Elazığlı seçmen; siyaset sahnesinde yeni yüzler istiyor!

Takvimler 14 Mayıs Pazar gününü gösterdiğinde Türkiye olarak hem cumhurbaşkanlığı hem de 28. dönem milletvekilleri noktasında seçmen olarak oy verme işlemi gerçekleştireceğiz. Peki Elazığ’daki seçmenler, sandıklara giderek oy verme işlemini gerçekleştirirken; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Elazığ’ı nasıl profile sahip milletvekillerinin temsil etmesini bekliyor? Fırat gazetesi olarak bu durumu; Elazığ’daki bazı seçmenlere sorduk.

Şu sıra siyasi partiler milletvekilliği aday adaylık başvurusu noktasında yoğun günler yaşıyor. Bazı siyasi partiler aday adaylığı sürecinde çeşitli kriterler belirliyor. Fırat gazetesi olarak bizler de sandığa giderek, oy verme işlemi gerçekleştirecek Elazığ’daki seçmenlerin gönlünden geçen milletvekili aday profilinin ne olduğunu öğrenmeye çalıştık. İşte gazetemize görüşlerini bildiren bazı seçmenlerin görüşlerinin detayı…

ERDAL DEMİR: MECLİSTE KONUŞAN VEKİL İSTİYORUZ!

Mecliste konuşan milletvekili görmek istediklerini dile getiren vatandaş Erdal Demir; “Bizim Elazığ’da en çok istediğimiz şey; güzel bir hizmettir. Gelen kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun fark etmez millete hizmet etmesidir. A partisi, B partisinden olsun bizim için önemli olan parti değil, önemli olan devlet ve milletin bekâsıdır. Önemli olan gelen kişinin millete güzel bir hizmet sunmasıdır. En başta kentte yeşil alan olması gereken yerlerinin yeşil alan yapılması. Depremlere dayanıklı olmayan yerleri bir an önce yıkarak; depreme dayanıklı yerlerde de binaların yapılmasıdır. Aynı zamanda tüm bu sorunları mecliste dile getiren, konuşan bir vekil istiyoruz. Bizim için önemli olan budur. Buradaki insanların hayatı herkes için önemlidir” şeklinde konuştu.

ERDAL DEMİR: PARTİ ÖNEMLİ DEĞİL, HİZMET ÖNEMLİ!

Mevcut vekillerden memnun olmadıklarını dile getiren Demir; “Yetki sahibi olan kişiler kendi çıkarları için değil, vatandaşın çıkarları doğrultusunda iş yapmalı. Başta vaatler verip sonradan vatandaşı unutursa kim olursa olsun böyle birini istemiyoruz. Bizim tek isteğimiz hizmettir. Parti önemli değil, hizmet önemli. Aday adayı olan bir sürü kişi var. Sayının yüksek olması bir vatandaş olarak söylüyorum bir önemi yok. Biz hizmet edecek adamı seçeceğiz. Elazığ’ın tamamı milletvekili adayı olsa da kimin hizmet yaptığını biz biliyoruz. Ve hizmet edecek kişileri tercih edip öyle oy kullanacağız. Şu anda mevcut milletvekillerinden bazılarından memnunuz bazılarından değiliz” diye konuştu.

ERDAL DEMİR: ELAZIĞ’IN EN ÖNEMLİ SORUNU; TAMAMLANMAYAN PROJELER

“Elazığ’ın en önemli sorunu tamamlanmayan projeler” diyerek sözlerini devam eden Demir; “Kendim AK Partiliyim. Elazığ’ın CHP milletvekili var. Ben şahsım adına CHP Milletvekili Gürsel Erol’dan razıyım. Eğer aday olursa o adama oy vereceğim. Çünkü Elazığ’a hizmeti var. Elazığ’ın ilerlemesini isteyen biri. Elazığ’ın en önemli sorunu ise bir türlü tamamlanmayan projelerimiz. Gerek projeler gerekse altyapı konusunda çok çok sıkıntı yaşıyoruz. Elazığ’ın biraz daha gelişmesi güzel olması ve ilerlemesi adına iyi ve hizmet edecek bir milletvekili olması şart. Ben vatandaş olarak hizmet edecek bir profil görmek istiyorum” dedi.

YILDIRIM: SİYASETTE YENİ YÜZLERE İHTİYAÇ VAR!

Siyasettin yeni yüzlere ihtiyacı olduğu tezini savunan vatandaş Mehmet Yıldırım; “Hem AK Parti’den hem de CHP’den vekil olarak görmek istediğim iki kişi var. AK Parti’den Hasan Uzun, CHP’den de Gürsel Erol. Bunları istememin sebebi ise gerçekten Elazığ’a hizmet edeceklerini düşündüğüm için. Gürsel Erol Elazığ’a çok fazla iyiliği ve menfaati dokundu. Hem depremden bu yana hem de depremden önce Elazığ’ın birçok sorununu gündeme getirerek meclise taşıdı. Elazığ’ın bugün Afet Bölgesi kapsamına alınması ve 11 ilin arasında yer alması Gürsel Erol sayesinde oldu. Hasan Uzun’u isteme sebebim ise Elazığlı olması ve Elazığ’a hizmet edeceğini düşünüyorum. Yeni bir yüz. Siyasette yeni yüzlere ihtiyaç var” dedi.

YILDIRIM: ADAY HALKTAN BİRİ OLMALI!

Milletvekili adayının halktan biri olması gerektiğini ifade eden vatandaş Yıldırım; “Bir milletvekilinin aday adayı olmasının ilk potansiyeli halkla birlikte olmasıdır. Milletvekilleri halkla iç içe olmalı. Milletvekili, halkın içinden olacak ki halkın derdini dinlesin. Elazığ deprem bölgesi. Vatandaşın neyi var neyi yok onu öncelikle bilmeleri gerekiyor. Sorunlarımızı mecliste gündeme getirmesi lazım. Şu an mevcut olan vekillerden bir Gürsel Erol çırpınıyor. Sorunlarımız diğerlerinin umurunda değil. Mevcut vekillerden memnun değiliz. Yeni yüzler görmek istiyoruz. Elazığ’a faydası olacak ve Elazığlı olacak yeni yüzler şart!” diye konuştu.

VATANDAŞ MUSTAFA: SADECE İSİM OLARAK VEKİL OLMANIN ANLAMI YOK!

Farklı görüşlere saygı duyduğunu belirten vatandaş Mustafa; “Ben HDP’liyim. Bütün partilere de saygı duyuyorum. Çünkü demokrasinin olduğu yerde insan kendisini refah hisseder. Güvende hisseder. Fakat şimdi ben size saygı duymasam siz bana saygı duymasanız ne olur? Kaos olur ve kaosun sonucunda kimseye yarar gelmez. Kendi görüşlerimizi söylediğimiz zaman suçlu oluyoruz. Halbuki şu an mecliste bizleri temsil eden ve anayasayla kurulmuş bir partiye oy veriyorum demeye korkuyorlar. Ben bir seçmen olarak Elazığ’a faydası olacak kişileri vekil olarak görmek istiyorum. Ben emekliyim. Şimdi geleceğe bakış gençliktedir. Gençlere aş, iş, gelecek vaatleri verecek kişiler olsun. Sadece isim olarak vekil olmanın hiçbir anlamı yoktur” dedi.

VATANDAŞ MUSTAFA: VEKİL, ELAZIĞ’IN SORUNLARINI KUCAKLAMALI!

Elazığ’ın sorunlarını kucaklayacak kişileri aday olarak görmek istediklerini ifade eden vatandaş Mustafa; “Meclise gittiği zaman Elazığ’ın sorunlarını kim kucaklayacaksa o vekil olsun. Parti önemli değil, hizmet önemli. Bir sepetin içindeki meyveleri düşünün. Ne kadar çok meyve olursa o sepettin rengi daha güzel olur. Fakat herkes aynı şeyi değil farklı meyveleri sever. Ben birini severim başkası başka bir meyveyi sever. Onun için partileri de sepetteki meyvelere benzetiyorum. Bir parti yüzünden bir birimizi kırmaya, rencide etmeye gerek yok” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ MUSTAFA:MİLLETVEKİLİ OLARAK MECLİSTE ELAZIĞ DİYEN ADAYI GÖRMEK İSTİYORUM

“Fazla güç her zaman kötüdür” diyen vatandaş Mustafa; “Ben tüm partilere saygı duyuyorum ve farklı görüşlere de saygı duymaya devam edeceğim. Fazla güç her zaman kötüdür. Güç dengeli olursa güzel olur. Elazığ’da CHP’den bir Gürsel Erol var. Mecliste konuşmaya başladığı andan sonuna kadar Elazığ diyor. Ne güzel. Keşke bütün vekiller böyle olsa. Ben Elazığ’ın ekmeğini yiyiyorsam Elazığ’ın suyundan içiyorsam; mecliste de Elazığ demem lazım. Türkiye hepimizin vatanıdır. Ben milletvekili olarak mecliste Elazığ diyen adayı görmek istiyorum” dedi.

KAYA: ELAZIĞ’I DOĞRU DÜZGÜN TEMSİL EDEN İSİMLERİ GÖRMEK İSTİYORUZ!

“20 senedir Elazığ sorunları ile baş başa bırakılıyor” diyen Fethi Kaya; “Elazığ’ın beş milletvekili olsa da Elazığ’ın sorunlarını dile getiren tek bir milletvekili var o da CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’dur. Bugün 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri sonrasında Elazığ’da Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilmesinde Vekil Erol’un çok büyük bir payı var. Parti bazında konuşmuyorum. Sıradan bir vatandaş olarak konuşuyorum. Elazığ sorunlarını bilecek, insanların milletvekili adayı olmasını temenni ediyorum. İnşallah bu seçim 100 yılın dünüm noktası olur. İktidar partisinin yeniden aynı isimlerle bir liste hazırlamasını istemiyorum. Şu anda henüz ada adaylık başvuruları alınıyor. Henüz hiçbir partinin adayları da netleşmedi şu isim iyi bu isim kötü diyemiyoruz. Bir seçmen olarak Elazığ’ı doğru düzgün nitelikte temsil edecek adayı görmek istiyoruz” dedi. Civardaki diğer vatandaşlar da vatandaş Kaya’nın dediklerine katıldıklarını belirterek, kendi isteklerinin de Elazığ’ın güzel temsil edilmesi olduğunu ifade etti.

DEMİR: HALKA YARDIMCI OLANLARI TBMM’DE GÖRMEK İSTİYORUM

Memleketinin ve memleketin insanının menfaatine çalışan insanları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görmek istediklerinin notunu düşen Mustafa Demir; “Kim halkın menfaatine çalışır ve halkın menfaatini koruyup, kollarsa o halkı temsil etsin istiyorum. Halka yardımcı olanları TBMM’de görmek istiyorum. Elazığ’ın yeterince güzel temsil edildiğini düşünmüyorum. Hizmette sıkıntılar var. Siyasette yeni yüzler görmek istiyoruz. Mevcut isimlerle yola çıkılırsa pek oy vermeyi düşünmüyorum. Saygı ve sevgi diliyse siyaset yürütülsün istiyorum” ifadelerini kullandı.

TATAR: SİYASETTE DÜRÜSTLÜK İHMAL EDİLMESİN

Siyasette dürüstlüğün ihmal edilmemesi gerektiğini aktaran İsmail Tatar; “Allah’ın emri bilinse her şey çok güzel olur. Her ne iş yapılıyorsa yapılsın doğru ve dürüst işler yapılmalı. Çalışılan yerde insan dürüst çalışmalı. Herkese insanlık yapılmalı. Yönetici yiğit olmalı ve her işini Allah rızası gözeterek yaparlarsa her şey güzelleşir. Siyasetin de hayırlısı olsun” diyerek yerel idarecileri gördüğünde onlara da tavsiyelerde bulunduğunu belirtti.

ÇİÇEKGÜL: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HATIRINA VEKİLLERE OY VERİYORUM!

Siyasi partilerde aday adaylık başvurularının sürdüğünü aktaran ve siyasette artık yeni yüzler görmek istediklerini kaydeden Bedri Çiçekgül; “Mevcut milletvekillerini görmeyelim. Yeni yüzler, dürüst siyasiler istiyoruz. Bu hükümetin temposuna yetişecek doğru insanlar istiyoruz. Cumhurbaşkanından, hükümetten ve hizmetlerden memnunum. İnşallah Cumhurbaşkanı devam eder ama mevcut vekillerden memnun değilim. Vekiller ortada değil. 20 senedir AK Parti’ye oy veriyorum. Seçim arifesinde geliyorlar başka zamanda telefonlarımıza bile çıkmıyorlar. Çevremizde oldukları halde bir tek seçim zamanı gelip bizlerle tokalaşıyorlar. Ben nasıl memnun olayım bu durumdan. Bir vatandaş olarak bir işim olduğundan vekile ulaşamıyoruz. İnanının Cumhurbaşkanını sevdiğimizden onun hatırına bunlara oy vermekteyiz. Cenab-ı Allah Erdoğan’ı Cumhurbaşkanını başımızdan eksik etmesin” dedi.

TÖKÜ: KIZANLAR BİLE SANDIĞA GİDİNCE; MEVCUT PARTİLERİNE OY VERİYOR

Aday adayların isimlerinden memnun olduğunu söyleyen Fatih Tökü, “Gönül ister ki; tüm vekillerin AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden olmasını ama tabi ki var olan partilerin de olması gayet normal bir durum. Elazığ’ın etnik yapısını ve siyasi görüşünü hepimiz biliyoruz. Sol partilerin çoğunluğu Elazığ dışından gelen vatandaşlar. Elazığlılar eleştirir, köpürür ama sandığa gidince işin rengi değişir. Bunu ben de çok yaparım. Eleştiririm! Söylenirim. Fakat sandık olayı olunca gönül verdiğim görüşün dışına çıkmam. Hizmetler yapılmadı mantığını kabul etmiyorum. Memnun edilmez zaten her insan. Muhalefet hiçbir zaman memnun olmadı ki bundan sonra da memnun olsun. Yapılanları görmemek için kör olmak gerekir. Her şey olumsuz olamaz. Bir kişi de çıkıp desin ki Allah razı olsun yapıldı. Yapılanları kötüleyenler neden her anda devlet nerede diyor? Devletin varlığından şüphe etmek tam anlamıyla nankörlüktür. Devletimizin büyüklüğünün ne denli olduğunu eleştirenler bizden daha iyi biliyor da işlerine gelmiyor. Dediğim gibi gönül ister ki; Cumhur İttifakı beşte beş yapsın” dedi.

VATANDAŞ: MUHALEFETİN ARTIK İKTİDAR OLMASINI İSTİYORUM

Artık bir değişimin şart olduğunu söyleyen vatandaş; “Ekonomi en büyük çıkmazımız. Biz artık geleceği görmek istiyoruz. Yerimizde sayarak hiçbir şey olmaz. Uzun yıllardır mevcut hükümet var yeter artık bir değişim gerekiyor. Ben ileride çocuklarımın refah seviyesinin olmasını istiyorum. Elazığ vekillerinden memnun değilim ama CHP’nin artık iktidar olmasını ve yönetmesini istiyorum. Elazığ’da değil sadece bir bütün olarak hizmet eksikliklerinin olduğunu düşünüyorum. Neden farklı bir yaşam sürmeyelim? Özgür bir şekilde her birey yaşamını sürdürmeli. Muhalefetin artık iktidar olmasını istiyorum” ifadelerini aktardı.

Editör: Haber Merkezi

22 Mar 2023 - 16:51 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.