Yanılmaz: Elazığ'ın kazanması; turizme ve yatırıma bağlı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol’un misafirleri olarak Ankara’da bulunan Elazığ basın mensuplarından oluşan heyetimizle,  Ankara’da bir dizi temaslarda bulunduk. Bu kapsamda; AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ,AK Parti MKYK Yedek Üyesi ve Elazığ Belediyesi eski Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı da ziyaret ettik.

İLÇELER 11.06.2021, 16:58 11.06.2021, 16:58
Yanılmaz: Elazığ'ın kazanması; turizme ve yatırıma bağlı!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol’un misafirleri olarak Ankara’da bulunan Elazığ basın mensuplarından oluşan heyetimizle,  Ankara’da bir dizi temaslarda bulunduk. Bu kapsamda; AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ,AK Parti MKYK Yedek Üyesi ve Elazığ Belediyesi eski Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı da ziyaret ettik. Bizleri AK Parti Genel Merkez’de kabul eden Yanılmaz, hem 2023’ün Elazığ yılı ilan edilmesi için Harput’un UNESCO Kalıcı Dünya Mirası Listesine girmesi adına yoğun bir mesai harcanması hem de ilimize yatırımcıları çekerek, istihdam alanları oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca Yanılmaz, 2. OSB faaliyete girince ilimizde 30- 35 bin kişinin istihdam edilebileceğini aktardı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / Remziye KÖKBURİ

Basınla ilişkilerini hep iyi tutan AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve AK Parti MKYK Yedek Üyesi ve Elazığ Belediyesi eski Başkanı Mücahit Yanılmaz ile Ankara’da bir araya gelerek, Elazığ’ımız özelinde kendisi ile son derece keyifli sohbet gerçekleştirdik. İşte bu güzel ziyarette Yanılmaz’ın yaptığı açıklamaların detayları da şöyle oldu…

“ELAZIĞ’IN HAVASINI ANKARA’YA GETİRDİNİZ”

“Bugün Ankara’da AK Parti Genel Merkezinde, Elazığ’dan gelen kıymetli basın mensuplarını ağırlamaktan büyük bir onur duyuyorum” diyerek sözlerine başlayan Yanılmaz; “Elazığ’ın havasını, güzelliğini ve mutluluğunu Ankara’ya taşıdığınız için sizlere müteşekkirim. Tabi Elazığ ismi ile müsemma bir şehir. Ancak aynı zamanda; tarihi kültürü, kadim medeniyeti,  edebiyatı, şiiri, musikisiyle, madenleriyle, sebzeleriyle, balığı ile Türkiye’nin nadir illerinden bir tanesi. Elazığ her zaman sevdamdır. Elazığ’sız günümüz geçmez” dedi.

“ELAZIĞ’IMIZIN; BİR ADIM DAHA İLERİYE GİTMESİ, GELİŞİP VE GÜZELLEŞMESİ ADINA ÇALIŞIYORUZ!”

“Elazığ bizim aşkımız” diyen Yanılmaz; “Bu şehrin bir adım daha ileriye gitmesi ve gelişip güzelleşmesi ayrıca Türkiye’de ki imkânlardan daha fazla faydalanması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve yapmaya da devam ediyoruz. Allah’a ne kadar şükür etsem azdır. 5 yıllık belediye başkanlığım süresince Elazığ’a hizmetkâr olmayı nasip etti. Şimdi de genel merkezde belki de o yerel yönetimlerdeki bilgi, birikim ve tecrübelerimizi Türkiye’deki belediyelere için değerlendirme imkânı elde ettik. Cumhurbaşkanımıza minnettarım. 24 marttaki genel kuruldan sonra MKYK’da görevlendirildik. Hep birlikte toplanıp, birlikte kararlar almaktayız. Ayrıca yeniden genel başkan yardımcılarının yardımcıları belirlendi ve yeniden Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olarak görev yapmamız uygun görüldü. Ancak bizim yerel yönetimler başkan yardımcılarımızın sorumlu olduğu iller var. Benim sorumlu olduğum iller değişti.  Ankara, Konya, Mersin, Şanlıurfa ve Karaman illerinden sorumlu oldu. Cumhuriyetin başkenti Ankara ve Anadolu Selçuklu’nun başkenti Konya’dan sorumlu olmak benim için de büyük bir mutluluk bu illerde çalışmalara başladık.  AK Partili bütün belediyelerde vatandaşın menfaatini göz önünde bulunduran çalışmaların arkasındayız. İsrafı önleyerek, bir kuruşun dahi israf edilmeden kullanılmasını sağlamaya çalışıyoruz. 2024’e kadar bu görevlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

“DÜNYADA ÇOK MEDENİYET OLSA DA BİR HARPUT YOK!”

Elazığ’ın ileriye gitmesi adına çalıştığınızı vurguladınız. Sizin döneminizde Harput’umuz UNECSO Dünya Kültür Mirasları Geçici Listesine alınmıştı. Elazığlılar da 2023’te yani Cumhuriyetimizin 100. Yılında Harput’un kalıcı listede olmasını istemekte. Bu konuda destekleriniz söz konusu mu? Dememiz üzerine Yanılmaz; “ 2023 Elazığ için önemli. Cumhuriyetimizin 100. yılı olması dolayısıyla bütün ulusumuz için önemli. Ancak son 2 rakamın 23’ü oluşturmasından dolayı Elazığ için ekstra önemli bir yıl. 2023 yılının öncelikle Elazığ yılı olarak ilan edilmesinin faydalı olacağına inanıyorum. Elazığ’a  geldiğimde Vali bey ile de bu konuyu detaylı konuşarak bir eylem planı yapmamız gerekir demiştim. Birinci eylem planı; 2023’ün Elazığ yılı olarak ilan edilmesidir. İkinci eylem planı ise; 2023’e kadar yapılacak çalışmalardır. Bunun başında da Harput’un UNESCO’nun Kalıcı Miras Listesine girmesidir. Harput çok önemli bir değer. Biz gastronomide Elazığ’ın yemeklerini öne çıkarabiliriz. Ama her  ülkenin her ilin kendine göre gastronomisi var. Ama dünya da bir Harput yok. Kadim medeniyetler olsa bile. Dünya da bir Harput yok!” ifadelerini kullandı.

“HARPUT’UN UNESCO DÜNYA MİRASI KALICI LİSTESİNE GİRMESİ OLMAZSA OLMAZIMIZ OLMALI”

“Kalıcı listeye alınırsa biz Harput’ta binlerce turist göreceğiz” diyen Yanılmaz; “Bu nasıl olacak derseniz?  Hemen açıklayalım çünkü dünyadaki binlerce seyahat acentesinin listesinde yer alacak Harput. Otomatik olarak ve onlar da buraya gelecekler. Her gün binlerce turist gelirse bu durumdan topyekûn bir şekilde Elazığ faydalanır.   Görünmeyen bacası olmayan müthiş bir fabrikadır. Hepimizin işimizi gücümüzü bırakıp sadece Harput’un kalıcı listede yer alması için çaba göstermemize değer. UNESCO bizim olmazsa olmazımız olmalı! Geçici miras listesine girmemiz kolay olmadı ama Harput bu listeye en kısa sürede giren yer olmuştur” diyerek o süreçte sarf ettikleri efora değindi ve bunu bütün Elazığlıların çok istediğini vurguladı.

“VALİLİK, UNESCO SÜRECİNİN BİRİNCİ DERECEDE TAKİPÇİSİ OLMALI!”

Şimdi kalıcı listeye girilmesi adına mücadele verilmesi gerektiğinin altını çizen Yanılmaz; “Birinci derecede Valilik bunu takip etmelidir. Doğru olan sistemde budur veya belediyemizin veyahut üniversitemiz süreci fiilen takip etmelidir. UNESCO bir kurumu muhatap kabul etmelidir. Çünkü bir kurum takip etmeyince olmuyor. Yani birinin gövdesini taşın altına koyması gerekiyor. O dönemde bizler belediye olarak, gövdemizi taşın altına koymuştuk.  Şimdi bu kurumlardan biri olmalı. Öncelikle Harput’ta bir alan yönetimine geçilmeli ve Kültür Bakanlığı ile bir diyalog kurulmalı.  Vali beyin koordinatörlüğünde Harput’un UNESCO’nun kalıcı listesine girecek şekilde çalışmaların başlatılması en doğru adım olacaktır” dedi.

“ELAZIĞ’IMIZA AYRICALIK YAPILDI VE YAPILMAYA DA DEVAM EDİYOR!”

Elazığlılar, hem deprem atladı hem de pandemi sorunu ile karşı karşıya kaldı ve daha bir karamsar oldular. Pozitif ayrımcılık istemekteler, bir Elazığlı olarak hemşehrilerinize pozitif ayrımcılık tanıdığına inanıyor musunuz? Ayrıca muhalefet erken seçim vurgusu yapıyor sizse seçimlerin zamanında yapılacağına dikkat çekseniz de seçimlere çok uzun bir zaman kalmadı siz yerel yönetimlerdesiniz yani Elazığlıların gönlü alınabilecek mi? Dememiz üzerine de Yanılmaz, “Elazığ her daim seçimlere hazırdır. Çünkü interaktif bir partiyiz. Böyle oturup, seçim bittikten sonra 5 yıl oturup diğer seçimi beklemez. 2023’te cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri 2024’te ise yerel seçimler olacak. Çok uzun bir zaman kalmadı. Elazığ deprem yaşadı Allah kimsenin başına vermesin. Ardından pandemi oldu ve sıkıntılar üst üste geldi. Pandeminin sıkıntısını kabul edelim bütün dünya sıkıntısını yaşıyor. Elazığ’ın artı sıkıntısı bir de deprem yaşaması oldu. Şunu kabul edelim ki Elazığ depremle birlikte Cumhurbaşkanımızın daha da fazla ilgi alanında oldu. Elazığ’a ayrıcalık yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Depremden sonra İçişleri, Sağlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız neredeyse 3 ay orada kaldı ve yerel dille bile konuşmaya başladılar. Hâlâ belli aralıklarla Çevre Bakanımız gidip geliyor ve Elazığ’ımızda 23 bin konut yapılıyor. Bunların büyük çoğunluğu teslim edildi. Geriye kalanları ise kısa sürede teslim edilecektir. Zor dönemler geçirdik mi? Tabi ki geçirdik. Ama bu konutlar teslim edildikten sonra, hemşehrilerimizin kaygısı mutluluğa dönüşecektir” dedi.

“BİR DERDİM VAR! O DA;  ELAZIĞ’DAKİ GENÇLERİMİZİN İSTİHDAM EDİLMESİ!”

Sözlerini sürdüren Yanılmaz; “Elazığ için bu yeter mi? Bizler Elazığ’ımız için ne kadar çok çalışma olursa o kadar iyi olacağını biliyoruz.  Bunun için şehrimize yeni istihdam alanı açmalı ve yatırımcıyı Elazığ’a getirmeliyiz. SAKA tekstil geldi ama onun arka planında benim İstanbul’daki iş insanları ile görüşmelerim sonucunda oldu. ‘Kendisi bize destek olur musunuz?’ Dediğinde bizler, ona ‘bütün varlığımızla destek oluruz’ dedik. Geldiler hiç unutmam belediye başkanlığı makam odama proje belgelerini sunduk ve bir entegre tesis nasıl olmalı şeklinde fikir alışverişinde bulunduk. Hâlâ üzerinde çalışıyorum. Ankara’da takip edilmesi gereken işleri takip ediyorum. Ne için?  Bir tek derim var: Elazığ’daki bir gencimiz daha istihdam edilecek bir alan bulsun istiyorum.  3-5 kişinin istihdam edileceği bir yerden bile mutlu oluyoruz. Düşünün 3 bin 4 bin kişinin çalışacağı bir yer açılıyor bundan memnun olmamak mümkün değil” dedi.

“2. OSB SÜRATLE DEVREYE GİRMELİ; O ZAMAN 30- 35 BİN KİŞİYE İSTİHDAM ALANI AÇILIR”

“2. OSB’deki durum ne şu aşamada tam bilmiyorum ama süratle onun devreye girmesi gerekiyor” diyen Yanılmaz; “Çünkü o devreye girdiği takdirde asgari 30- 35 bin kişilik istihdam olur. Ayrıca BESİ OSB’nin de süratle  işlemleri devam ediyor. Elazığ’ın bir taraftan teknoloji, bir taratan tekstil, bir taraftan sanayi ve üretim bir taraftan hayvancılık ve tarım ürünleri ile nevi şahsına münhasır özellikli bir şehirdir. Elazığ kıskanılaak bir şehirdir. Bir adım atıldığında çok şey gelir. UNESCO aynı zamanda rehberlik gibi bir iş kolunu da açacaktır. Kalkınma kurultayını 2014 ve 2015 yılları arasında olmuştu. 3 ana sektör vardı. Madencilik, turizm ve su ürünleriydi. O zaman su ürünlerinde 2023 hedefimiz 35 bin tona çıkarılacak alabalık üretimi yapılacaktı hedef buydu. Bu hedeflerin olması adına izleme komiteleri kurduk, izleme komiteleri zaman planlamasına uymayan işler konusunda takipçi olsun. Seçilen biri olarak dedim ki bizi basın aracılığı şikâyet etsin istedik ama maalesef diğer kurumları buna ikna edemedik. Bizim hakemimiz vatandaştı” dedi.

YANILMAZ, ELAZIĞ DIŞINDAKİ HEMŞEHRİLERİNE SESLENEREK, ‘ELAZIĞ ESNAFLARINDAN ALIŞVERİŞ YAPIN!’ ÇAĞRISINDA BULUNDU!

Kalkınma Kurultayının hâlâ geçerliliğini koruması gerektiğini aktaran Yanılmaz; “Bence bu hâlâ geçerliliğini koruyor. 2014’te Ağın Leblebisi üretimi 75bin ton civarındaydı şu an 450 bin ton civarında yetiştiremiyoruz. Elazığ’daki bir üretici kardeşimiz bir kalem üretsin ben onu tanıtırım. Ben misafirlerimizi kapalı çarşıya gidin son gün derim ama kendilerine eşlik etmem kendileri orada harcama yapsın. Elazığ’da alışveriş yapsınlar isterim. Ben alışverişimi Elazığ’daki esnaflarımızdan yapıyorum. Elazığ’ın havasını da tadıyoruz. Bir kez daha şehir dışında yaşayan Elazığlılara sesleniyorum; daha kaliteli daha ucuzu Elazığ’dan alsınlar istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“SE VE SA EKLERİYLE BİTEN SORULARA ÇOK CEVAP VERMEM!”

Deprem konutlarının küçük olduğundan vatandaşlarımız şikâyetçi eğer siz olsaydınız bu konuda nasıl bir yol izlerdiniz? Şeklinde gelen soruyu da yanıtlayan Yanılmaz; “Ben se ve sa takısıyla biten sorulara çok cevap vermem. Çünkü yokum! Ancak Cumhuriyet Mahallesinde 180 konut bizim dönemde başladı. O konutlarla ilgili ben görüşmelerde bulunup, projesini de biz yaptık.  TOKİ bizim yaptığımız projeyi uygulamak zorunda kaldı. Üzerine düştük, takip ettik. Bugün de orada oturan memnunlar. Biz geniş aileyiz. O geniş aileleri uygun bir yapıda olsa iyi olur da bu 2+ 1’ler biraz sıkıntı oldu. 3+1’ler ile süreç devam ediyor” dedi.

“ELAZIĞ’IMIZ HER ZAMAN BÖLGESİNİN PARLAYAN YILDIZI OLACAKTIR”

Son olarak Elazığlılara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? Dememiz üzerine de Yanılmaz; “Elazığ bizim gündemimizde” diyerek her platformda Elazığ’ı anlattığına değinerek, Elazığ’ın tanıtımına katkı sunduğunu belirtti.  Elazığ’ın tanıtılacak çok donesi olduğunu da vurgulayan Yanılmaz; “Bilelim ki Elazığ güçlü bir şehir. Biz kendimize güvenelim. Elazığ asla kendi haline bırakılacak bir şehir değil.  Bizler kendimize inanalım. Cumhurbaşkanımızın her zaman Elazığ’ın yanında olduğunu bilelim. Elazığ her zaman böyle bölgesinin parlayan bir yıldızı olmaya devam edecektir. Bu vesile ile ben Elazığ’daki  bütün hemşehrilerimi sevgi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. İnşallah görüşmek üzere” diyerek sözlerini noktaladı.

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Metin Akpunar HD Karakoçan FK'da Başarılı Olur Mu?
Namaz Vakti 05 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:19
Öğle 12:19
İkindi 14:47
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 15 26
4. Başakşehir 15 25
5. Fenerbahçe 14 24
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Tuzlaspor 13 21
7. İstanbulspor 14 20
8. Kocaelispor 14 20
9. Gençlerbirliği 14 20
10. Boluspor 14 19
11. Samsunspor 13 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 13 17
14. Manisa FK 15 17
15. Denizlispor 13 15
16. Bursaspor 13 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Arsenal 14 23
6. Tottenham 13 22
7. M. United 14 21
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Leicester City 14 19
11. Crystal Palace 14 16
12. Brentford 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Southampton 15 16
15. Everton 14 15
16. Leeds United 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 14 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 16 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 15 16
15. Granada 15 15
16. Deportivo Alaves 15 14
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7