Neden felâket yaşanmadan tedbir alamıyoruz?

6 Aralık 2022 tarihinde gündeme getirdiğimiz ‘Kaçınılmaz tehlike; kuraklık’ manşetimizde kuraklık sorununa dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamıştık. “Depremle yaşamaya alıştığımız gibi kuraklıkla da yaşamaya alışmalıyız” demiştik. Fakat biz kuraklık sorunuyla yaşamak istemiyoruz. Gerekli olan tedbirlerin alınması gerekirken, deprem felâketine hazırlıksız yakalandık.

Haber Yorum: Remziye KÖKBURİ

Kuraklık yıldan yıla artarak devam etmekte. Bunun sonucu olarak tarımsal üretim olumsuz yönde etkilenmekte. Ülkemizde geçen yıl yaşanan kuraklık, artarak devam ediyor. Kuraklık tehlikesi ile önümüzdeki yıllarda daha çok karşılaşacağız. Kuraklık en tehlikeli afet durumlarından biri. Tarımsal alan başta olmak üzere tüm yaşamsal faaliyetlerimizin büyük oranda etkileneceği kuraklık tehlikesi çok uzağımızda değil. Hayatımızın gelecek evresinde kuraklığı asgari seviyeye indirmek adına yapılması gerekenler var. Bir an önce eksikliklerin giderilmesi için çalışmaların tamamlanması ve yeni projelerin geliştirilmesi gerekmektedir.

UYARMIŞTIK, GÜNDEME GETİRMİŞTİK!

Bunu söylemek bizim için çok üzücü olsa da ne yazık ki; Uyarmıştık, gündeme getirmiştik! Kuraklık ile ciddi bir sorunumuz olduğu çok net bir şekilde ortada. Bize düşen görevlerin neler olduğunu sitemli bir şekilde oluşturmamız gerekmektedir. Felâketlerin art arda yaşanma durumu yok sayılamaz. Uzun yıllar boyunca hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek olası durumda nelerin yapılması gerektiğine dair planlama oluşturulması gerekmektedir. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde neler olabileceğini düşünebiliyor muyuz? Tehlikenin farkında mısınız?

KURAKLIĞA DAYANIKLI TÜRLERİN ISLAHI VE TEŞVİKİ ARTMALI

Kuraklık tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilerken bunun olumsuz etkilerini azaltmak için önlemlerin alınması gerekmektedir. Yetersiz suyu toprakla buluşturmak için sulama yatırımlarının hızlı bir biçimde tamamlanmalı. Geçmişte yapılan açık kanal sulamanın yerine, devletin yatırım bütçesiyle kapalı kanal, damlama ve yağmurlama yöntemlerine teşvik ve yatırımlar artırılarak suyun daha tasarruflu kullanılması sağlanmalıdır. Kuraklığa dayanıklı türlerin ıslahı ve teşviki artmalı, kuraklığa dayanaklı türlerin araştırma geliştirme çalışmaları yapılmalıdır. Özellikle ekim aşamasındaki türlere devlet desteğinin arttırılarak çiftçinin bu ürünlere yönlendirilmesi gerekmektedir. Kuru tarım gerçeğini kabul ederek, kuru tarım ile sulu tarım arasındaki verim farkından kaynaklı gelir farkının teşviklerle kapatılarak özellikle hububata yönelik kuru tarım üreticisine destek verilmelidir.

EYLEM PLANLARI KÂĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI

İklim değişikliğinin bir başka yönü de yağışlardaki düzensizlik, sel ve don olayları olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarımsal kuraklığın bir nedeni de düzensiz yağışlardır. İklim değişikliğine karşı mühendislik çalışmaları ciddi önem kazanmaktadır. İklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını tüm dünya olarak yaşıyoruz. Doğaya bağlı bir sektör olan tarım sektöründe doğadan kaynaklı zararın en aza indirgenmesi sağlanmalıdır. Bu yönde politikaların bir an evvel hayata geçirilmesi çok önemlidir. Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl ‘Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Eylem Planı’ hazırlamaktadır. Bu eylem planları kâğıt üzerinde kalmamalı tarım genel anlamda desteklenmeli; tarıma verilen destek arttırılmalı, gübre ve mazot dâhil desteklerin tamamının artması gerekmektedir. Girdi fiyatlarındaki aşırı artışın etkilediği tarımsal üretimin bununla birlikte kuraklığın olumsuz etkisinde kalması vatandaşın gıdaya ulaşımını zorlaştıracaktır. Önümüzdeki yılların daha zorlu olmaması için, meselenin güvenlik meselesi olarak ele alınması ve desteklemeler de dâhil olmak üzere gerekli tedbirlerin hayata geçirilmesi ülkemiz için önem arz etmektedir.

Editör: Haber Merkezi

16 Mar 2023 - 16:34 Elaziğ/ Elaziğ- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.