“Göç veren değil, göç alan bir ilçe olduk!” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“Göç veren değil, göç alan bir ilçe olduk!”

Bu haber 11 Aralık 2020 - 18:16 'de eklendi.

Alacakaya Belediye Başkanı Başaran Yaşlı, ilçelerindeki gelişmeleri aktardı. Deprem ve pandemi dolayısıyla bir çok yer göç verirken, Alacakaya ‘da tersi bir durum olduğunu;  ilçelerinin göç veren değil, göç alan bir yer olduğunu ifade etti.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Alacakaya Belediye Başkanı Başaran Yaşlı ile Alacakaya ilçemizi a’dan z’ye konuştuk. İşte Başkan Yaşlı ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

Hem deprem hem de pandemi ile aynı anda savaşıyoruz, seçilirken seçmeninize verdiğinizin vaatlerin böylesi zor bir süreçte kaçta kaçını gerçekleştirebiliriz?

“İLK DÖNEM ZARURİ İHTİYAÇLARI TAMAMLADIK, İKİNCİ DÖNEM İSE GÖRÜNÜR İŞLER YAPIYORUZ!”***

Bu benim ikinci dönemim. İlk dönemimizde görünmeyen ama daha zaruri olan alt yapı gibi ihtiyaçlarını giderdik. İçme suyu alt yapılarının yenilenmesi gibi. Biz geçmiş dönemde bunları bitirdiğimiz için şimdi daha çok göze görünen işler yapıyoruz. Sosyal donatılar kazandırıyoruz.  Halkın artık bizden beklentisi sosyal aktiviteleri arttırmamız. Bu yüzden sokak güzelleştirme çalışmaları, parklar yaptık. Çöp toplama alanının yerini değiştirerek bunu da revize ettik. Bu anlamda birkaç projemiz daha var onları da hayata geçirirsek; çok iyi olacak.

“EKSİLERDEN ALDIĞIM BİR YERİ % 50’LERE GETİRDİM”***

Zaten altyapı ve üst yapıda pek noksanımız kalmadı. Ne istiyordunuz? Neyi yaptınız derseniz şunu çok rahat söylerim:  Ben eksilerden aldığım bir yeri % 50’lere getirdim.  % 50 eksiklikler vardır onu da birkaç yıl içerisinde gidereceğiz. İlçemizde eksiklik olmayacağı için tamamen sosyal hizmetlere ağırlık vereceğiz.

Orman Bölge Müdürü Salih Çetin geçtiğimiz haftalarda bir araya geldiniz. Daha yeşil bir Alacakaya için mi bu görüşmeyi sağladınız?

“YEŞİLLE BİRLİKTE ÜRETİME DE GEÇERİZ!”

Bu yıl ilçemize 2 bin 500 ağaç diktim.  Hem de ağaçların kalması en zor dönemde bu dikim işlerini gerçekleştirdik. Temmuz ayında ekmemize rağmen çok şükür neredeyse hepsi tuttu.  Bu konuyu Orman Bölge Müdürümüz ile de paylaşınca;  ilçe giriş yolumuza yetişkin 500 ağaç daha dikeceğiz.  Ayrıca ikinci projemiz ise yamaç dağlık bir alanımız var.  Nasip olursa başvurumuzu yaptık. 3 bin ya da 4 bine kadar badem ve yetişmiş çam ağacı dikeceğiz.  Badem ağacı bahar ayında çok güzel bir görüntü oluşturur.  Badem, ceviz, üzüm, dut ve incir bizlerin zaten vazgeçilmez lezzetleri. İlçenin toprağı, havası ve su yapısı da bunlara çok uygun.  Biz de insanlarımızın üretime katkı sağlaması için ön ayak oluruz.  Yeşille birlikte üretimi de geçmiş oluruz.

Depremden sonra bir çok ilçemizde nüfus sirkülasyonu oldu. Alacakaya’da da böyle bir şey söz konusu oldu mu?

“BİZ GÖÇ KAYBETMEDİK, GÖÇ ALDIK!”

Bizin nüfusumuzda artış oldu. Doğal bir afetle karşılaştık. Yerküremiz hareketli bir yapıda.  Deprem gibi olaylar esasında bizlere şunları hatırlatıyor. Çok fazla dikeyleşmeden yatay mimariye geçmek istiyoruz.  Ovaların tarıma açılması yamaçların yani sert zeminlerin ise; yerleşim yeri olarak kullanılması gerekiyor.  Bunun dışında insanların şehirlere göçün de önü kesilmiş olur. Açıkçası insanlar;  köyüne, bahçesine ve evine dönmekte.  Organik tüketime geçiyor insanlarımız.  Bizlerde de bir sirkülasyon var ama bu sirkülasyon dışarıya doğru değil, içeriye doğru oldu.  Vatandaşlar yaşadıkları yerlerin sadece şehirler olmadığını ve kırsal yerlerde çok daha güzel yaşamların oluştuğunu gördü. İnşallah bütün insanlar da görmüş olur.

İlimizin en temel sıkıntısı istihdam birçok ilçemizde de benzer sıkıntılar var. Sizin ilçenizde böyle bir sıkıntı var mı? Ayrıca kırsalda kalkınma adına sizce neler yapılabilir?

“İLÇEMİZİN YAŞAMSAL ANLAMDA BİR SIKINTISI YOK!”

Maden yatakları ile zengin bir ilçeyiz. Biz de krom var, mermer var yani bacasız fabrikalarız. Hem Alacakaya hem de Maden ilçelerimiz böyle.  Maden bu konuda biraz geriledi ama biz de böyle bir şey söz konusu değil. Sadece pandemiden dolayı; ihracata bir takım sıkıntılar var. Bir de pandemiden dolayı birkaç kişi dönüşümlü çalıştığı için ondan kaynaklı bir takım problemler var. Biz de sadece maden de yok! Tarım ve hayvancılık var.  Atölyeleşme ve küçük fabrikalar oluşturma konusunda bir takım sıkıntılar var bunu da çözümlediğimiz zaman çok daha güzel olacak. Çünkü fabrikalarımızda yerel halkın çalıştığını da unutmayalım.  İlçemizin yaşamsal anlamda ciddi bir eksikliği yok.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“İNŞALLAH DAHA FAZLA KATMA DEĞER SAĞLAYACAĞIZ!”***

Bir kez daha başta Semih Bey ve Gökçe Bey olmak üzere bütün ekip arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Size de meslek hayatınızda başarılar diliyorum. İnşallah daha hayırlı hizmetler hem benim hem de sizler açısından olur ve ilimize daha fazla katma değer sağlamış oluruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.