Sağlık alanında yeni düzenleme! Teklif TBBM’de kabul edildi

Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı. AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, kanunla ilgili açıklama yaptı.

Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş'in de aralarında bulunduğu Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyelerinin imzasıyla hazırlanan ve Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı.

AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, kanunla ilgili yaptığı açıklamada, sağlıkta sözleşmeli personel sayısının 36 bine çıkarılacağını belirtti. Yasa ile sağlık alanında eleman temininde sıkıntı çekilen yerlerde sözleşmeli pozisyon sayısının 27 binden 36 bine çıkarılacağını ifade etti.

“Ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş hekimi istihdam edilebilecek”

Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş, yeni mezun diş hekimlerinin bağımsız muayenehanelerde aktif görev alabileceğini ve yeni düzenlemeye göre mesleğini serbest olarak icra eden diş hekimlerinin, ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş hekimi istihdam edebileceklerini söyledi. Keleş ayrıca, yeni düzenleme ile ebelerin normal doğum ve riskli durumlarda tıbbi bakım ve desteğe erişimin sağlanmasında, kadın sağlığının korunması, üreme sağlığı ve çocuk bakımı konularında aile ve topluma verilecek danışmanlık ve eğitim hizmetlerinde görev alacaklarını ve aktif olarak doğuma katılabileceklerini, ayrıca küçük tıbbi müdahalelerde bulunma yetkisi kazanacaklarını belirtti.

“İki aylık bekleme süresi kaldırılacak”

Milletvekili Keleş, düzenlemeyle acil tıp uzmanlarına yoğun bakım yan dalı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarına da sosyal pediatri yan dal uzmanlığı yapabilme imkanının verildiğini ifade etti. Kanunla ilaç sektörünün desteklenmesi ve ilaç ruhsatlandırma sürecinin daha kolay hale getirileceğini belirten Keleş, iki aylık bekleme süresinin kaldırılacağını, ruhsatname harçlarının yeni kriterlere göre belirleneceğini söyledi. İlaç üretimi ve ilacı piyasaya arz eden tüzel kişilerin taşıması gereken nitelik ve şartların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenerek, Bakanlığın bu doğrultuda düzenleme yapma yetkisine sahip olacağını dile getirdi.

“Ek ödeme yan dal uzmanları için 200 puan artırılarak ödenecek”

Eczanelerde yapılacak denetimlerin sağlık müfettişleri veya sağlık müdürleri ya da Sağlık Bakanlığı veya müdürlüğünce tensip edilecek, resmi hekimler veya eczacılar tarafından yapılacağını belirten Keleş, yan dal uzmanlığının teşvik edilmesi amacıyla uzman hekimler için öngörülen ek ödemenin yan dal uzmanları için 200 puan artırılarak ödeneceğini ifade etti. Üniversitelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlı eğitim ve araştırma hastaneleriyle kullanım protokolleri yaparak sağlık uygulama ve araştırma faaliyetlerini yürütebileceklerini, öğretim elemanları ile eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yürütülmesi ile sağlık hizmeti sunumu için sözleşme imzalanabileceğini söyledi.

Keleş, herhangi bir tedavi yönteminin ruhsat veya izin alınmış olsa dahi, beşeri tıbbi ürünler ile tıbbi cihazların bilimsel araştırma amacıyla insanlar üzerinde kullanılabilmesi için Sağlık Bakanlığı'ndan izin alınacağını belirtti. Ayrıca, malpraktis konusunda devlet üniversitelerinde çalışan sağlık meslek mensupları hakkında Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası oluşan belirsizliğin giderildiğini söyleyen Keleş, yasalaşan kanunun ülkemize, milletimize ve sağlık camiamıza hayırlı olmasını diledi

Editör: Haber Merkezi

21 Şub 2024 - 23:51 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Birlik Sağlık Sen - 3600 ek gösterge verilsin diye memurlar beklerken. 2008 den sonra işe başlayanlar için emekli aylıklarında hiçbir faydası olamayacak. Keşke bununla ilgili bir düzenleme yapılsaydı. 5510 syılı yasa çalışanların aleyhine olmştur.Ama çoğu çalışan arkadşımız bunun farkında bile değil.Sarı sendikaların zaten umrunda değil. Onlar iptal edilen % 2 barajını nasıl geri getiriiz onun peşinde.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 23:51