddi bir artış sağlamıştır. Ancak Keban Barajı kalkınma ve gelişme anlamında bu denli büyük katkılar sağlamış olsa da binlerce yıldır var olan yerleşim yerlerini de alıp götürdüğü bir gerçektir.

05 Mar 2024 - 13:35 Elaziğ/ Keban- Gündem

Mahreç  Şeyma Kurşun


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.