KİMSE DUR DEMEYECEK Mİ?

Maden ilçemizde Yıldızlar SSS Holdinge bağlı Eti Gümüş AŞ’ye ait bakır madeni işletmesinin ihmalinden dolayı doğal olmayan heyelandan kaynaklı ilçe halkının yaşadığı mağduriyetler bitmek bilmiyor. Gün geçmiyor ki ilçede faaliyet gösteren maden işletmesinden kaynaklı ilçede sorun yaşanmasın.

İLÇELER 22.09.2021, 17:07 22.09.2021, 17:07
KİMSE DUR DEMEYECEK Mİ?
Maden ilçemizde Yıldızlar SSS Holdinge bağlı Eti Gümüş AŞ’ye ait bakır madeni işletmesinin ihmalinden dolayı doğal olmayan heyelandan kaynaklı ilçe halkının yaşadığı mağduriyetler bitmek bilmiyor. Gün geçmiyor ki ilçede faaliyet gösteren maden işletmesinden kaynaklı ilçede sorun yaşanmasın. Madenli Sosyolog ve aynı zamanda gazetemiz köşe yazarlarından Gökhan İlhan, ilçede hunharca madencilik çalışması sonucunda ilçenin sorunlar yumağı haline geldiğini ve doğaya ve insana verilen zararın civar köylere kadar sıçradığını belirtti. İlhan, “Maden ocağında patlatılan dinamitler sonucu köydeki evlerin duvarlarının çatladığı, tarım alanı arazilerinde yer çatlakları ve yarıklarının oluştuğu, köy içme suyu ve tarım sulama su şebekelerinin şiddetli patlamanın şoku ve sarsıntısı ile su gözelerinin kaybolduğu gelen şikâyetler arasındadır” dedi. İlhan ayrıca, işletme tarafından ilçe sakinlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini vurgulayarak, madencilik çalışmasına neden olan sorumlular hakkında idari ve cezai yönde hukuk önünde hesap vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Maden ilçemizde, faaliyet gösteren maden işletmesinin ilçe sakinlerine yaşattığı sorunlar dinmek bilmiyor. İlçede faaliyet gösteren, Eti Gümüş A.Ş. ye ait bakır işletme tesisinde ilgili yasa ve mevzuatlara aykırı şekilde yapılan işletme faaliyetleri nedeniyle ilçemiz sınırlarında göçük ve heyelan riski oluştuğu,  çevre ve halk sağlığı açısından olumsuz etkiler yaşandığı artık tüm ülkemiz nezdinde kamunun takibinde dikkatle izlenmekte. Madenli hemşehrimiz Gökhan İlhan da ilçede son zamanlarda yaşanan sorunlara ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

“İLÇE SAKİNLERİ ENDİŞE VE KORKU İÇİNDE”

Maden ilçemizde hunharca bir madencilik çalışması ile doğaya ve ilçe halkına sorumsuzca oluşturulan sorunlar yumağının bu kez civar, köylere sıçradığını ifade eden Madenli Sosyolog Gökhan İlhan, ironi yaparak; “Maden filminin ikinci gösterimini izliyoruz” dedi ve “Birçok değerli hemşehrimizden aldığımız duyumlar ve gelen telefonlarla Hacan Köyü’nde bakır arama çıkarma faaliyetlerinde kullanılan ilgili işletmenin patlatmış olduğu dinamitler sonucu birçok evde çatlaklar meydana geldiği, arazilerinde yer çatlakları oluştuğu, içme suyu borularının patladığı, köy sakinlerinin endişe ve korku yaşadıkları, mağduriyetleri had safhada söz konusudur” ifadelerini kullandı.

“TÜM YASAL HAKLARIMIZI ARAYACAĞIZ, ŞİKÂYETTE BULUNACAĞIZ”

“Usulüne uygun, iş ve çevre güvenliği alınarak istihdama katkı sağlayan madencilik çalışmalarına, karşı bu güne kadar asla sözümüz olmadı, olamazda” ifadelerinde bulunan Madenli Gökhan İlhan, “Bilinsin ki, sorumlu işletme bu vurdum duymazlıklarla, ata toprağımız üzerindeki yıpratıcı  madencilik çalışmalarına karşı tüm yasal haklarımızı arayarak  ve gerekli ilgili yerlere şikâyetlerimizi sunacağız” diye konuştu.

 MADENCİLİK ÇALIŞMALARI, ÇEVREYE VE İNSANA ZARAR VERMEMELİ!

Konuşmasında madencilik çalışmalarında kullanılan patlayıcı maddelerin çevreye ve insana verdiği zararlara değinen İlhan, “Madencilik faaliyetleri, yer kabuğu içindeki jeolojik hammaddelerin ekonomik olarak değer elde edilmesi amacıyla verimli ve güvenli bir şekilde çıkarılmasını kapsayan işlemlerin tümüdür. Gelişmekte olan ülkemiz ve birçok dünya ülkelerinde yeraltı çalışmalarında bilhassa madencilik sektöründe delme-patlatma yöntemiyle aranılan madene daha hızlı ve ekonomik ulaşmak amaçlanır. Bu çalışma öncesi, bilimsel ve teknik raporlar hazırlanarak, çevrenin ve yapıların olası olumsuz etkilenme durumları değerlendirilir. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda ve analizler de düzenli, hassas ve hatasız yapılarak çevreye, insana zarar ve ziyandan kaçınılması esas alınır. Bu patlayıcı maddenin bazen çevreye, bazen de insana verdiği zarar ve ziyanlar da söz konusudur. Bu bağlamda, ülkemizde mağdur olan kişilerce mahkemelere olumsuz madencilik çalışmaları hep şikâyet konusu olmuştur” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDETLİ PATLAMALAR, DÜZENSİZ HAFRİYAT DÖKÜMÜ ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR!”

İlçede yıllardan beri bakır işletmesinin döktüğü milyonlarca ton hafriyatın yarattığı sorunları hatırlatan İlhan, son zamanlarda Hacan Köyü’nde yine bakır işletmesinin sorumsuzca davranmasından dolayı yaşanan sorunları dile getirerek; “Bu şikâyetlerden biriside geçen haftalarda Elazığ ili Maden ilçesi Meydancık (Hacan)  Köyü’nde madencilik faaliyetlerini sürdüren Yıldızlar SSS Holding’e geldi. Elâzığ/Maden ilçesine bağlı 21 kiometre. Uzaklıkta bulunan Meydancık (Hacan) Köyü’nde, 2017 yılından bu yana maden arama çıkarma çalışması yapan bu özel işletmeyi, “bu mahallenin yaramaz çocuklarını’’ Maden ilçe eteklerine döktüğü milyonlarca ton hafriyatla neden olduğu heyelanı yarattığından anımsıyor ve hatırlıyoruz. Eski ismi Hacan yeni ismiyle Meydancık olarak bilinen köy sakinlerince işletmenin olumsuz çalışmaları ile ilgili şikâyetleri ve sitemleri sosyal medyaya düştükten sonra ilçe merkezi ve köyde yaşayan birçok hemşerilerimizden konuyla ilgili telefonlar aldık. Anlayacağınız Maden ilçesinde yaşanılanların ikinci gösterimi bu kez Hacan Köyü’nde. Aşağı Meydancık’ta şiddetli patlamalar, yukarı Meydancık’ta ise düzensiz hafriyat dökümü başını almış gidiyor” dedi.

“HAFRİYAT NEDENİYLE DERE YATAKLARI, SU GÖZELERİ KAPANDI, KÖYE ŞEBEKE SUYU GELMİYOR, MEYVE AĞAÇLARI TARIM ALANLARI KURUDU!”

Köy sakinlerince konuşulan şikâyetlerden bazılarını dile getiren Gökhan İlhan; “Aşağı Meydancık Maden ocağında patlatılan dinamitler sonucu köydeki evlerin duvarlarının çatladığı, tarım alanı arazilerinde yer çatlakları ve yarıklarının oluştuğu, köy içme suyu ve tarım sulama su şebekelerinin şiddetli patlamanın şoku ve sarsıntısı ile su gözelerinin yer değiştiği, kaybolduğu gelen şikâyetler arasında… Ayrıca yukarı Meydancık mevkiinde işletme projesinde gösterilen koordinatlar dışına taşacak şekilde uygunsuz hafriyat döküm sahası oluşturarak, su ve dere yataklarının giderlerin kapandığı, köye şebeke suyunun gelmediği, meyve ağaçlarının ve tarım alanlarının kuruduğu, kamyonlara ağır tonajlı hafriyat yüklemesi yapıldığından, ocak sahası alanı dışına kamyonların çıktığından köy yollarının deformasyona uğradığı, yolda çatlamaların olduğu yağacak yağmur ve kar ile bu yollarında çökme riski olacağı sorunları bulunmaktadır. Düzensiz yapılan patlatmalar ve limit üstü tonajlı, yoğun kamyon trafiği nedeniyle köy sakinleri ve çocuklarda korku panik yaşandığı gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra köy sakinlerinin haklı feryatları sosyal medyada ki ve basındaki görsellerden de anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

PARDON, MADENCİLİK Mİ DEDİNİZ?

Sözlerine sürdüren İlhan şu şekilde devam etti: Şimdi şöyle bir empati kuralım: Köyde yaşayan biri olarak, toprağa bir fidan ekiyorsunuz ve yıllarca bakımını aşısını gübresini veriyor ağaç olmasını bekliyorsunuz. Ağaç olduktan sonra da meyve vermesini ve aile geçimine katkıda bulunmasını diliyorsunuz. Bu bekleyiş yılların emeği, umudu, sabrı ve yılların alın teridir. Bakıyorsunuz birileri çıkıyor mahallenin yaramaz çocukları dediklerimiz (ilgili işletme) sizin verdiğiniz yılların emeğine; bilgi ve beceri yoksunu, tam kapsamlı donanımlı olmayanlarca,  teknik ve pozitif bilimden uzak bir çalışma ile yapılan delme-patlatma sonucu zarar vermekte, şiddetli sarsıntı ve gürültüye neden olmaktadırlar. Bir çırpıda beş dakikalık bir hırsla insan emeği, doğası yok sayılmaktadır. Köy halkı bu sorunla karşı karşıya getirilip kaderine terkedilmektedir. Sonrasında da ise işverence mağdur edebiyatı ders zili çalıyor! İşverence “Çalışmamızı engelliyorlar, insanların işine mani oluyorlar, istihdam yaratıyoruz insanlara iş aş veriyoruz, ne yapalım istemeyerek oldu.’’ Yapılan yanlış uygulamalarını ve hatalarını unutturma takırtıları ile madencilik oyunları,  mağdur acındırma sözleri kulaktan kulağa yayılıyor. Bu da pardon madencilik mi dediniz? Sorusunu akıllara getirmemizi sağlıyor.

“MADENCİLİĞE, İNSANLARIN İŞ, AŞ EKMEK SAHİBİ OLMASINA ASLA KARŞI DEĞİLİZ”

1940 ‘lardan bu yana tarih boyunca, gerek Maden ilçe halkının gerekse civar köylülerin usulle ve yasalar nezdinde yapılan madencilik çalışmalarına hep destek olduğunu ve bölgede yaşayanların ekmeğini alın teri ile bu koldan kazandığını belirten İlhan, işletme yetkililerine seslenerek; “İşletme ülke ekonomisine, ilçe ekonomisine üst derecede faydalı oldu.  İş, aş verdiğiniz doğru olmasına doğru da, şunu da unutmayalım ki;  işletme çalışanı tozlu, gürültülü, titreşimli, riskli koşullar altında ve  beden gücüyle alın teri ve emeğinin karşılığında  o maaşını alıyor. Yatarak almıyor. Doğal yer üstü ve yar altı kaynaklarımın yasalar nezdinde çıkarılmasına insana doğaya çevreye saygın ve duyarlı bir madenciliğe, toplumsal fayda nezdinde ekonomiye, yöre insanına dönüşüm sağlanması ile yapılan madenciliğe insanların iş aş ekmek sahibi olmasına asla karşı değiliz olmadık olmayacağımızın da bir kez daha bilinmesini isteriz. Fakat çevremize, doğamıza, insan sağlığına zarar veren, salt kazancı ön planda tutan, daha çok kazanma hırsıyla “ne olursa olsun kazanmalıyım’’ düşüncesiyle yasalardan uzak madencilik mevzuatından uzak bir madencilik çalışmasını ne Allah kabul görür ne de kul razı olur. Yerin altında yaşayan her canlının vebali dahi ağırdır” şeklinde konuştu.

İLHAN, ANAYASANIN İLGİLİ MADDELERİNİ HATIRLATTI !

“İlgili işletmenin hafriyat toprağı, yıkıntı atıkları ile doğal atıklarının toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması ve bertaraf etmesi ile ilgili bir yönetim planı olduğu varsayımından yola çıkarak, köy sakinleri ile kamuoyu ile paylaşmasının da doğru olacağını ve makul olacağını düşünüyoruz” diye konuşan İlhan; anayasada konuya ilişkin mevzuatları anımsattı ve “Anayasa’mızın 56. Maddesi’nde, “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” hükmü yer alıyor. Anayasa’mızın 56. Maddesi’nin gerekçesinde, vatandaşın korunmuş çevre şartlarında, beden ve ruh sağlığı içinde yaşamını sürdürmesini sağlamanın Devletin ödevi olduğu, Devletin hem kirlenmenin önlemesi hem de tabii çevrenin korunması ve geliştirilmesi için gereken tedbirleri alması gerektiği belirtilmiştir. Yine Anayasa’mızın 17. Maddesi ise yaşama hakkını, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkını güvence altına alınıyor. Yaşamın sonunu getireceği artık herkesçe kabul edilen küresel iklim krizi ve yaşanan Covid-19 salgını, sağlıklı ve dengeli bir çevre olmadan yaşamın olamayacağını artık hepimizin görmesi lazım. Dolayısıyla yaşama hakkının ön koşulu, temiz hava, temiz suya, temiz gıdaya ulaşabilme hakkı, yani sağlıklı çevrede yaşama hakkıdır” dedi.

“YETKİLİLERCE, İŞLETMENİN DENETİM VE KONTROLLERİ RUTİN OLARAK ÜST SEVİYEDE TUTULMALI”

Madenli hemşehrimiz Gökhan İlhan, işletme yetkililerinden ilçe ve köy sakinlerinden gelen şikâyetler sonrası kamuoyuna bir açıklama yapmalarını beklediklerini söyleyerek; beklentilerini sıraladı ve “Daha fazla tehlikeye davet çıkarılmadan bu mahallenin yaramaz çocuklarına (ilgili işletmeye) yetkililerce denetim ve kontrollerinin rutin olarak üst seviyede tutulmasını, yerel yönetimce ve muhtarlıkça, Maden ilçesi STK’larınca yöre insanı yanında şartsız ve koşulsuz samimi durmalarını acılarına ortak olmalarını bekliyor ve diliyoruz. Meydancık (Hacan) Köyü’nde patlatılan dinamitler sonrası mağdur hemşerilerimizin zarar ve ziyanı tüm boyutları ile derinlemesine yetkililerce belirlenip, keşfin yapılması işletmenin mevcut yasa ve yönetmeliklere kurallara tam anlamıyla uyulması sağlanmalıdır.  Her bir patlatmanın şiddet, toz, gürültü/hava şoku ve vibrasyon etkisinin en az olacak şekilde gerçekleştirilmesine yetkililerce daha dikkat etmeleri konusunda uyarılar yapılmalıdır.  Yerleşim yerlerine yakın bölgelerde patlatma yapan ilgili işletmenin sarsıntıyı en alt düzeye indiren delme-patlatma sistemiyle yapmalarının sağlanması sarsıntı kayıtları sistematik olarak alınması ve saklanması gerekmektedir. Çünkü daha sonrası oluşacak farklı bir durumda olayda, hukuki sorunların daha sağlıklı çözümüne imkân sağlayacaktır.  Yapılacak zarar ziyan keşfi sonrası köy sakinlerine mağdurlara işletmece bedelleri karşılanmalı hak sahiplerine verilmelidir” dedi.

“İŞLETME YETKİLİLERİNDEN KAMUOYUNA,  BİR AÇIKLAMA YAPMALARINI BEKLİYORUZ”

Usulsüz madencilik çalışmasına neden olan sorumlular hakkında idari ve cezai yönde hukuk önünde hesap vermelerinin takipçisi olacaklarını kaydeden İlhan, işletme yetkililerinden de bu şikâyetler sonrası kamuoyuna,  bir açıklama yapmalarının daha aydınlatıcı olacağını söyledi.

“YAŞAM KAYNAĞIMIZ OLAN ÇEVREYİ TEMİZ TUTMAK HEPİMİZİN GÖREVİ!”

İlhan son olarak; bilimsel, teknik ve mevzuata uygun madencilik madencilik faaliyetlerinin önemine değinerek; “ Bu durum ve hal içerisinde unutmayalım ki; haddimizi aşarak, doğal ilişkiyi koruyamayıp, tüm kaynakları bizden sonrakileri düşünmeden yok edecek olursak, dünyanın sonunu da getirmiş oluruz. Alexander Van Humboldt’un deyimini hatırlayarak “Ormanı üzersen su, su kirlenirse toprak üzülür’’ diyerek sürdürülebilir bir doğa demiştir. Yine “Hepimizin bir annesi vardır o da Toprak’tır’’ diyen Victor Hugo’da bugünlere çağrışımlar yapmıştır. Yaşam kaynağımız olan toprağı temiz tutmak hepimizin görevidir. Atalarımızdan kalan topraklarımızı doğallığı ile korumak adına, çocuklarımızın sağlıklı yaşaması ve geleceği adına bilimsel, teknik ve mevzuata uygun sürdürülebilir madencilik madencilik faaliyetlerinin hep yanında olduk olacağız da” diyerek sözlerini noktaladı. 

 

banner3
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11
açık
Günün Anketi Tümü
Cafer Aydın Elazığspor’da Başarılı Olur Mu?
Cafer Aydın Elazığspor’da Başarılı Olur Mu?
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:13
Güneş 06:35
Öğle 12:12
İkindi 15:11
Akşam 17:39
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Elche 10 10
15. Celta de Vigo 9 7
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 9 2