Dijital medya ortamında yapay zeka kullanımının faydalarını öğretmeyi amaçlıyor Türkiye'de gazetecilere ilk kez sunulan bir eğitim olan "Gazetecilikte Yapay Zeka Uygulamaları" atölyesi, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) tarafından düzenlendi. GGC Dış İlişkiler ve Eğitim'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hozan Adar, eğitimin amacının gazetecilere yapay zeka uygulamalarını öğreterek iş yüklerini azaltmak ve daha etkili bir şekilde çalışmalarına yardımcı olmak olduğunu belirtti. Atölye, sahada ve editörlük pozisyonlarında çalışan gazetecilere dijital medya ortamında yapay zeka kullanımının faydalarını öğretmeyi amaçlıyor.

Hozan Adar, eğitimin sahada ve editörlük görevlerinde bulunan gazetecilere destek olmayı ve iş yüklerini azaltmayı amaçladığını belirtti. Eğitimde, yapay zeka kullanarak haber yazım süreçlerini kolaylaştırmak, dublaj, seslendirme ve haber yazımı gibi konuların yanı sıra yapay zekanın fotoğraf ve video uygulamalarındaki kullanımı da ele alındı. Adar, GGC'nin bölgede çalışan gazetecilere ve Dicle Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerine yönelik düzenli eğitim projelerine devam edeceğini belirtti.

Gazetecilere ve öğrencilere verilen eğitim sonrası Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Felat Bozarslan tarafından katılanlara sertifika takdim edildi.  Bozarslan, eğitim programının başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla birlikte gazetecilere bu alandaki bilgi ve becerilerini belgeleyen sertifikalarını sundu.

Bakan Bayraktar, müdahele çalışmalarının devam ettiğini açıkladı Bakan Bayraktar, müdahele çalışmalarının devam ettiğini açıkladı

“Bu eğitimle, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz”

Gazetecilikte yapay zeka eğitimi sonrasında konuşan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Felat Bozarslan, eğitimin önemine vurgu yaparak; "Bu eğitimle, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Gazetecilikte yapay zeka uygulamaları, günümüzde hızla değişen medya dinamikleri içinde gazetecilerin işlerini daha etkili bir şekilde yapabilmeleri için kritik bir öneme sahiptir. Sahada ve editörlük pozisyonlarında çalışan meslektaşlarımıza yönelik düzenlediğimiz bu eğitimle, yapay zekanın haber yazım süreçlerinde, fotoğraf ve video uygulamalarında nasıl kullanılabileceğini anlatmayı amaçladık" ifadelerini kullandı.

Bozarslan, GGC'nin gazetecilere yönelik düzenlediği eğitim programlarının devam edeceğini belirterek, "Gazetecilerin teknolojiye ayak uydurabilmesi ve gelişen dijital dünyada etkili bir şekilde çalışabilmesi için çaba sarf ediyoruz. Bu eğitimlerle meslektaşlarımızın bilgi ve becerilerini artırmayı hedefliyoruz" dedi.

Eğitimi tamamlayan gazetecilere verilen sertifikaların da katılımcıların bu alandaki yetkinliklerini belgelediğini vurgulayan Bozarslan, GGC'nin gazetecilerin profesyonel gelişimine olan katkısının devam edeceğini ifade etti.

Editör: Haber Merkezi