Elazığ’da şu anda gündem siyaset olsa da ben bu konuya girmek yerine farklı bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Elazığ’da yaşanan depremlerin ardından yerleşim yerleri de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ilimizde yapmış olduğu Toplu Konutlarla büyük değişikliklere uğradı.

Şehrin açılımı konusunda Güney Çevre Yolu, Yemişlik, Meryem Dağı etekleri Aşağı Demirtaş’a kadar uzandı, yeni bir mahalle olan Güney Kent Mahallesi ilimize kazandırıldı.

7.8 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Elazığ’a yapılacak yeni toplu konutlarında burada olacağı açıklamasının ardından, Güney Çevre Yolu adeta şehrin içinde  mahalle yolu oldu.

Kızmayın bana ama çevre yolu üzerinde her mahalle muhtarı da ara bağlantı yolu açılmasını isteyince kavşaklar ve kırmızı ışıklarla çevre yolu çarşamba pazarı güzergâhına döndü adeta.

Elazığ’da olduğu gibi, Kayseri de de yeni yerleşim yerleri çevre yolu çevresinde açıldı. Hatta yeni bir üniversite Kayseri’de çevre yolu kurulmasına karşın buranın çevre yolu olduğu unutulmadı ve yapılan düzenlemeler buna göre şehre kazandırıldı, çevre yolu transit yol olma özelliğini kaybetmedi.

Biz bu noktada Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ev sahipliği yapmamıza rağmen doğru adımlar atamadık, Elazığ Belediyesi de vatandaş ve oy konusunu haklı olarak düşününce çevre yolumuzu maalesef kaybettik.

Çevre yolunda bu saatten sonra yapılması gerekenlere gelince, konusunda uzman isimlerle istişare edilip çevre yolunda bu kadar kırmızı ışık ve kavşağa kesinlikle son verilmeli.

Alt geçit ve üst geçitler, Hazar Dağlı, Tofaş, Abdullahpaşa kavşakları ile birlikte ivedilikle yapılmalı, yine Güney Çevre Yolu’na girişler yan bağlantı yollarıyla trafiği duraklatmadan sağlanmalı.

İlerleyen yıllarda orta kısma yapılacak hafif raylı şehir içi ulaşım çalışması şimdiden planlanarak, buna göre istimlak ile yeni yerlerin ruhsatlarına izinler verilmeli.

En önemlisi alternatif çevre yolu master planı şimdiden düşünülmeli.

Aksi halde Elazığ 3-5 yıla varmaz Malatya’nın yaşadığı çevre yolu sorununu yaşamaya başlar.

Kalın sağlıcakla…