Elazığ'da Kırgız yazar Cengiz Aytmatov Parkı ve anıtı açıldı

Elazığ Belediyesi meclis toplantılarında Manas Kültür Evi tarafından Çayda Çıra Kavşağında bulunan Millet Bahçesinin isminin Cengiz Aytmatov Millet Bahçesi olarak değiştirilmesi talebi, isim tespit komisyonu tarafından kabul edilmişti.

Elazığ'da Kırgız yazar Cengiz Aytmatov Parkı ve anıtı açıldı
Elazığ'da Kırgız yazar Cengiz Aytmatov Parkı ve anıtı açıldı
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Millet bahçesine Cengiz Aytmatov adı verilmesi üzerine İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi, Kırgızistanlı sanatçı Prof. Dr. Zakir Azizov tarafından da bahçeye Cengiz Aytmatov adına bir anıt yapıldı. Yapımı tamamlanan anıtın ve Cengiz Aytmatov Millet Bahçesinin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Elazığ Belediyesi Mehteran Takımının gösterisi ile başlayan program, Manasçı Musaoğlu Tölebek'in Manas destanını seslendirmesiyle devam etti. Ardından kurdele kesilmesiyle park ve anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’a ithafen yapılan anıtın açılış törenine Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Türksoy Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgız Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Arslan Kapayoğlu Koyçiyev, Kırgız Cumhuriyeti Oş Şehri Özgön İlçesi Milletvekili Ulugbek Ormanov, Kırgız Cumhuriyeti Anayasa Konseyi Başkan Vekil Kırgız El Birliği Başkanı Amanbay Ömürzakov, Kırgız Cumhuriyeti Cengiz Aytmatov Dil Ve Edebiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdıldacan Akmataliyev, Kırgız Cumhuriyeti Yazarlar Birliği Başkanı Nurlan Kalibekov, Heykeltıraş Prof. Dr. Zakir Azizov, Kırgız Cengiz Aytmatov Dil Ve Edebiyat Enstitüsü Üyesi Doç. Dr. Iysayeva Nurzina, Kırgız Cengiz Aytmatov Dil Ve Edebiyat Enstitüsü Üyesi Doç. Dr. Ömürov Baktıyar, Şair Marsgül Abılova ve birçok davetli katıldı.

“Kendi zihninde ve kendi eserlerinde Türklük şuurunu yansıtmıştır”

Kırgız Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Arslan Kapayoğlu Koyçiyev, “Sayın valim sayın belediye başkanım kıymetli misafirlerimiz böylesine güzel bir etkinlikte sizlerle bir araya gelmekten son derece mutluluk duyuyorum. Malum olduğu gibi Elazığ şehri kadim bir şehirdir ve burada nice insanlar değiştiğini de biliyoruz bundan dolayı da bir kez daha Elazığ halkına şükranlarımı arz ederim. 21. Yüz yıl Türk devrinin Türk kökenli insanların, halkların bir yılıdır ve bunun en bariz örneği de böylesine güzel bir etkinliği çok büyük bir delil olarak görüyorum sizlerle de bunu paylaşmak isterim. Türk dünyasının ortak değeri Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un da doğumunun 95. Yılında farklı bölgelerde etkinlikler olduğu gibi bir kez daha sizlerin karşısındayız. Kırgızlar da bir söz var Türk dünyasının ortak değeri olan cengiz Aytmatov hayatta olsaydı böylesine güzide ve önemli bir etkinliğe şahit olurdu ve ruhu şad olsun. Cengiz Aytmatov her ne kadar Sovyet birliğinde yaşasa da hayatını sürdürse de kendi zihninde kendi eserlerinde Türklük şuurunu yansıtmıştır. Bunun da altını çizmek isterim.” İfadelerini kullandı.

“Hiçbir zaman Kırgız, Türk ayırmadım”

Heykeltıraş Prof. Dr. Zakir Azizov, “Sayın Türkiyeli kardeşlerim ben hiçbir zaman Kırgız, Türk ayırmadım açılışa hoş geldiniz. Bu heykelin oluşunda buraya yerleştirilmesinde büyük desteklerini esirgemeyen valimiz Dr. Ömer Toraman beye teşekkür ederim ayrıca böyle güçlü bir irade göstererek burayı cengiz Aytmatov parkına dönüştüren Cengiz Aytmatov’un ikinci yaşamına katkı sağlayan dünyada ilk böyle bir parkı açan sayın belediye başkanımız Şahin Şerifoğulları’na çok büyük teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

“Elazığ bolluk ve bereket şehri”

Kırgızistan eski kültür bakanı Türksoy genel sekreteri Sultan Raev “nice kültür, sanat, ilim, bilim insanları yetiştiren Elazığ şehrinde sizlerle birlikte bulunmaktan büyük kıvanç yaşıyorum. Elazığ bolluk ve bereket şehri. Başımızdaki Harput’a bakacak olursak medeniyetin beşiğidir. Türk dünyasının ortak yazarı olan Kırgız Cengiz Aytmatov’u anmak, cengiz Aytmatov millet parkı ve cengiz Aytmatov heykel açılışını yapmak ve onun hayatına dair bazı önemli hususlara temas etmek için bir araya geldik. Kıymetli katılımcılarım cengiz Aytmatov milli bir yazar ve Türklük edebiyatının temsilcisidir. Onun edebiyat dünyası her geçen yıl küresel önem kazanıyor. Edebiyat her şeyden önce sanat estetiğinin türevi ve milletin manevi değeridir.” Şeklinde konuştu.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin elde ettiği başarılar tüm Türk dünyasının gururudur”

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, “Tam yüz yıl önce ulu önder gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ve Türk milletinin seferberliği ile Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş olup Türk milletinin tarihinde yeni bir devrin kapıları açılmıştır. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti devleti dünya siyasetinde ekonomisinde askeri, ticari, kültürel, yeni teknoloji ve diğer bütün alanlarda çok daha güçlüdür ve dünyanın önde gelen lider ülkelerinden biridir. Kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin elde ettiği başarılar tüm Türk dünyasının gururudur.” İfadelerini kullandı.

“Ulu bir çınar olan Aytmatov’un gölgesinde güçlü gönül köprüleri ilelebet payidar olacaktır”

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları “Eserleri hemen hemen her dile çevrilen yazdığı birbirinden değerli eserleri ile kıymetli bir hazine olan Aytmatov sadece Türk dünyasını değil bütün insanlığın kabul ettiği kıymetli bir değerdir. Tüm dünyada en çok okunan daha hayattayken bile eserleri 20 yüzyıl klasik eserleri arasında kabul edilen Aytmatov kültür adamı ve aydın vasıflarıyla evrensel bir zenginliktir.

Aytmatov dünyaca tanınmış bir yazar olmasının yanı sıra siyasetçi ve devlet adamlığı gibi pek çok sıfatıyla da zamanın ruhunu okuyan örnek bir şahsiyettir. Eserlerinde insanı merkeze alan ve “bir insan için en zor şey her gün insan kalabilmektir” sözüyle düşünce dünyamızda önemli bir yer edinen Aytmatov eserlerinde ön plana çıkardığı değerlerle gelecek nesiller için ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

2008 yılında ebediyete uğurladığımız Aytmatov’u o tarihten sonra şehrimizde ağırlayamasak da aziz hatırasıyla her daim bizlerle birlikte olmaya devam edecektir. Sahip olduğumuz binlerce yıllık kadım kültür ve medeniyet hazinemizi kalemiyle ve kelamıyla işleyen ulu bir çınar olan Aytmatov’un gölgesinde kardeş Kırgız halkıyla kurduğumuz güçlü gönül köprüleri ilelebet payidar olacaktır” dedi.

“Cengiz Aytmatov'un Elazığ ziyareti Elazığlıların zihninde unutulmaz bir yer bıraktı”

Vali Ömer Toraman, “Cengiz Aytmatov'un Elazığ ziyareti Elazığlıların zihninde unutulmaz bir yer bıraktı. Yalnızca Elazığlıların değil bütün Türk milletinin büyük bir içtenlikle benimsediği, okuduğu ve sahiplendiği Cengiz Aytmatov, buradaki etkinliklerinde bizlere önemli mesajlar vermiştir. Cengiz Aytmatov Elazığ'ı Türk halkının manevi azığı olarak görüyorum diyerek bizlere şu vasiyetini emanet etmiştir. Türk dünyasında bilimi, uygarlığı ve kültürü geliştirmek için birlik olmamız birlikte hareket etmemiz ve dayanışma içerisinde olmamız gerekir. Onun bu rehberliği ve yol göstericiliği üzerine bugün Türk Devlet teşkilatları gibi önemli bir müesseseye kavuşmuş bulunuyoruz. İnşallah bu Türk Devletleri teşkilatı, daha da ileriye giderek bir Türk birlikleri teşkilatına dönüşecektir” dedi.

Editör: İrem Ancil

21 Ara 2023 - 14:30 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  İrem Ancil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.