Elazığ’da 2023 yılında kaç yangın çıktı?

Elazığ Belediye İtfaiye Müdürü İbrahim Başgün, müdürlükte 30 yılını dolduran ve en uzun süre değişmeyen başarılı müdürlerden biri olarak 97 personeli ile hem Elazığ’da hem de AFET durumlarında çevre illerde çalışmalarını sürdürüyor.

Elazığ’da 2023 yılında kaç yangın çıktı?
Elazığ’da 2023 yılında kaç yangın çıktı?
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Elazığ Belediye İtfaiye Müdürü İbrahim Başgün Müdürlükte 30 yılını dolduran ve en uzun süre değişmeyen başarılı müdürlerden biri. 4 Belediye Başkanı değişmesine rağmen birim müdürlüğünü koruyan ve değişen her belediye başkanıyla uyumlu çalışan ender müdürlerden biri olan İbrahim Başgün, Elazığ belediyesi itfaiyesi son teknolojik araç ve gereçlerle bölgede sayılı iller arasında yer aldı. 60 metre yüksekliğe müdahale edecek kurtarma aracıyla Türkiye’de beş ilinden biri oldu.

İtfaiye 97 personel ile hizmet veriyor

Elazığ Belediyesi itfaiyesi 97 personeli 24 saat iş 48 saat dinlenme esasına bağlı olarak çalışıyor. Ancak olası bir durumda tüm personelin 7-24 sahada olabileceğini ifade eden İtfaiye Müdürü İbrahim Başgün, “Birimimize 97 personelimiz var. Bunun 8 tanesi 112 de ihbar alma biriminde, 24 tanesi Abdullahpaşa İtfaiye biriminde geri kalan personelimiz itfaiye müdürlüğümüzde 24 saat iş 48 saat istirahat esasına göre çalışmakta fakat olağanüstü durumlarda, büyük yangınlarda, depremlerde sel felaketlerinde tüm personelimiz topluyoruz o problem ortadan kalkana kadar mesaimize devam ediyoruz. O nedenle bizde mesai mefhumu yok” dedi.

Kurtarma aracıyla Türkiye’nin 5 ilinden biri oldu

Son yıllarda Elazığ’da yükselen binalara yönelik olası yangınlarda itfaiyenin müdahale edebilecek durumunun sorulması üzerine Müdür İbrahim Başgün,” Yüksek binalara tabi ki müdahale edebilecek durumdayız. Şahin Başkan döneminde 60 metrelik bir tane kurtarma aracı aldık şu anda zaten Türkiye ‘de bizimle birlikte beş ilde var. İstanbul, Ankara, Gaziantep, Giresun ve Elazığ’da Elazığ İtfaiye Müdürlüğü olarak şanslı illerden biriyiz. Araç olarak 9 arazör, 5 merdivenli kurtarma aracı, 1 tane tam teşekküllü kurtarma aracı, 3 pikap 1 tanede normal binek aracımız ile görev yapmaktayız. Bunların yanı sıra araç gereç ile birlikte bölgenin en iyi itfaiyelerinden biriyiz. Şu ana kadar bir sorun yaşamadık inşallah da yaşamayız” diye konuştu.

İtfaiyeler teknoloji ile donatıldılar

Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Başgün Müdürlüğe başladığı gün ile bu günü kıyasladığında, çok şeyin değiştiğini ve itfaiyelerin teknoloji ile donatıldığını söylerek; “İtfaiye 30 yıl öncesinden bu güne gelinceye kadar temelden değişti. 30 yıl önceki kurtarma ile bu günkü kurtarma çalışmaları arasında dünya kadar fark var. Eskiden adeta ilkel yöntemlerle kurtarmalar yapılırken bu gün teknoloji kullanılarak daha bilinçli kuramalar gerçekleştirilmede. Şu anda bizim beş aracımızda kurtarma seti var. Bu bölgedeki bütün itfaiye açısından söylüyorum son derece donanımlı araçlara sahibiz. Bunda depremlerinde etkisi var. Kurtarılmayı bekleyen yaralıya zarar vermeden son derece titiz bir şekilde çıkarılmasına katkı sağlamaktır. Bize bu imkanları sağlayan başta belediye başkanımıza, Meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Depremler personelin tecrübesini artırdı

Elazığ’da yaşanan depremler neticesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye personelinin yaptığı çalışmalarda her depremde daha da başarılı kurtarmalara imza atmalarının nedenleri tecrübe kazanmalarından kaynaklandığını ifade eden Başgün,” Biz 6 büyük depreme şahit olduk ve bu 6 depremde de biz Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü olarak aktif görev yaptığımız için hem Elazığ depreminde hem Kahramanmaraş depreminde tecrübeli ekibimizle sahada görev yaptık. Bu da mağdur olan insanlarımıza pozitif şekilde yansıdı, bizim yaptığımız kurtarmalar Türkiye gündemine düşen kurtarmalardı. Arkadaşlarımız son derece profesyonel, elimizdeki araç ve gereçler son derece teknik. Şu anda rahatlıkla söyleyebilirim ki Almanya’daki bir itfaiyeci kurtarma yaparken hangi araç ve gereci kullanıyorsa biz Elazığ Belediyesi itfaiye müdürlüğü olarak aynı araç ve gereci kullanıyoruz. Bu da bir övünçtür. Beton yığınının altında kurtarılmayı bekleyen birine yardım etmek için elinizde araç gereç olmalı ki kurtarma yapabilesiniz. İğne ucuyla kazar gibi kurtarma yapıyorsun mağdur olan o insanı kurtarmak için teknik ekipmanın olmazsa kurtarma esnasında ayrıca zarar vermiş olursun. Türkiye’deki depremlerde bizim ekiplerimiz sahada günlerce mücadele ederek çok iyi bir tecrübeye de sahip oldular. Bu vesileyle hem tecrübe kazandık, hem eksik olan araç gereçlerimizi tamamladık” diye konuştu.

Elazığ’da bir yılda bin 514 yangın yaşandı

Elazığ İtfaiye müdürlüğünün 2023 yılı nasıl geçti sorusuna İbrahim Başgün, şansız bir yıl geçirdiklerini ifade ederek, “2023 yılı şansız bir yıldı. Maraş merkezli bir deprem yaşadık. Bu depremde 11 il asrın felaketini yaşamış oldu, bu on bir ilden biri Elazığ’dı biz hem depremzedeydik aynı zamanda da Malatya bizden daha kötü durumda olduğu için 21 kişilik ekibimiz ile iki aya yakın bir süre Malatya’da mücadele ettik. Biz 11 ayda Elazığ’da bin 514 yangına müdahale ettik. Bu rakam 2022 yılında ki yangınlardan daha fazladır. 175 sıkışmalı trafik kazasına müdahale ettik. 991 insan kurtardık. Yangında mahsur kalanlar, yüksek bir yerde mahsur kalanlar göçükte mahsur kalanlar olarak. 340 hayvan kurtardık: sıkışan veya yüksek yerde mahsur kalan hayvanlar. 105 iş yeri ve fabrikalarda eğitim ve tatbikat gerçekleştirdik. Kendi asli görevimizin yanı sıra insanlarımızı da bilinçlendirme faaliyetlerine katılıyoruz. Özellikle okullar ile ilgili çalışmalarımız oluyor. Öğrencilerin itfaiyeye gelmeleri itfaiyeciler ile birlikte olmaları onların geleceği ve itfaiye ile ilgili bilgilenmeleri açısından çok önemeli. Ana sınıf öğrencileri dahi itfaiyenin numarasını biliyorlar bu çok önemli. 832 iş yeri ruhsatı verdik. İtfaiye olarak 2023 yılını çok yoğun bir şekilde geçirdik. Yaşanan depremler harici ölümlü yangınımız yok, şehidimiz yok Allah'a çok şükür” dedi.

Yanıltıcı ihbarlar savcılık merceğinde

İtfaiye ekiplerini en fazla yanıltan ve olaylara geciktiren etkenlerin başında yanıltıcı telefonlar ile trafikte yol vermemeler neden oluyordu. Yapılan suç duyuruları ve insanların biraz daha bilinçlenmesi ile bu sorunlar asgariye indi. İhbarların 112 ye yapılması ile birlikte yanıltıcı telefonlarda azalama olduğunu belirten Başgun, “Eskisi gibi yanıltıcı telefonlar gelmiyor. Tek merkezden takip edildiği için ve yaptırımlar uygulandığı için artık yanıltıcı ve yanlış ihbarlar çok azaldı. O tür ihbarlar tespit edilip savcılığı bildiriliyor yasal işlem başlatılıyor. Bu da yanıltıcı ihbarların önüne geçti.” dedi.

Editör: Şah İsmail Gezici

07 Ara 2023 - 16:45 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Şah İsmail Gezici


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.