Elazığ’da Cengiz Aytmatov parkı ve anıtı açılıyor

Cengiz Aytmatov Anısına Elazığ’da Büyük Açılış Töreni Cengiz Aytmatov Millet Parkı ve Cengiz Aytmatov Anıtı’nın Açılış Töreni Programı, 21-22 Aralık 2023 tarihlerinde iki gün sürecek etkinliklerle Elazığ’da gerçekleştirilecek.

Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığının Türk dünyasının abide şahsiyeti, Elazığ’ın fahri hemşehrisi Cengiz Aytmatov’un, şehrimizdeki aziz hatırasını ebedileştirmek ve onun eserlerini genç nesillere aktarmak amacıyla gerçekleştireceği büyük açılış töreni ile "Cengiz Aytmatov Millet Parkı ve Cengiz Aytmatov Anıtı” halkımızın ziyaretine açılacak.

Cengiz Aytmatov’un hayatını, eserlerini ve fikirlerini yansıtan bir mekân olacak

Elazığlılara konforlu bir yaşam alanı sunmak ve kadim kenti daha da özel bir şehir yapmak için hayata geçirilen önemli vizyon projelerden biri olan Cengiz Aytmatov Millet Parkı ve Anıtı, kentin kültür sanat ve turizm potansiyelini artıracak.

Kentin kültür sanat ve turizm potansiyelini artıracak olan proje, Cengiz Aytmatov’un hayatını, eserlerini ve fikirlerini yansıtan bir mekân olacak.

Türk Devletleri Teşkilatı, TÜRKSOY, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Kırgız Cumhuriyeti Cengiz Aytmatov Vakfı, Kırgız Cumhuriyeti Cengiz Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü, Türk Edebiyatı Vakfı, Avrasya Yazarlar Birliği ve Elazığ Kent Konseyi’nin katkılarıyla; Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi ve Manas Yayıncılık tarafından düzenlenenCengiz Aytmatov Millet Parkı ve Anıtı’nın Açılış Töreni Programına” Türkiye’den ve Kırgız Cumhuriyeti’nden önemli kişi ve kurumlar katılacak.

Törende önemli isimler yer alacak

Törenin katılımcıları arasında: Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüryalıev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgız Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Arslan Kapayoğlu Koyçiyev, Kırgız Cumhuriyeti Oş Şehri Özgön İlçesi Milletvekili Sayın Ulugbek Ormanov, Kırgız Cumhuriyeti Anayasa Konseyi Başkan Vekili ve Kırgız El Birliği Başkanı Sayın Amanbay Ömürzakov, Kırgız Cumhuriyeti Cengiz Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdildacan Akmataliyev, Kırgız Cumhuriyeti Yazarlar Birliği Başkanı Nurlan Kalibekov, heykeltıraş Prof. Dr. Zakir Azizov, Kırgız Cengiz Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü Üyeleri Doç. Dr. Iysayeva Nurzina ve Doç. Dr. Ömürov Baktiyar, şair Marsgül Abilova, manasçı Musaoğlu Tölebek, Prof. Dr. Asizbek Eşmambetov, Kırgız El Birliği Sarttar Boyu Başkanı Ermatov Abdimemet Abilayeviç, Kırgız El Birliği Bargı Boyu Başkan Yardımcısı Sofiyev Karıbek Alimbekoviç, Bişkek Kömür İşletmesi Genel Müdürü Osmanov Bek Altınbekoviç, Asman Turizm İşletmesi Müdürü Musayeva Mıskal İsmailovna, Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Sayın Dr. Yakup Ömeroğlu, KÜNİB Kafkas Üniversiteler Birliği Başkanı Sayın Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Buran, Fırat Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ercan Alkaya ve şair Ali Akbaş gibi önemli isimler bulunmakta.

Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi ve Manas Yayıncılık tarafından 21-22 Aralık 2023 tarihlerinde düzenlenen etkinlikler kapsamında, Cengiz Aytmatov Parkı ve Anıtı’nın açılışı yapılacak. Park ve anıtın açılışı, Cengiz Aytmatov’un hayatını, eserlerini, ödüllerini ve etkilerini yansıtan iki gün sürecek etkinliklerle gerçekleştirilecek.

Editör: Haber Merkezi

19 Ara 2023 - 15:49 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.