GIDA ÜRÜNLERİNDE HİJYEN « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

GIDA ÜRÜNLERİNDE HİJYEN

Bu haber 28 Nisan 2020 - 16:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İktisat öğretilerinde gıda üretiminin kaynağı olan tarım ve hayvancılık sektörlerinin, sanayi sektörüne göre daha değişken ve zayıf olduğu anlatılır.

Çünkü tarım ve hayvancılık, başta doğa koşulları olmak üzere dış etkenlere daha açıktır, daha fazla etkilenir.

Böyle olmakla beraber, yaratılıştan itibaren tüm canlıların yaşamları için gıda ürünlerinin hayati önceliği gerçeği, bu sektörü dezavantajlarına rağmen öne çıkarır.

Artan nüfus nedeniyle gıdaya ulaşılabilirliğin çok büyük bir önem kazandığı günümüzde, ürünün kalite ve sağlık yönünün de ön plana çıktığı bir çağda yaşıyoruz.

İlk bakıldığında bu durum tezat gibi görünse de yani gıda talebi artarken, kaliteli ve hijyen gıdaya olan talebin arttığı da bir gerçek…

Hangi yöntemle üretilirse üretilsin, tüm gıda ürünlerinin, üretim aşamasından başlayarak tüketiciye sunulduğu ortama kadar kaliteli, güvenilir ve hijyenik şartlara sahip olması insan sağlığını etkileyen önemli faktörlerden.

Tarım ya da hayvancılık ürünlerinin hepsinde, gıdanın üretim ve tüketim zincirindeki bir olumsuzluk sadece bulunduğumuz bölgeyi etkilemekle sınırlı kalmayıp, küresel ölçekte bir tabloyla da karşılaşma ihtimalini doğurabilmektedir…

Çünkü artık dünyadaki 8 milyar insan birbirine kapı komşusu kadar yakın.

Dünyanın birçok ülkesinde dini ve kültürel kurallar, Çin’deki gibi vahşi hayvanların gıda ürünü olarak tüketilmesinin önünde engel.  Dolayısıyla da bunların satıldığı pazarlar dünya da çok az.

İyi ki de yok.

Yoksa insan nesli devamlılığını sürdürebilir miydi bilmiyorum.

Fakat bizde böyle ürünler zaten yok, bu nedenle bizim gıda ürünlerimiz sağlık açısından risk teşkil etmiyor, dersek çok iddialı oluruz diye düşünüyorum. Ürünlerimizin büyük bir kısmı sağlık açısından risk teşkil etmese de, sağlıksız diye nitelendirilebileceğimiz küçük bir kısmı da belki küresel ölçekte bir salgının kaynağı olmayabilir ama güvenirlik ve hijyen yönünden kurallara uyulduğundan emin olmak istiyoruz.

Bu istek de tüketici olarak hakkımız…

Tükettiğimiz hâlihazırdaki gıda ürünlerinin mevcut durumunu gözden geçirdiğimizde biraz da kral çıplak gerçeğiyle yüzleşmemize neden oluyor sanki.

Bazı et ve süt ürünleri ile diğer gıdaların açıkta hijyen olmayan üretim ve satış koşulları, insan sağlığını olumsuz olarak etkileyebilecek potansiyele sahip.

Üretim kadar pazarlama şartları da, ürünlerin sağlık ve hijyen koşullarını etkileyen faktörlerden.

Yöresel ürünlerin satıldığı pazarlar artık modernize edilmeli, ürünler cam koruyucular içinde sergilenmeli.

Her ürün için farklı modellerde yapılabilecek camekânlar, ürünü şüphesiz sinekten-böcekten, tozdan, öksürükten, hapşırıktan kısaca mikrop ve virüslerden koruyacaktır.

Ayrıca açıktaki bir ürüne dokunulma ihtimali, cam bir koruyucu içindekine göre çok daha fazladır.

İlk anda maliyeti etkileyebilecek bu ve benzeri koşullar bir süre sonra toplumda sağlıklı kalıcı bir bilincin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Burada merkezi kurumların yanı sıra yerel yönetimlere de iş düşüyor…

Sofraya gelen tüm ürünlerde, kalite ve hijyen kurallarının öne çıktığı modern üretim, tüketicinin haklı isteği.

Bu haklı istek gıdaya ulaşılabilirlik gibi doğal bir durum.

Son söz; dünya artık eski dünya değil. Gıda ürünlerinde sağlık için illa virüs salgını olması da gerekmiyor…

Vedat Kent
Vedat Kentvedatkent@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.