Demokrasi enkaz altında kalmasın!

14 Mayıs tarihinde; seçmenler, 28. Dönem Milletvekillerini ve 13. Cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidecek. Lakin bu kez sandığa gidecek seçmenlerin büyük bir kısmı asrın felâketinden etkilendiği için ağır yaralı. Bu şekilde sandığa giderek; ülkeyi yönetecek kadroları da kendilerini temsil etmesini istediği kişileri de belirlemek adına oy verme işlemini ne ölçüde gerçekleştirecek?

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Asrın felâketinin yaralarının sarılmaya çalışıldığı şu günlerde siyasi arenada bir hayli hareketlendi. Gerek cumhurbaşkanı adayları gerekse de milletvekili aday adayları siyasi kampanyaları ile seçmenin oyuna talip olduğunu belirten bir takım çalışmalar ortaya koymaya da başladı. Ancak ağır yaralı seçmen, siyasi arenada boy gösterenleri takip ediyor mu yoksa öncelikleri bir an evvel hayatlarını normale çevirmek mi?

AĞIR YARALI SEÇMENLER, SEÇİMLERİ DÜŞÜNECEK HALDE Mİ?

Siyasilerin gündemi seçimken, ağır yaralı seçmenin gündeminde sandıklar acaba ne kadar yer tutuyor? Böylesi zorlu bir süreçte afetzedeler; seçimlere ciddi bir oranda katılım sağlayarak, hem demokratik hakkını kullanıp hem de vatandaşlık görevini icra edecek mi? Her ne kadar bu sorunun net cevabı; 14 Mayıs gecesi yanıt bulacak olsa da 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde gerek Türkiye genelinde gerekse de Elazığ özelinde seçmenlerin sandığa olan ilgisi ne şekildeydi? Bunu da irdelemek faydalı olabilir.

TÜRKİYE’DE SEÇMENLER, SANDIĞA GİTMEYİ SEVİYOR

Türkiye geneli 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma oranı %84,3 oranında gerçekleşti. Yani seçmenlerin büyük çoğunluğu sandığa giderek, siyasi tercihini ortaya koydu. Türkiye geneli 2018 Milletvekili Seçimlerine seçmenlerin ilgisi daha da yüksek oldu ve TBMM’de kendisini temsil etmesini istediklerine oy verme işlemi gerçekleştiren seçmenlerin yüzdesi %86,23’e ulaştı.

ELAZIĞ’DAKİ SEÇMENLERİN SANDIĞA OLAN İLGİSİ NASIL?

Türkiye genelinde seçmenler sandığa ilgiliyken gerek Elazığ genelinde gerekse ilçe ilçe Elazığ’da yaşayan seçmenlerin; sandığa ilgisinin nasıl olduğuna da açıklık getirmek gerekirse ilk olarak 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine Elazığ genelinde seçmenlerin %82,6’sı ilgi gösterdi. Yine 2018 Milletvekili Seçimlerinde ise Elazığ genelinde seçmenlerin % 85,3’ü oy verme işlemi gerçekleştirmiş oldu. Her ne kadar Elazığ’daki seçmenler sandığa ilgili olsa da Türkiye geneli sandığa giden seçmen ortalamasının az da olsa altında kaldığını belirtmek hatalı olmayacak.

EN SAKİN İLÇEMİZ AĞIN’DA BİLE SEÇMENLER SANDIĞA RAĞBET GÖSTERDİ

Elazığ Merkezinde ve ilçelerde de seçmenlerin, seçimlere olan ilgisini irdelediğimizde şu verilerle karşı karşıya kalmaktayız. Merkezde 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi % 83 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde sandığa giden seçmenlerin yüzdesi ise %85,37 olarak yansıdı. Nüfusunun azlığı ile sakinliği ile bilinen Ağın ilçesinde de seçmenlerin sandığa ilgisi de şu şekilde şekillendi: Ağın’da 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi % 82,6 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde %86,13 oranında gerçekleşti.

ARICAKLI SEÇMENLER, SANDIĞA PEK İLGİLİ DEĞİL!

Arıcak ilçesinde de 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi % 77,9 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde %80,54 oranında seçmenin ilgisi söz konusu oldu. İhracat denildiğinde akla gelen ilk ilçelerimizden olan Alacakaya’da peki seçmenlerin ilgisi sandığa var mı? Diye baktığımızda da şu verileri görmekteyiz: Alacakaya ilçesinde 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi % 82,9 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde ise seçmenlerin % 85, 37’si sandığa giderek TBMM’de kendilerini temsil etmesini istediği vekillere oy verme işlemi gerçekleştirdi. Gerek Arıcaklıların gerekse de Alacakayalıların milletvekili seçimlerine ilgisinin daha fazla olduğunu belirtmek mümkün olmakta.

KOVANCILARLI SEÇMENLERİN SANDIĞA OLAN İLGİSİ ELAZIĞ GENELİNİN ALTINDA KALDI!

Karakoçan ilçesinde de 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi %80,7 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde ise seçmenlerin %83,56’sı katılım sağladı. En fazla nüfusa sahip olan Kovancılar ilçesinde de 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi %78, 9 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde ise seçmenlerin %80,85’i oy verme işlemi gerçekleştirdi. Nüfusu kalabalık olmasına rağmen Kovancılarlı seçmenlerin de sandıklara ilgisi Elazığ’ın genel ortalamasının altında kaldı.

ELAZIĞ’DA PALULU SİYASETÇİ ÇOK! PALULULARIN SANDIĞA İLGİSİ, ELAZIĞ ORTALAMASININ ÜSTÜNDE

Yeraltı zenginlikleri ile dikkat çeken ve sık sık gündeme taşınması ile ilgili gündeme gelen tarihi ilçelerimizden biri olan Maden’de ise seçmenlerin sandığa olan ilgisine dair veriler şöyle oldu: Maden‘de 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi %77,3 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde ise seçmenlerin %80,17’si katılım sağladı. Tarihi değerleri ile adından söz ettiren ve Elazığ’da da birçok siyasetçinin baba ocağı olan Palu ilçesinde ise 2018 seçimlerindeki seçmenlerin tutumları şöyle şekillendi: 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi %83,6 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde ise seçmenlerin %85,64’ü oy verme işlemi gerçekleştirdi.

KEBAN’DAKİ VE BASKİL’DEKİ SEÇMENLER ADETA DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞATTI

Dört mevsim turizm olanaklarına sahip Sivrice ilçesinde ise 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi %84,2 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde ise seçmenlerin %86,19’u oy vererek, demokratik hakkını kullandı. Türkiye ortalamasının üzerinde sandıklara ilgi gösteren iki ilçemiz oldu. Şu sıralar depremzedelere de ev sahipliği yapan kayısı diyarı Baskil ilçemiz ve gerek Keban Barajı ile gerekse de alabalık üretimi ile adından söz ettiren Keban’da bulunan seçmenler sandıklarla bir hayli barışık. Bu her iki ilçedeki durum ise şöyle. Baskil’de 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi %86,5 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde ise seçmenlerin %88,28’i oy verme işlemi gerçekleştirdi. Keban’da da 12. Cumhurbaşkanını belirlemek adına sandığa giden seçmenlerin yüzdesi %87,9 olurken, 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde ise seçmenlerin %89,96’sı sandıklara adeta firesiz giderek; demokrasi şöleni yazdı.

HEM ELAZIĞ HEM DE İNSANI AĞIR HASAR ALMIŞKEN OY VERME İŞLEMİ GERÇEKLEŞECEK Mİ?

Şimdi tüm bu verilerden hareketle; siyasilerin sık sık 2023 seçimlerine verdiği önemde göz önünde bulundurulursa acıları olan afetzede seçmenlerin, demokrasiye katkı sağlayıp sağlamayacağı da merak konusu oldu. Sonuçta Elazığ son 3 yılda 3 büyük deprem felâketi atlattı. Yani kent gibi insanımızda ağır hasarlıyken, bu haldeki seçmenler, sandıkları düşünecek halde mi? Demeden edemiyor ve umarız demokrasi enkaz altında kalmaz demekteyiz.

Editör: Haber Merkezi

30 Mar 2023 - 16:42 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.