Haber: Büşra Sarıkaya

6 Şubat’ta Kahramanmaraş'ta yaşanan depremler nedeniyle bölgede görev yapan kamu personeline tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenecek. Fakat Resmi Gazete’de yayımlanan bu kararda Elazığ’ın 5 ilçesinin kapsam dışı bırakılması üzerine Milletvekili Gürsel Erol’dan açıklama geldi.

“Yaşanan bu deprem sadece bu ilçeleri değil Elazığ genelini olumsuz etkilemiştir”

Vekil Erol açıklamasında “11.05.2023 tarih 7267 sayılı Cumhurbaşkanı kararının eki kararda yer alan 06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremler nedeniyle söz konusu depremlerden etkilenen yerlerde kamu personeline tazminat ve fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin karar yayınlamıştır. Kararda Devlet memurlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline, Uzman erbaş ve uzman jandarmalara, hakimler ve savcılara, yükseköğretim personeline, kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli ve geçici işçi olarak çalıştırılan personele, 6 ay süreyle 2.059,99TL tazminat ödenmesi kararı alınmıştır.

Afet bölgesinde yaşanan mağduriyeti kısmen de olsa gidermeye yönelik yapılan bu destek memnuniyet vericidir, fakat kararname kapsamına Elazığ Merkez, Baskil, Karakoçan, Kovancılar, Maden ve Palu dahil edilmiştir. Ağın, Alacakaya, Arıcak, Keban ve Sivrice  kapsam dahiline alınmamıştır. Yaşanan bu deprem sadece bu ilçeleri değil Elazığ genelini olumsuz etkilemiştir. Bu sebeple Cumhurbaşkanı kararı ile tazminat ve ek ödeme yapılacak ilçelere kapsam dışında olan ilçelerde dahil edilmelidir” ifadelerini kullandı.