Elazığ ciddi sorunlarla karşı karşıya! Yetkililer sessiz!

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ilde büyük hasar bırakan depremler sonrası, vatandaşlar diğer illere göç etmeye başladı. Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında yaşanan yıkım ve trajedi, şimdi de göç olgusuyla birleşmiş durumda. Çok sayıda depremzedenin Elazığ’a göçüyle birlikte başlayan tartışmalar devam ediyor.

Özel Haber: Aysun ÇETİN KILIÇ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeden tahliye edilen on binlerce afetzede, Türkiye'nin farklı illerinde misafir ediliyor. Depremden etkilenen Elazığ da çevre illerden gelen depremzedelere kapılarını açtı. Valilik tarafından açıklanan rakamlara göre, Elazığ'a gelen yaklaşık 50 bin kişi yurtlar, misafirhaneler ve akrabalarının yanında barınıyor. Bu sayının giderek artacağı tahmin ediliyor. Özellikle depremden en çok etkilenen illerin başında olan Malatya’ya yakın olan Elazığ’ın Baskil ilçesinde de yaklaşık 15 bin depremzede misafir ediliyor.

GÖÇ; BARINMA, İSTİHDAM VE EKONOMİK ANLAMDA SORUNLAR DOĞURDU

Deprem göçüyle ortaya çıkan bir diğer durum ise hızlı fiyat artışları ve zam. Bunun özellikle konut ve gıdada ortaya çıktığı gözlemlenirken, kentteki kalabalık ve trafik yoğunluğu da göze çarpıyor. Göçle birlikte birçok sorunun ortaya çıkabileceği ön görülürken kentin desteksiz kalması durumunda iflasın eşiğine gelebileceği konuşuluyor. Ayrıca evleri yıkılan ya da ağır hasar alan depremzedelerin Elazığ’da ilk olarak odaklandıkları başlık ‘barınma’ oluyor.

“ELAZIĞ CİDDİ SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA”

Deprem bölgelerinden Elazığ’a başlanan göçle birlikte barınma, istihdam, sosyal yaşam, uyum ve ekonomik sorunların başlayacağını ifade eden vatandaş Özlem Aytar; “Bence Elazığ’ın en ciddi meselesi demografik yapısı. Kentte, nüfus ciddi sayılara ulaşacak. Deprem sonrasında Elazığ’da ciddi yıkımlar yaşanmamış olsa da ağır hasar alan binlerce yapımız var. Elazığ çok ciddi sorunlarla karşı karşıya. Bir vatandaş olarak Elazığ’ın bu denli fazla göç alması beni tedirgin ediyor. Elazığ’a sadece depremzedeler değil, yabancı uyruklu kişilerde çok geldi. Bu yaşam standartlarımızı değiştirecektir” dedi.

“ELAZIĞ’DA KONUT SAYISININ ARTMASI GEREKİYOR”

Yoğun göçle birlikte yoğun bir konut talebinin olduğunu ve bunun bir kriz doğurabileceğini ifade eden emlakçı; “Depremden hemen sonra şehrimize binlerce kişi göç etti. Özellikle Malatya’ya yakın olan Baskil ilçemize çok fazla sayıda depremzede yerleşti. Valilik geçtiğimiz haftalarda deprem bölgelerinden Elazığ’a 50 bin kişinin geldiğini açıkladı. Açıkçası ben bu sayıların doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ciddi anlamda şehrimize depremzede vatandaşlarımız geliyor. Ben emlakçıyım. Günlük bizlere 200’ün üzerinde kişi gelerek kiralık ev aramakta. Elimizden geldiğince hem Elazığ’da evi hasar alan depremzede vatandaşlarımıza hem de diğer bölgelerden şehrimize gelen depremzedelere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama ciddi bir konut sıkıntımız var. Ağır hasar alan konut sayımız çok fazla. Elazığlı hemşehrilerimize yetecek kadar konutumuz yokken başka illerden gelen depremzede vatandaşlarımıza nasıl yardımcı olabiliriz ki? Elazığ’da konut sayısının artması gerekiyor.

“ELAZIĞ’IN DEMOGRAFİK YAPISI DEĞİŞİYOR”

Elazığ’ın demografik yapısının değiştiğine vurgu yapan vatandaş Ömer Oğuz; “Elazığ yoğun göç aldı ve almaya da devam ediyor. Elazığ’a yakın olan Malatyalı depremzede vatandaşlarımızın ilk tercihi Elazığ oluyor. Bu konuda açıklanan resmi sayıların da tam olarak sahayı yansıttığını düşünmüyorum. Kayıt altında olanların dışında da ciddi bir sayıda Elazığ’a gelen akrabalarında kalan, kendi imkânlarıyla bir yer bulan depremzede sayısı oldukça fazla. Sadece kendi vatandaşlarımız değil aynı zamanda sığınmacıların da Elazığ’a geldiğini düşünüyorum. 2020 yılında yaşadığımız depremde yeteri kadar yıprandık ve yük çektik. Yıpranan Elazığ bunu hak etmiyor. Tam da bu nokta da deprem bölgelerinin demografik yapısı konuşuluyor. Elazığ’ın demografik yapısı değişiyor. Deprem bölgelerinden ilimize gelen vatandaşların çoğu Elazığ’a yerleşecek ve memleketlerine dönmeyecek” ifadelerini kullandı.

“2020 YILINDA ELAZIĞ’DA MEYDANA GELEN DEPREMİN ETKİSİ HALEN DEVAM EDİYOR”

2020 yılında Elazığ’da meydana gelen depremin etkisinin halen daha devam ettiğini belirten vatandaş Kenan Durmuş; “Biz Elazığlılar olarak 2020 yılında da büyük bir deprem yaşadık. Depremin etkisini hâlâ atlatamamışken Kahramanmaraş merkezli depremlerden de ciddi derecede etkilendik ve yıprandık. Elazığ’da ki konut sayısı biz Elazığlılara yetmiyorken depremzedelere nasıl yardımcı olacağız? Elazığ’da da ağır hasarlı yapı sayıları oldukça yüksek. Biz de depremzedeyiz. Elazığ’da konut sayısı yetersiz. Deprem bölgelerinden ilimize binlerce kişi geldi. Halen daha yurtlarda, otellerde, misafirhanelerde kalan depremzede vatandaşlarımız var. Depremzede vatandaşlarımız nereye kadar yurtlarda kalacaklar? Bir taraftan ne kadar konutlar yapılsa da bir taraftan da aynı şekilde hasar alan konutlar yıkılıyor” dedi.

“ELAZIĞ’DA KİRALIK EV BULMAK İMKÂNSIZ”

Yetkililerin bir an önce düzensiz göçün önüne geçmesi gerektiğini belirten vatandaş Durmuş; “Kentimizde ciddi derecede konut sıkıntısı var. Ağır hasar bina sayısı her geçen gün artıyor. Şu anda Elazığ’da kiralık ev bulmak imkânsız. Elazığlılar bile dışarıda, ev bulmakta zorlanıyor. Deprem bölgelerinden ilimize gelen depremzedeler ev nasıl bulacak? Elazığ büyük bir il değil. Çoğu kişi gelen depremzedelerle ticaretin artacağını, esnafın kâr edeceğini düşünüyor. Bence bu düşünce çok yanlış. Depremzede ailelerin elinde bir şey yok ki alışveriş yapsın esnaf kazansın. Biz kendimize bile yetmiyoruz. Bence düzensiz göçle birlikte Elazığ’da sorunlar artacaktır. Yetkililerin bu konuya el atması lazım” şeklinde konuştu.

“3 YILDIR DEPREMZEDE KATEGORİSİNDEN KURTULAMADIK”

Elazığ’da yaklaşık 36 yıldır esnaflık yaptığını ve dükkânının zarar gördüğünü belirten Yücel K.; “Elazığ depreminde esnaflar olarak çok zorluk çektik. Dükkânlarımız zarar gördü aylarca iş yapamaz hale geldik. Kahramanmaraş merkezli depremlerde de aynı sorunları bir daha yaşıyoruz. Dükkânlarımız zarar gördü. Çoğu iş yeri şu anda kapalı iş yapamıyor. Sorunlarımız her geçen gün artıyor. Ülkemiz ekonomik olarak zaten zorlu bir süreçten geçiyordu depremlerde bunun tuzu biberi oldu. Her şeye bir anda zam geldi. Dükkân fiyatları uçtu aynı zamanda ev fiyatlarına da inanılmaz zam geldi. Elazığlılar olarak 3 yıldır depremzede kategorisinden bir türlü kurtulamadık” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi

08 Mar 2023 - 16:59 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.