KONUTLAR TAMAM; BEKLEYİŞE DEVAM!

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremde 14 kişinin hayatını kaybettiği Dilek Sitesi’nin olduğu bölgede, 9 bloklu 179 konut yaklaşık 3 ay önce tamamlanmasına rağmen ev sahiplerine halen anahtar teslimi yapılmadı. Gecikmeden dolayı mağdur olan hak sahipleri, dairelerinin eskiye göre küçük olduğunu ve kuralarda haksızlık yapıldığını iddia etti.

BÖLGE 22.10.2020, 18:08 22.10.2020, 18:08
KONUTLAR TAMAM; BEKLEYİŞE DEVAM!
Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremde 14 kişinin hayatını kaybettiği Dilek Sitesi’nin olduğu bölgede, 9 bloklu 179 konut yaklaşık 3 ay önce tamamlanmasına rağmen ev sahiplerine halen anahtar teslimi yapılmadı. Gecikmeden dolayı mağdur olan hak sahipleri, dairelerinin eskiye göre küçük olduğunu ve kuralarda haksızlık yapıldığını iddia etti.

 

 

Haber: Remziye Kökburi/ Aysun Çetin /ÖZEL

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremde Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki şehirde 20 binden fazla konut ise ağır hasar gördü. Elazığ'da 20 binden fazla konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda ilk temel depremde 14 kişinin hayatını kaybettiği Dilek Sitesi'nin olduğu yerde atılarak başladı. Yıkımların tamamlanmasının hemen ardından başlayan çalışmalarda 9 bloklu 179 konut 7 ayda tamamlanarak depremzedelere verilecek duruma geldi. Fakat dairelerin hale depremzedelere verilmemesi tepki çekti. Yapımına başlanmadan önce herkesin kendi dairesinde kalacağı söylenmesine rağmen kura çekildiği ve haksızlık yapıldığını dile getiren hak sahipleri, aynı zamanda dairelerinin eski evlerine nazaran küçük olduğunu söyledi. Konutların tamamen bitmesin rağmen yaklaşık 3 aydır boş boş beklendiğini ve halen anahtar teslimi yapılmadığını aktaran hak sahipleri bir an önce evlerine kavuşmak istiyor. Dairelerin kimin tarafından teslim edileceğini dahi bilmeyen hak sahipleri, karşılarında muhatap bulamadıklarını ifade etti.

“AYLARDIR BU RUTUBETLİ HAVASIZ EVDE YAŞIYORUZ”

Depremde Dilek Sitesinde evini ve eşyalarını kaybeden hak sahibi Zeliha Taş; “Depremde evimizle beraber eşyalarımızı da kaybettik. Allah hayırseverlerden razı olsun bize yardım etmeye çalıştılar eşya v.s veren oldu.  Dokuz aydır perişan olduk. Depremden hemen sonra yaklaşık bir ay çadırda kaldık. Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın çok zor günler yaşadık ve hala yaşıyoruz. Aylardır oğlumla bu rutubetli havasız evde yaşıyoruz. Arayan soran olmadı. Hak sahiplerine 11 bin TL para yardımı yapıldı biz de onu aldık. Onun dışında bir ihtiyacınız, eksiğiniz var mı diye ne bizi arayan ne de soran hiç kimse olmadı.  Kış geliyor ve gerçekten çok mağduruz bir an önce evlerimize kavuşmak istiyoruz. Oğlumun aldığı asgari ücretle geçiniyoruz. Bu süreçte ne erzak ne de başka bir yardım almadık” şeklinde konuştu.

“KONTEYNER KENTTE KALABİLMEK İÇİN 6 BİN TL İSTEDİLER”

Maddi durumlarının kötü olduğu için bodrum katında yaşadıklarını ve biran önce kendi evlerine taşınmak istediklerini belirten Zeliha Taş; konteyner kentte kalmak istediklerini ancak 6 bin TL ücret istendiği iddialarında bulunarak; “Yapılan evlerin metre kareleri çok küçük; eski evlerimiz gibi değil kutu şeklinde yapılmış. Biz artık küçüklüğünü de geçtik sadece bir an önce evimize taşınmak istiyoruz. Durumum olmadığı için şu an bodrum katında kalıyoruz ve bu bodrum katına bile aylık 550 TL kira veriyoruz. Konteyner kente gidecektik ama konteyner kentte kalabilmek için de 6 bin TL istiyorlardı verdikleri yardım parasını da geri istiyorlardı. Burayı bulduğumuz için konteyner kente gitmedik.  Bunun yanı sıra şimdi bulunduğumuz evde yangın çıktı. Hayırseverlerin bize verdikleri eşyaları da yangınla beraber çöp oldu. Evi boyamak zorunda kaldık ona da 2 bin TL verdik. Oğlumun bir aylık maaşını boyaya vermek zorunda kaldık” dedi.

“KURA ÇEKİMİNDE BİRÇOK KİŞİNİN HAKKINI YEDİLER!”

Kura çekiminden memnun olmadıklarını ve kura çekiminde birçok kişinin hakkını yediklerini iddia eden Zeliha Taş; “Evlerimizin ne zaman teslim edileceğinden haberimiz yok. Hiç kimse bizi bilgilendirmiyor. Biri çıksın ‘bugün taşınacaksınız’ desin artık. Daha 3 ay önce evler bitti neden bizi bu kadar oyalıyorlar mağdur ediyorlar. Bir de kura çekimi yapıldı. Neden herkes kendi katında kendi dairesinde kalmıyor da kura çekimi yapıldı, bu hak mı? Neden hakkımızı yiyorlar. Ön tarafta oturanları arka tarafa, arka tarafta oturanları ise ön tarafa verdiler bu nasıl adalet. Kura çekerek adaletli bir şey mi yaptılar. Herkes kendi dairesinde kalsın. Sitemizde 3-4 evi olanlar var demek ki onların arkasında birileri var ki seslerini çıkarmıyorlar. Çünkü güzel taraflar hep onlara verildi. Kura çekiminde birçok kişinin hakkını yediler” şeklinde konuştu.

“YAPILAN HAKSIZLIK DAHA DA CANIMIZI YAKIYOR”

Dairelerinin yıkılan daireleriyle aynı boyutta olmadığını ve yapımlara başlandığında herkesin kendi dairesinde tekrar oturacaklarını söylemelerine rağmen kendilerine başka daire verilmesinden memnun olmadıklarını ifade eden Zeliha Taş; “Deprem oldu evimiz yıkıldı, canımız yandı. Bu haksızlık daha da canımızı yakıyor. Bu kadar düzensizlik olur mu, bizi neden bu kadar üzüyorlar? Biz kendi evimizi istiyoruz. Bu yapılanlarda bir şey var, torpil var saçma sapan bir kura seçimi oldu bitti. Evlerimizi hem küçük yaptılar hem de başka bir ev verip hakkımızı yediler. Kendi boyutunda yapılan evlerimiz ve kendi dairemizi alamadık diye şikâyetçiyiz. Madem kura çekimi olacaktı neden bize önceden herkes kendi dairesinde kalacak dediler de şimdi niye kura çektiler” diyerek konuştu.

“ASGARİ ÜCRETLE EV BORCUMUZU NASIL ÖDEYECEĞİZ?”

Mağdur olduklarını söyleyen Zeliha Taş; “Zaten mağduruz daha da nasıl mağdur olalım diye uğraşıyorlar. Şimdi yıkılan dairemiz yerine bize daire verdiler ama bizi borca soktular. Kredi veriyorlar o krediyi de biz ödeyeceğiz. Burada bize nasıl yardımcı oldular. Benim oğlum asgari ücret alıyor nasıl ödeyecek, nasıl geçineceğiz. Kendi evimizi alabilmek için borca soktular” dedi.

“BİZİ SÜREKLİ BAŞKA BAHANELERLE OYALIYORLAR”

Anahtar teslimatının çok geciktiğini, sürekli oyalandıklarını ve her seferinde kendilerine başka bir bahaneyle geldiklerini iddia eden Zeliha Taş; “Temmuzun 15’inde evinize taşınacaksınız dediler; bizler eşyalarımızı topladık. Daha sonra ağustos, eylül derken ekim de bitiyor ama henüz taşınmadık. Temmuzdan beri bugün değil, yarın tanışacaksınız deyip bizi sürekli oyaladılar. Hala da oyalıyorlar. Sürekli başka bir bahanenin arkasına sığınıyorlar. Madem evlerimiz bu kadar geç teslim edilecekti neden bu kadar oyaladılar? Kaç aydır eşyalarımız toplu ve o şekilde yaşıyoruz. Bu belirsizlik bahaneler ne zaman bitecek? Kendi evim varken bodrum katında yaşıyorum ve kira parası ödüyorum. Kendi evime yerleşseydim buraya vereceğim kirayla bizi soktukları borcumuzu ödemeye çalışırdık. Bize de yazık kıştan beri neler çekiyoruz. Biz artık her şeyi geçtik evimizi istiyoruz. Bize net bir bilgi versinler, ona göre hareket edelim. Kura da çekildi bitti. Her şeye razı olduk. Anahtarımızı teslim etsinler. Depremden hemen sonra sitemizin yapımına başlandı. Evimize erken kavuşacağız diye sevindik. Yaklaşık üç aydır evlerin yapımı bitmiş. Bakanımız geldi, örnek daire gösterildi. Sonuç; üç aydır hala anahtar teslim edilmedi” şeklinde konuştu.

“SONUÇSUZ BEKLEYİŞLER ÇARESİZLİĞİ BERABERİNDE GETİRİYOR”

Konut sahibi olmadığı halde dilek sitesi sakinlerinin mağduriyetinin ve bekleyişlerinin gün geçtikçe uzadığını ve herkesin bir an önce anahtarını teslim almak istediğini belirten mahalle esnafı Muhittin Sinanoğlu; “Deprem herkesi mağdur etti ancak en çok can kaybının olduğu dilek sitesi hala üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen bekleyiş son bulmuyor ve ciddi derecede herkes bir an önce evine gidip düzenini kurmak istiyor. Gecikmeler çok fazla her ay hak sahiplerine bu ay belli olacak deniliyor ama kesin bir tarih verilmiyor. Sonuçsuz bekleyişler mağduriyeti arttırıyor hep bu ay deniliyor ama o ay da bir şey olmuyor” ifadelerinde bulundu.

“HERKESİN EKONOMİK GÜCÜ AYNI DEĞİL KONUT SAHİPLERİ MAĞDUR”

Sinanoğlu; “Daha öncesinde burada bir patlama olmuştu gelip hasar tespitine baktılar ama o zaman evlerin sağlam olmadığını söylemediler. Her gün gelip evinin ne durumda olduğunu görmek isteyen komşularım var insanlar merak ediyor, bir an önce evlerine gitmek istiyorlar. Herkesin ekonomik gücü aynı değil, konut sahipleri mağdur. Birisinin durumu iyidir, başka eve gider; bir diğer kişi sadece asgari ücret ile geçinir, çocuklarının, evinin masrafını denkleştiremez; bu şekilde mağdur olan insanlar var. Hiçbir bilgi verilmiyor bu bekleyiş nereye kadar anahtar teslimi için neyi bekliyorlar? Sahiplere şu tarihte evinize geçebilirsiniz denilmiş olsa herkesin aklından bu sorular kalkacak ama her gün bir önceki günün aynısı bir an önce bilgi verilmeli kış geliyor bu insanlar da ne yapacaklarını bilmek istiyor” dedi.

“EV SAHİBİYKEN BORÇ SAHİBİ OLDUK”

Konut sahiplerinin evlerinin eskisi kadar büyük olmadığından yakındığını da belirten Sinanoğlu; evlerin boyutları küçüldü ama gelen ev sahipleri evimize gidelim biz buna da razıyız demekteler. Ev sahibiyken borç sahibi olduk diyorlar.  Hem evlerin çok küçüldüğünden memnun değiller hem de üstüne para vereceğiz diyen komşularım var. Memnun değiller bu durumdan ama mecburlar. Üzerinden kaç ay geçti, gecikme oldu. 3 Ay oldu biteli, neden insanlar evlerine gelemiyor; neden bekletiyorlar” diye ifade etti.

“EVLERİNİ İSTİYORLAR, İLGİLENECEĞİZ DİYORLAR GEÇİŞTİRİP GİDİYORLAR!”

Sinanoğlu; “Kura seçimlerinde yanlışlık yapılmış deniliyor herkesin evi aynı yerde ve kendi katında verilecek denilmiş en başta şimdi ise böyle bir şey yok. Sistemli düzenli bir düzen kurulmadı ve çıkar yolu yok eve geleceğiz de bu borcu nasıl ödeyeceğiz diyorlar. Özel sektörde çalışanlar var, krediye girerken nasıl işin içinden çıkarız diyorlar. İlgililerden evlerini istiyorlar, ilgileneceğiz deniliyor, geçiştirip gidiyorlar. Olan fakire oluyor, şikâyeti olmayanların evleri maddi durumları yerinde bir an önce insanlar evlerine yerleşsin bu mağduriyet olmasın” dedi.

“BİR BİLGİ VEREN YOK, NEYİN SIRRI BU ÇÖZÜLMÜYOR?”

Anahtarlarının hala eline ulaşamadığını ve hiç kimsenin bilgi vermediğini mağdur olduğunu söyleyen konut sahibi Hayat teyze; “ Artık usandık öyle bir hale geldik ki artık evden de her şeyden de usandık. Zaten büyük kayıplar verdi o site niye bu kadar bizi bekletiyorlar? Her şeyimizi topladık bekliyoruz. Kaç ay geçti üzerinden bu evler tamamlanmadı. Zar zor tamamlandı ama son birkaç aydır da anahtarımızı vermiyorlar evimize gidelim artık. Kura çekildi, onda da yanlış yaptılar. Kurada da beni arka bloğa verdiler diğerini ön tarafa verdiler. Herkesi düzensiz plansız bıraktılar kura çekildi ondan da bir şey anlamdık. Bir bilgi veren yok neyin sırrı bu, çözülmüyor? Biz bizim olanı istiyoruz kimseden fazla bir şey beklemiyoruz. Öğrencilerimiz var, düzenimizi kuramıyoruz. Ne yaptığımızı günleri nasıl geçireceğimizi bilmiyoruz” diyerek mağdur olduğunu iddia etti.

“YALAN DOLAN; BUGÜN YARIN DENİLİYOR AMA O GÜN BİR TÜRLÜ GELMİYOR”

Hayat teyze; “El mahkum bekliyoruz kiralar zaten fırsatçıların elinde, eşyalar gitti şimdi elde olanlarla AFAD’a gittik, beklettiler; isim karışıklığı olmuş. Adresimiz, Abdullah paşa’ da gözüküyordu onu düzeltmekle uğraştık. Dokuz aydan sonra düzeltme yapıldı; şimdi de ödeme yapılamıyor. Maddi durumu olmayan kişiler çok var. Ben de dahi hiç geri dönüş alamadık. Evimiz verilsin taşınalım başka bir şey istemiyoruz artık.  Biz yanımızda olanı görmedik ilgilenen olmadı ben çadırda kalmadık otelde de kaldık ama kaç ay geçti bir an önce evime gidip düzen kurmak istiyoruz. Her gün yalan dolan bugün yarın deniliyor ama o gün bir türlü gelmiyor” dedi.

“ANAHTARIMIZI VERMEK İÇİN NEYİ BEKLİYORLAR BİLMİYORUM”

Belirsizliğin kendilerini yorduğunu söyleyen Hayat teyze; “Bir şey söylemiyorlar, anahtarı vermek için neyi bekliyorlar; bilmiyorum. Evler orda boş biz kiralarda sürünüyoruz. Mağdur durumumuz bitsin; tek bir halı kanepe var hazırlanıp bekliyoruz. Her gün ne zaman evimize gideriz diye bu kadar zamanda biz de yıprandık düzensiz yaşamak çok zor. Hep aklımızda aynı şey var evimize ne zaman gideriz bir an önce düzen kurmamız gerekiyor. Kuralar düzensiz, zaman verilmiyor şu ayın şu tarihinde yerleşeceksiniz desinler biz ona da razıyız. Ne arayan var nede soran var evlerin altında canlarımız mallarımız kaldı ama şimdi de bu bekleyişler bizi mahvediyor” ifadelerini kullandı.

“BİZİM ARTIK KİMSEYE İNANCIMIZ KALMADI”

Hayat teyze; “ Kaç aydır herkes kira veriyor, ev masrafı şu bu derken bu insanlar nerden getirecek kış ayında. Zaten mağdur olduk şimdi yine kış ayı geliyor. Bir yıl oluyor neredeyse hala ortada bir şey yok. Bakanlar geliyor, devlet adamları geliyor ama bize anahtarımız neden hala verilmiyor. Anahtarımız elimize verilmediği takdirde bizim artık kimseye inancımız kalmadı. Bu kadar ayda bu binaların bitimi niye gerçekleşmiyor. Evler tamamlandıysa verin belli olanı niye vermiyorsunuz. Açılışınızı sonra yine yapın biz çok beter durumdayız; bir an önce düzenimize kavuşma derdindeyiz. Bunun için bir an önce yardım eli bekliyoruz” dedi.
banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 05:45
Güneş 07:12
Öğle 12:16
İkindi 14:48
Akşam 17:10
Yatsı 18:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Bodrumspor 14 22
8. Bandırmaspor 14 21
9. Manisa FK 13 20
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4