VATANDAŞLAR: MİLLETVEKİLLERİ NE ZAMAN YANIMIZDA OLACAK?

Elazığ’da deprem sonrası vatandaşların sorunlarının giderilip giderilmediğini,  hangi sorunların devam ettiğini öğrenmek adına Hicret Mahallemizde yaşayan vatandaşlarla görüştük. Mahalle sakinlerini özellikle devletten memnun olduklarını ancak milletvekillerinden şikâyetçi olduklarını dile getirdi.

BÖLGE 18.10.2020, 18:46 18.10.2020, 18:46
VATANDAŞLAR: MİLLETVEKİLLERİ NE ZAMAN YANIMIZDA OLACAK?
Elazığ’da deprem sonrası vatandaşların sorunlarının giderilip giderilmediğini,  hangi sorunların devam ettiğini öğrenmek adına Hicret Mahallemizde yaşayan vatandaşlarla görüştük. Mahalle sakinlerini özellikle devletten memnun olduklarını ancak milletvekillerinden şikâyetçi olduklarını dile getirdi. Devletin her türlü yardımı Elazığ için aktardıklarını ifade eden vatandaşlar, vekillerin ne işe yaradıklarını sorguladı. Vatandaşlar vekillerin sadece seçim zamanında oy istemek için halkın arasına karıştıklarını, vaat ettikleri hiçbir şeyi hayata geçirmediklerini ve sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerini iddia ettiler. Ayrıca depremden sonra Elazığ’a gelen yardımların mağdur olan vatandaşlara eşit bir şekilde dağıtılmadığını dile getiren vatandaşlar, mahalle muhtarlarının kendi akrabalarına dağıttığını iddia ettiler.

 

 

Haber: Remziye KÖKBURİ/ Aysun ÇETİN / ÖZEL

Elazığ’da 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremde Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti. İki şehirde 20 binden fazla konut ise ağır hasar gördü. Deprem sonrası tüm Türkiye Elazığ için seferber olurken, Elazığ’a gelen yardımların eşit şekilde dağıtılmadığını hatta bazı vatandaşlar, yardımların hiçbir şekilde kendilerine ulaşılmadığını iddia ettiler.

 “DEPREMDEN SONRA VATANDAŞ CİDDİ ANLAMDA MAĞDUR OLDU”

Devletimizden yana bir sıkıntımız yok fakat milletvekillerimizden şikayetçiyiz ifadelerini kullanan Kadir Bakır; “Depremden sonra insanlar ciddi anlamda mağdur oldu.  Allah devletimizden, hükümetimizden razı olsun  depremden hemen sonra herkese yardımcı olmaya çalıştılar. Evleri yıkılan korkup evlerine giremeyen herkese en geç üç gün sonra çadırlar dağıtıldı. Sadece çadır değil her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için uğraştılar. İnsanları memnun etmek çok zor... Depremden hemen sonra tırlarla Elazığ’a yardım geldi. Gelen yardımlar o kadar çoktu ki şehre sığmadığı için çevre yolunda bekletiliyordu. Gereken yapıldı fakat bir şikayetim var; TOKİ’ler gecikti. Bir ara ciddi anlamda yapılar sekteye uğradı, yavaşlama oldu. Ama biz halk olarak da durumu zorlaştırmaya çalıştık. Deprem oldu evler yıkıldı her yer yerle bir oldu; bizim halkımız ne yaptı, el uzatacağına bir de biz vuralım dediler. 500 TL’lik kiralar oldu 1200 TL. Ev yok mecbur alacaklar hissiyatını gösterdiler. Devlet, bu millet için harıl harıl çalışıyor. Bankalar faizi düşük krediler veriyor ve bizler de bu kredilerden faydalandık. Evet, zor bir süreçten geçiyoruz. Önce deprem ardından hemen pandemi süreci ama sabredersek inşallah biran önce bunun üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullandı.

“VAATLER ÇOK İCRAAT YOK!”

Vaatler ve icraatların bir birini tutmadıklarını vurgulayan Bakır; “Elazığ’da sürekli vali değişiyor sebebini de bilmiyorum ama deprem zamanında vali değişikliğinin iyi olmadığını düşünüyorum. Belediye başkanımız daha yeni ve bir şeyler yapmak için uğraşıyor ama il başkanlığından, il yönetiminden şikayetçiyim. Vatandaşın isteklerini yerine getiremediler. Kısacası söylenenler ve icraatlar bir birini tutmadı. Ben hakkımı bakanlar ve cumhurbaşkanı hariç milletvekillerine helal etmiyorum. Milletvekillerimiz seçim döneminde güzel vaatlerde bulundular ama hiçbir icraatlarını görmedik. Sadece boş vaatler veriyorlar” şeklinde konuştu.

“DEVLET DAİRESİNDE TANIDIĞIN OLMASA İŞLERİNİZ HALLOLMUYOR”

Mağdur olmalarına rağmen hiçbir yardım alamadıklarını söyleyen Songül Yeşilkaya; “Mustafapaşa mahallesinde oturuyordum. Depremde evimiz ağır hasar aldı ve yıkıldı. Dokuz aydır annemde kalıyoruz. Kendi evimiz olmasına rağmen ne kira yardımı ne de başka bir yardım alamadık. Çevremizde kira yardımı alanları duyduk. Biz de bir iki kere başvuru yaptık ama bize dönüş sağlamadılar. Sizi ararız yardımcı oluruz dediler ama arayan soran olmadı. AFAD’a belgelerimizi de teslim ettik ama kimse oralı olmadı çünkü bizim devlet dairesinde tanıdığımız yoktu. Yani devlet dairesinde tanıdığın olmasa işleriniz hallolmuyor” ifadelerinde bulundu.

“EV FİYATLARI UÇTU; DEVLET BUNA MÜDAHALE EDEMİYOR MU?”

Sözlerini sürdüren Yeşilkaya, “Evet depremden sonra Elazığ’a büyük yardımlar yapıldı fakat bu yardımlar eşit şekilde dağıtılmadı. Kimisine defalarca yardım gitti, kimisine de hiç yardım gitmedi. Depremden sonra mahalle muhtarımız gelen yardım kolilerini dağıttı. Ama muhtar bile kendi ailesine tanıdıklarına fazlasıyla yardım kolilerini ulaştırdı fakat diğer ailelere aynı şekilde yardımcı olmadı. Muhtara yardım etmeleri için gittik fakat muhtarımız nerden geldiyseniz oradan yardımınızı alın dedi. Depremde çok mağdur olduk evimiz yıkıldı eşyalarımız mahvoldu. Elimizden hiçbir şey gelmiyor eşyalarımızı hırsızlar çaldı. Aylarca ev aradık ama bütçemize uygun ev bulamadık. Ev kiraları ciddi anlamda birden yükseldi. Hala da ev bulamıyoruz. Fiyatlar uçtu devlet buna müdahale edemiyor mu?  Ya da etmiyor mu?  Neden bu kadar mağdur ediliyoruz. Bir evde bin TL ye oturanlar var ama ev sahipleri sürekli bir bahane ile kiracıları evden çıkarıyor; oğlum gelecek, kardeşim gelecek diye. Ama bunların hepsi yalan. Daha fazla kiraya verebilmek için böyle bahaneler bulup kiracıları evden çıkarıyorlar. Buna artık bir çözüm bulsunlar depremden bu yana dokuz ay geçti” dedi.

“DEPREMDEN SONRA ELAZIĞ YAKLAŞIK 10 YIL GERİYE GİTTİ”

Milletvekillerinin Elazığ için elde tutulur bir şey yapmadıklarını iddia eden ismini vermek istemeyen bir vatandaş ise: Elazığ yaklaşık 10 yıl geriye düştü bu depremden sonra. Maalesef televizyonlarda gazetelerde boy boy poz veren milletvekillerimizin Elazığ adına hiçbir icraatları olmadı. Ne il başkanlarının ne de milletvekillerinin elle tutulabilecek ne bir projeleri ne de bir faaliyetleri var. Bugüne kadar hicret mahallesine ne yapıldı ki! Yaptıkları tek şey yeşil alanımızı elimizden alıp satmak oldu. Belediye başkanına sözüm yok daha yeni, geldiği gibi de deprem oldu. O da onun şanssızlığı. İl başkanları değişti, inşallah bunlar Elazığ’ımız için iyi olur” şeklinde konuştu.

“MİLLETVEKİLLERİMİZ SADECE MENFAAT PEŞİNDE”

Milletvekillerinin Elazığ’a uğramadıkları için sitem eden vatandaş; “3 dönemdir Elazığ milletvekillerimiz var sorun bakalım bu üç dönemde Elazığ’da ne kadar kaldı. Elazığ için neler yaptı, icraatları neler oldu? Ben söyleyeyim hiçbir şey. Bir yer belirliyorlar, oraya yardım diyorlar; her seferinde o mahalleye o yere gidip televizyon karşısında kendilerini övüp biz bunu yaptık şunu yaptık deyip gidiyorlar. Bizim milletvekillerimizin yaptığı en iyi şey bu. Mahalle mahalle gezip vatandaşın sıkıntılarını dinliyorlarmış, dertlerine ortak oluyorlarmış. Hani neredeler, biz niye dokuz aydır görmedik. Hiç biri de gezmiyor. Hepsi sadece menfaat peşindeler. Gidin bakın hastane tarafındaki dağları komple alan vekilimiz var. Daha sonra hastaneyi oraya götürdüler sadece çıkarlarını düşünüyorlar. Kimsede vatandaşın yanında değil olmayacak da” dedi.

“VEKİLLERDEN MEMNUN DEĞİLİM!”

Depremin etkisini hala atlatamayan ve mağduriyetini dile getiren Saime Ersöz; depremde evimi kaybettim, çadırda kaldım ve muhtarın bir defalık verdiği birer kiloluk erzakları temin ettik. Hiçbir şekilde yardım desteği verilmedi. Binamız yıkıldı, ahırımız yıkıldı. Çadırda kaldığımız süreden sonra iki odalı küçük ev yapmaya çalıştık kendi imkanlarımız ile olabildiğince ama kış geliyor ev yok, destek yok. İki odalı evde nasıl yaşayacağımızı endişe içinde düşünüyoruz. Hiç kimse bize destekte bulunmadı, vekillerden memnun değiliz derdimizi soran olmadı. Belgelerimizi verdik bir bilgi veren, arayan soran, olmadı. Yaptığımız şey bankaya gidip bakıyoruz para hesapta var mı diye ama hiç para desteği göremiyoruz. Milletvekilleri, Belediye başkanı ve diğer yetkililer hiç kimse ilgilenmiyor.

“İHTİYACINIZ VAR MI DİYEN SORAN OLMADI”

Sözlerine devam eden Ersöz; Biz deprem mağduruyuz çadırda kaldık o zaman dahi kimse bir battaniye verelim demedi. Evimiz yıkıldı; biz eşim hasta ve dört kişi iki odalı bir yerde yaşamaya çalışıyoruz. Kış ayında ne yapacağımızı bilmiyoruz, yakıt sorunumuz da üstüne eklendi çıkar yol bulamıyoruz. Bizden oy isterken verilen sözler nerede, bu hakkı nasıl üstünden atacaklar. Biz çaresiz kaldık. Nereye gideceğim, ne edeceğim; bir gün kapımı çalıp ihtiyacınız var mı diyen olmadı. Kira desteği yapılmadı, tekrar başvuru yapacağım ama yine bir destek yapılmayacak. Bunu bile bile gidip başvuru yapacağım, belki bir ihtimal destek çıkar dedi.

“VATANDAŞLARIN BU DURUMUNU YETKİLİLER GÖRMELİ”

Selman Ataş isimli bir diğer vatandaş da; “Ben deprem döneminde hiçbir yardım destek almadım. Her şeyde fiyat artışı oldu, bu süreci fırsata çevirenler oldu. Özellikle ev fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Bin TL altında kiralık daire yok. Vatandaşların bu durumunu yetkililer görmeli asgari ücret alıp o paraya ev geçindirip, çocuk okutan var; üstüne tüm maaşını kiraya vermek adil değil. Çok kişi bundan dert yakınmakta; destek alamayan bir çok kişi var bu aşikâr… İnsanlar bu fiyatlarla ne yapabilir.  Bunun için yetkililer önlem almalı. Pek ilgi alaka göremedik. Yakın çevremizde de mağdur olan tanıdıklar da çok gördük. İlgisizlik… Bunların olmasını elbette istemezdik lakin vatandaşın mağdur” şeklinde ifadelerde bulundu.

“SÖZLER ASKIDA KALDI”

İsmini vermek istemeyen bir diğer vatandaş ise; “Vekillerden memnun değilim; yardımcı olmadıla,r biz hiçbir icraat görmedik, sözler askıda kaldı. Belediye Başkanı için bir şey diyemem. Yeni başladı ve birçok istenmeyen durum oluştu; neler yapacağını bilemeyiz, bunun için bir şey söylemek doğru olmaz.  Fakat vekiller konusunda bu şekilde düşünmüyorum. Yaptıkları bir şey yok, sadece sözde kalıyor. Bu memleket ne olacak, ne edecek; bu milleti düşünen yok. Ekonomi bitik durumda. Herkes nasıl çalışırım, nasıl geçinirim diyor; kimse iş bulamıyor. Deprem pandemi derken bu şehri gittikçe geriye götürüyorlar.5 tane vekil var, ellerini vicdanlarına koysunlar; ne yapıyorlar bizim için, maaşlarını alıp oturuyorlar biz mağduruz artık bir şey yapsınlar.”  Diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“VEKİLLER BÖYLE DEVAM EDERLERSE ELAZIĞ ÇÖL OLUR”

“Biz zerre kadar yardım görmedik. Belli başlı adamlarına yardım ediyorlar. Kendi menfaatleri için uğraşıyorlar. Herkes adamlarına gönderdi, bize kimse yardım etmedi. Vekiller böyle devam ederlerse Elazığ çöl olur. Deprem pandemi ekonomi biz tükendik ne zaman bizleri görecekler” dedi.
banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 05:49
Güneş 07:17
Öğle 12:18
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Bodrumspor 15 25
5. Keçiörengücü 14 25
6. Boluspor 14 25
7. Samsunspor 14 24
8. Manisa FK 14 23
9. Bandırmaspor 15 22
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4