GÜN ELAZIĞ’LA DAYANIŞMA GÜNÜDÜR… « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

GÜN ELAZIĞ’LA DAYANIŞMA GÜNÜDÜR…

Bu haber 05 Eylül 2020 - 8:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

24 Ocak 2020 tarihinde şehrimizde yaşanan deprem ve akabinde de tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgınının, Elazığ’da ekonomiyle beraber diğer birçok alanı da olumsuz etkilediği bir gerçek.

En küçük hanesinin bu gerçekle yüzleştiği bir şehir olan Elazığ’daki sıkıntılar, Türkiye’nin diğer illerine göre çok daha fazla.

Depremin yaşandığı andan bugüne kadar geçen süreçte şehrin ekonomik ve sosyal yönlerden belini doğrultmasının zorluğu daha da belirginleşiyor.

Elazığ’a, gerek devlet gerekse de vatandaşlar tarafından daha fazla bir şeyler yapılmalı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Yapılanları tekrarlayarak geçiştirilemeyecek kadar derinleşiyor kriz.

Bunlar arasında devlet tarafından destek kredilerinin geri ödemezsiz, hibe şeklinde olması bir nebze de olsa kanayan yaraya merhem olabilir.

Bununla birlikte, başta Elazığ ve Ticaret Odası (ETSO) ile hemşehrilerimiz tarafından organize edelin bazı oluşumlar, sıkıntıların azaltılmasına yönelik bazı gayretler var…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) bünyesinde oluşturulan “elazigburada.com.tr” adresiyle, şehir esnafının ürünlerini e-ticaret yoluyla şehir dışına gönderebilmesine imkân tanınıyor.

Bunun yanı sıra, Platform 23 tarafından oluşturulan “Alışverişini Elazığ’dan yap, Elazığ Kazansın, Elazığlı Kazansın” sloganıyla ortaya çıkan girişim de yine yerel esnafımızdan ticareti teşvik etmeye yönelik güzel bir düşünce.

Bu gayretlerin hareket noktası, özellikle Elazığ dışındaki hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını başta gıda olmak üzere diğer bazı ürünleri, yaşadıkları şehirler yerine Elazığ’dan temin etmelerini teşvik etmek.

Bu sayede ekonomik sıkıntıda olan esnafımızın ticaret hacmini artırarak bir nebze de olsa onlara destek sağlamayı hedeflemektedir.

Bu düşüncelere ve oluşumlara, Elazığ dışındaki sivil toplum kuruluşlarının da (STK) destek verdiklerini biliyoruz. Bu desteğin giderek daha fazla organize ve ses getirecek bir hale dönüşmesi gerekmektedir.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve diğer illerdeki Elazığlı STK’ların bu yöndeki girişimlere destek için, bulundukları şehirlerdeki hemşehrilerimize bu oluşumları duyurmalarının güzel sonuçlar doğuracağına inanıyorum.

İnşallah bu tür girişim ve düşünceler somut, kalıcı ve olumlu geri dönüşler ortaya çıkarır.

Günümüz ulaşım ve teknolojik alt yapıları e-ticareti veya kargoyla siparişi çok kolay bir hale getirdi. Artık önceden zahmetli olabilen Elazığ’dan koli gönderimi artık bir telefon veya klavyenin ucunda olabilecek kadar kolaylaştı.

Dolayısıyla bu tür girişimlerin kalıcı olması, sadece bu gün için değil gelecekte de şehrimiz ekonomisine önemli bir ivme kazandırabilir. Sadece kurumsallaşmış değil aynı zamanda küçük esnafımızın da özellikle e-ticaret yoluyla ticaret hacmini artırabilmesinin yolu açık…

Hatta e-ticaretin gelişmesi Elazığ esnafını, sadece Türkiye’nin diğer şehirleriyle değil dünyayla bütünleşmesini de sağlayabilmektedir. (Gıda ürünlerinde AB kriterleri ticareti zorlaştırsa da gerekli belge ve izinlerin alınması durumunda bu ürünlerin de ihracatı mümkün olabilmektedir…)

Tabi bu girişimler sadece gıda ürünleriyle sınırlı olmayıp Elazığ’da üretilen tüm ürünleri kapsıyor.

Belki bu girişimler sayesinde yani e-ticaret veya bugünün teknolojik alt yapısı kullanılarak yapılabilecek çözümler, Elazığ’daki bazı ürünlerin tanınmasına ve önemli markaların da doğmasına neden olabilecektir.

Ticaret odamızın ve diğer tüm benzer girişimlerin ortak hedefi ve gayreti Elazığ’da yaşanan deprem ve sonrasında da virüs salgını nedeniyle ekonomik kriz yaşayan esnafımızın sorunlarına çare olma arayışlarıdır.

Elazığ dışındaki Elazığlılar!…

Elazığ’a şu sıkıntılı günlerinde destek olmak hepimizin görevi.  Bu süreçte ve sonrasında da Elazığ’daki esnaftan alış-veriş yapmak, bu sıkıntıların azaltılmasında önem arz etmekte.

Zaten ihtiyacın için alış-veriş yapacaksın, bu alış-verişini Elazığ’daki esnafımızdan yap…

Sen de doğal ve memleketinin ürününü kullan, şehrimiz de kazansın, sıkıntılar da azalsın…

Şehirlerden göçün en önemli sebebinin daralan ticaret hacmi ve dolayısıyla da azalan istihdam imkânları olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bunun önüne geçebilmemiz için bir damla da olsa destek ol, alış-verişini Elazığ’dan yap.

Yoksa göç nedeniyle Elazığ’ı hiç birimiz tanıyamayacağız!…

Gün, Elazığ’la dayanışma günüdür…

 

Vedat Kent
Vedat Kentvedatkent@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.