MHP Elazığ Milletvekili Işıkver TBMM'de konuştu

MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver TBMM’de yaptığı konuşma ile bir kez daha Uluova ve Kuzova başta olmak üzere Elazığ’ın yıllardan beri gündeminde yer alan sulama projeleri hususunu gündeme taşıdı.

MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver, 2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2022 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifinin Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı bütçesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir konuşma yaptı.

Işıkver konuşmasında; “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında şanlı şerefli tarihimizden devraldığımız birikime sahip çıkarak ülkemizi ve milletimizi daha ileri noktalara taşımak amacıyla yapılan çalışmalarla birlikte, 2024 yılı bütçesinin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“Önceliğimiz bölgelerarası kalkınmışlık düzeyinin azaltılmasıdır”

Doğu Anadolu Projesi kapsamında 2011 yılında kurularak 2012 yılında faaliyete geçen DAP Bölge Kalkınma İdaresinin görev alanı; seçim bölgem Elazığ’ın da içinde bulunduğu, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli ve Van gibi 15 ilden oluşan büyük bir coğrafyayı kapsamaktadır.

Doğu Anadolu Projesi, söz konusu bölgenin sahip olduğu potansiyeli de göz önünde bulundurarak milletimizin gelir düzeyini ve yaşam standardını yükseltmeyi amaçlamakta ve diğer bölgelerle olan gelişmişlik farkını azaltma yönünde çalışmalar yapmaktadır.

Bu proje, altyapı, istihdam ve üretim imkânlarının artması hususunda düzenlemeler yaparak, milli kalkınma hedeflerimize katkı sağlamayı amaçlayan, çok yönlü ve sürdürülebilir bir kalkınma projesidir. Bu yılın Temmuz ayında seçim bölgem Elazığ’daki 11 DAP projesi onaylanmıştır. DAP kapsamında Elâzığ için onaylanan 11 proje arasında Elazığ İl Özel İdaresi ve Ağın, Keban, Palu ve Kovancılar İlçe Belediye başkanlıkları tarafından uygulanacak projeler yer almaktadır. Elazığımız için her zaman daha iyisini yapacağımızdan şüphemiz yoktur.

“Suyla buluşmayı bekleyen çoraklaşmış topraklarımız var”

Ancak Elazığ’da özellikle tarım alanlarının elverişli olması ve tarım ürünlerindeki çeşitliliğin fazla olması bu alanda çalışmalar yapılmasına dikkat çekmektedir. Cumhur İttifakı’nın güçlü bir şekilde Türkiye Yüzyıl’ına kararlı ve etkili bir şekilde yürüdüğü bir süreçte, elbette ki kadim şehrimizin de birtakım beklentileri vardır.

Yapılması planlanan düzenlemelerle çok daha verimli sonuçlar alınarak, şehrimizin gelişimine katkıda bulunmak ve kıymetli hemşehrilerimizi üretime teşvik etmek bizler için çok kıymetlidir.

Geçtiğimiz günlerde de dile getirdiğim gibi, Elazığ’da yaklaşık otuz yıldır suyla buluşmadığı için çoraklaşmış tarlalarımız vardır. Uluova ve Kuzova Projeleri yeniden açılacak olan sulama alanlarının oluşması adına elzemdir.

Şekerpancarı üretimini 10 katına çıkaracak potansiyel söz konusu

Uluova’da 32 köyü sulayacak olan ve Kuzova’da 48 köyü sulayacak olan bu projelerin bir an önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte Elazığ bölgesindeki Uluova, Kuzova, Kovancılar, Karakoçan, Serince sulama projelerinin hayat bulmasıyla şeker pancarı üretiminin yaklaşık 8-10 katına çıkacağı ve çiftçilerimizin şeker pancarına olan talebinin artarak devam edeceği herkesin malumudur.

Elazığ Şeker Fabrikasının kapasitesinin artırılması gerekiyor

Mevcut rekoltenin yaklaşık 10 katına çıkacak olmasından hareketle 1925’te kurulan Elazığ Şeker Fabrikası’nın mevcut kapasitesiyle çok yetersiz kalacağı gerçeğiyle bir kez daha yüzleşeceğiz.

Bu itibarla Şeker Fabrikasının kapasitenin artırılması noktasında da gerekli çalışmaların bir an evvel başlatılması elzemdir.

Bu gibi konular Elazığ’ımız için büyük önem taşımaktadır ve milli servetimize sağlayacağı katkının da göz önünde bulundurulmasıyla önümüzdeki günlerde bu hususta güzel çalışmalar yapılacağı inancını taşımaktayız. Bu gibi projelerin tamamlanmasıyla hem bölge insanımızın refah seviyesi yükselecek hem de ülke ekonomisi daha da gelişecektir” ifadelerinde bulundu.

Editör: Haber Merkezi

15 Ara 2023 - 14:14 - Siyaset

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.