GSS VE BAĞ-KUR PRİM BORCU OLANLAR İÇİN SON GÜN 31 ARALIK! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

GSS VE BAĞ-KUR PRİM BORCU OLANLAR İÇİN SON GÜN 31 ARALIK!

Bu haber 05 Aralık 2019 - 8:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için tanınmış olan süre 31 Aralık 2019’da sona eriyor. Buna göre yılbaşından itibaren prim borcu bulunanlar sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaklar.

 

 

Kanun gereğince Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) BAĞ-KUR veya genel sağlık sigortası (GSS) borcu olanlar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Fakat doğacak mağduriyetlerin önüne geçmek adına, bir süredir geçici düzenlemelerle sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı tanınmıştı. En son 29 Mart 2019 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca, prim borcu olanların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Eğer aksi bir karar yayınlanmazsa BAĞ-KUR borcu bulunanlar ve herhangi bir işte çalışmadıkları için GSS primine tabi olanlar, bu borçlarını yapılandırmadıkları veya ödemedikleri takdirde 01 Ocak 2020 tarihinden sonra sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklar.

Sigortalı vatandaşın, ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanabilmesi için ise, 60 günden fazla prim borcunun bulunmaması gerekiyor. 60 günden fazla prim borcu bulunanların muayene ve tedavi giderleri SGK tarafından karşılanmıyor. Borcu olsa da borçlarını yapılandırıp taksitlendirenler,  borçlarını düzenli bir şekilde ödedikleri takdirde SGK sağlık sigortasından yararlanmaya devam edebilecekler.

Konu ile ilgili önemli bir diğer husus ise, işten ayrılanların sağlık hizmetlerinden ne kadar süreyle yararlandığıdır. 4/a, 4/b ve 4/c kapsamında çalışan herkes, işten ayrıldıkları tarihten itibaren 10 gün süreyle genel sağlık sigortasından faydalanabiliyor. Ayrıca işten ayrıldıkları tarih itibariyle geriye dönük son 1 yılda 90 günlük çalışmaları olanların ise hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler 90 gün süreyle sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. İşten çıkarılan ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin genel sağlık sigortası primleri işsizlik maaşı aldığı süre boyunca fon tarafından karşılanıyor. Bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyor.

Herhangi bir işte çalışmayan kişilerin GSS prim yükümlülüğü 18 yaşından itibaren başlıyor. Lise ve dengi okullardan mezun olanlar için yaş sınır 20, üniversite mezunları için ise bu yaş sınırı 25 yaş olarak uygulanıyor. Ortalama bir lise öğrencisinin 18 yaşında, üniversite öğrencisinin de 23 yaşında mezun olduğu düşünüldüğünde mezuniyetleri itibariyle 2 yıl boyunca GSS primi ödemeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyorlar. Bu ilave süreler hiçbir şekilde, öğrenim görenlere tanınmış olan 20 ve 25 yaş sınırını aşamıyor.

GSS pimini ödeme gücü olmayan kişilerin primleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu kapsamdaki vatandaşlarımız genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelirin brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olup olmadığına bakılıyor. Yani hane içindeki geliri 2019 yılı için 852,80TL’nin altında olanların primini devlet hazineden karşılıyor.

 

Yusuf Dündar
Yusuf Dündaryunusdundar@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.