Şans; hazırlıklı olanları tercih eder!

Çok yoğun geçen Liselere Giriş Sınavı (LGS )sürecinin artık son günlerine girmiş bulunuyoruz. Sınava girecek öğrencilerde tatlı bir heyecan var.

BÖLGE 30.05.2019, 17:14 30.05.2019, 17:14
Şans; hazırlıklı olanları tercih eder!
Çok yoğun geçen Liselere Giriş Sınavı (LGS )sürecinin artık son günlerine girmiş bulunuyoruz. Sınava girecek öğrencilerde tatlı bir heyecan var. Bununla birlikte öğrencilerin akıllarında cevabını aradığı birçok soru da bulunuyor. Sınava giderken yanıma almam gerekenler neler? Sınav anında yapmam gerekenler nedir? Soru çözerken dikkat etmem gereken noktalar neler? Tüm bu soruların cevabını ve başarınızı artırabilecek tüyolar ve sınav anında kullanabileceğiniz taktikler ise haberimizin detayında saklı…

 

 

Haber: Songül DURSUN/ ÖZEL

Elazığ Bahçeşehir Okulları Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Bigem Varol LGS’ye saatler kala öğrencilerin sınav başarılarını arttıracak taktikleri gazetemiz Fırat ile paylaştı. Varol, öğrencilerin sınav motivasyonunun sağlanması kadar, sınavda kullanacakları yöntemlerin de öğrencilerin performanslarını olumlu ya da olumsuz etkileyeceğini ifade ederek “Sınav sırasında uygulayacağınız taktikler sizi başarıya ulaştırabilir” dedi.

TEOG Sınavının yerine gelen ve binlerce öğrencinin katılacağı LGS’ye saatler kaldı. 1 Haziran günü düzenlenecek olan sınava özel taktikleri Psikolojik Danışmanı Bigem Varol’dan geldi. Varol, LGS’ye hazırlanan öğrencilerin neler yapması gerektiğine dair önerilerde bulundu. LGS’ye sayılı günler kala bu taktikleri kaçırmak istemiyorsanız bu taktiklere muhakkak bakın!İşte Varol’dan LGS öncesi başarınızı artıracak sınav taktikleri…

“ŞİMDİKİ ÂNA ODAKLAN”

Sınav sırasında zihninden pek çok düşünce geçer. Zor bir soru ile karşılaştığında “Keşke daha çok çalışsaydım.” düşüncesi zihninde dolaşıyorsa “geçmiş”e odaklanmışsın demektir ve yoğun bir pişmanlık duygusu yaşarsın. Aynı zor soru “Bu soruyu yapamadım, sınavım kötü geçecek; herkese ne diyeceğim?” gibi “gelecek” ile olumsuz düşünceler yaratıyorsa yoğun bir kaygı yaşarsın. Sınav sırasında yoğun pişmanlık, kaygı gibi sınav performansını olumsuz etkileyebilecek duyguları yaşamanın nedeni; zihninin içinde bulunduğun anda değil de geçmişte ya da gelecekte olmasıdır. Oysaki sınav sırasında odaklanman gereken ve her şeyi değiştirebileceğin tek bir an vardır; o da “şimdi”dir. Düşünceler dalgalar gibidir; gelir ve giderler. Onları durdurmaya çalışırsan başarılı olamazsın. Sınav sırasında zihninde oluşan olumlu ya da olumsuz hiçbir düşünceyi yargılama, durdurmaya çalışma ve kabul et. Unutma, onlar gerçekliğin değil; sadece birer düşünce! Her düşüncenin geldiği gibi gideceğini de bil ve “Bu bir düşünce” diye isimlendir. Burnundan yavaşça derin bir nefes al ve sakince ver. Şimdi devam et! Sakin bir zihinle engellere değil; onları nasıl aşacağına odaklanabilirsin.

“ORUÇ’A DİKKAT!”

Eğer sınav gününe kadar oruç tuttuysan sınava oruç tutarak girmek en doğrusu. Açlığa ve susuzluğa alıştırdığın metabolizman son gün tutmadığın takdirde farklı fizyolojik tepkiler verebilir. Sınav anında mide ve bağırsak sıkıntıları yaşayabilirsin. Bu sebepten olağan düzenini değiştirme.

HEYECANI YÖNETMEK

Sınav öncesinde ya da sırasında bir miktar heyecan hissedilmesi normaldir hatta faydalıdır. Bu kişinin başarmayı istediğini ve sınavı önemsediğini gösterir. Ancak hissettiğiniz heyecan ya da endişe fazla ise aşağıdaki uygulamalar yardımcı olacaktır. Aşırı heyecanlı hissetmene neyin neden olduğunu fark et. Ânda olmanın önemini hatırla. Nefes egzersizi heyecanını yönetmene yardımcı olur. Burnundan derin bir nefes al. (Bu nefesi alırken de kendini huzurlu hissettiğin bir ortamda hayal etmen etkisini arttırır.) Aldığın nefesi 1-2 saniye tut ve aldığın sürenin yaklaşık 2 katı kadar sürede yavaşça ağzından geri ver.

Bedeninde hissettiğin heyecan yerine çevrendekilere odaklan. Kısa süreli bu bilinçli odak sapması kendini toparlamana yardımcı olur. “Kalemi nasıl tutuyorum? Kaçıncı sorudayım?” gibi sorulardan yararlanabilirsin. Bazen sadece daha kolay bir sorudan devam etmek heyecan ya da endişelerinin azalması için yeterli olabilir.

“TURLAMA TEKNİĞİ”

Her sınavda farklı zorluk derecelerinde sorular yer alır. Fakat aynı sınavın içerisindeki zor bir soru da kolay bir soru da aynı derecede önemlidir. Bu nedenle zaman kaybını önlemek amacıyla “Turlama Tekniği”ni uygulamak gerekir. Sınavda turlama tekniğinden yararlanmak için aşağıdaki basamakları izlemen yeterli olacaktır. İlk turda hemen yapabileceğin kolay soruları yap ve optik formda işaretle. Zamanını alacak ancak yapabileceğini düşündüğün soruların yanına bir artı işareti koy ve ilk turda kolay soruları bitirdikten sonra öncelikle bu sorulara dön. Çok zor olduğunu düşündüğün soruların yanına farklı bir işaret koy. İkinci turdaki soruları bitirdikten sonra bu sorulara dön.  Merkezi sınavda 3 yanlış cevabın doğru cevap sayısını 1 eksilttiğini unutma! (3 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürüyor. )

DİKKATLİ OLMAK

Dikkat, seçici olarak bazı şeylere odaklanmak ve bazı şeylere de eşzamanlı olarak odaklanmamaktır. Yani en çok önem verdiğin şey; gördüğün, duyduğun, hissettiğin ve üzerinde düşündüğün şey olur. Önemli olmayan diğerleri ise ilgini çekmez ya da sadece çok kısa süre için ilgini çekebilir. Sınav sırasında odakladığın tek şey de sınav olmalıdır. Eğer gerçekten iyi bir şekilde odaklanırsan sınavı bitirene kadar başka hiçbir etken seni etkileyemez. Duyusal (Gürültü, koku, dikkat çekici bir görüntü vb.) ve duygusal (Sınav sonrasını düşünmek, sınav arasında arkadaşının söylediği kırıcı bir cümle vb.) dikkat dağıtıcılar ilgi alanının dışında kalır. Unutma; sınavda bir soruyu dikkatsizlik nedeniyle yapamasan da bilmediğin için yapamasan da sınav sonucun aynı oranda etkilenir. Dikkatinin dağılmasının bedeli hiç de az değildir. Bu nedenle okurken soru köklerini anlamaya dikkat et ve sorudaki önemli noktaları fark et. Zihninin yorulduğunu hissettiğinde 10-15 saniye gözlerini kapa ve alnına hafifçe masaj yaparak kendini toparla.

FİZYOLOJİK HAZIRLIK

Sınav günü sağlıklı ve dinç hissetmek sınav performansın açısından önemlidir. Bunun için aşağıdaki önerilere bir göz at: Sınav öncesi fiziksel olarak seni aşırı yoracak faaliyetlerden uzak dur ancak yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler kendini dinç hissetmene yardımcı olur. Sınavdan önceki gün bilgisayar oyunları gibi saatlerce sabit kalmana ve zihninin yorulmasına neden olacak etkinliklerden kaçın.Sınav sabahı alışkın olmadığın yiyeceklerden kaçın; dengeli bir kahvaltı yap. Havaya uygun ve içinde rahat olacağın kıyafetler giy. Çok kalın olmayan ve kat kat giyilmiş kıyafetler üşüme ya da terleme durumunda sana sıcaklığa uyum sağlama şansı sunar. Uykunu yeterince almaya çalış. Normalde uyuduğun saatten erken ya da geç yatmamaya dikkat et. Uyumakta zorlanırsan sıcak bir duş, ılık bir süt ya da bitki çayı sana yardımcı olabilir. Sınavdan önce ve sınav arasında fizyolojik ihtiyaçlarını gider.

SON HATIRLATMALAR

Sınav öncesinde ve arasında seni olumsuz etkileyen; kıyaslama yapan ve eleştiren kişilerden kim olursa olsunlar uzak dur. Kendini duygusal olarak koru. Birinci bölüm bittikten sonra artık sınavın ikinci bölümüne odaklanmalısın. Bitmiş bir sınavın sonucunu değiştiremezsin ancak bir sonraki sınavdaki performansını olumsuz etkilememesini sağlayabilirsin. Sınavda sorularla inatlaşma ve turlama tekniğini kullan. Süreyi etkin kullan; kalan süreni belli aralıklarla kontrol et. Sınava ağırlıklı kat sayısı yüksek olan derslerin sorularından başla.Her sorudan sonra optik forma kodlamanı yap. Böylece kaydırma yapma ya da yetiştirememe gibi durumların önüne geçebilirsin. Ayrıca kodlama için ayırdığın süre zihnin için de minik bir dinlenme ve hazırlık süresidir.  Uzun ve karışık görünen soruların gözünü korkutmasına izin verme; böyle sorularda önce soru kökünü oku. Soruyu kendine göre yorumlama; soruda ne isteniyorsa onun cevabını bulmaya çalış. Sorunun Niteliği ve Zorluk Derecesi; çok kolay %10, kolay %20, normal %40, zor %20, çok zor %10 ve kısacası % 10’luk kısımda sınava hazırlık yapmış bir öğrenci çok rahat bir sınav geçirecektir.

“ÖĞRENCİNİN İSTEĞİNE SAYGI DUYUN!”

Bazı öğrenciler sınava velisi ile gitmek istemeyebilir. Bu kendi içlerinde onların kaygısını arttırıyor olabilir. Sınav arasında ailesiyle görüşmek, beklentileri hatırlamak, ya da durgun, beklentili, sorgulayıcı bir yüz ifadesi görmenin onları bu süreçte kötü etkileyeceğini düşünebilirler. Sınav sisteminde sadece öğrenciler değil velilerde bu sürece dâhil oluyor sınavda çocuğunun yanında olmak konusu vicdanı bir durum haline gelebiliyor. Bu sebepten durumu vicdan boyutundan ayrı düşünüp bugün çocuğumun yanında nasıl olmam psikolojisinden çıkarıp çocuğun kararına saygı duymak sınav gününü olağan üstüleştirmemekte fayda var. Başarılar dilerim.
banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 05:49
Güneş 07:17
Öğle 12:18
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 14 25
4. Pendikspor 14 25
5. Bodrumspor 15 25
6. Boluspor 14 25
7. Keçiörengücü 14 25
8. Bandırmaspor 15 24
9. Manisa FK 14 23
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4