Erol: Maden ile ilgili en ciddi çalışmayı yapan Vali Kaldırım'dır!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP ) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Vekil Erol, Maden’de doğal olmayan bir heyelan yaşandığına dikkat çekti.

BÖLGE 30.05.2019, 17:51 30.05.2019, 17:51
Erol: Maden ile ilgili en ciddi çalışmayı yapan Vali Kaldırım'dır!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP ) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında Vekil Erol, Maden’de doğal olmayan bir heyelan yaşandığına dikkat çekti. Vekil Erol, “Biz siyasilerin derdi; vatandaşın mağduriyetini gidermek olmalı” diyerek Maden’deki sorunlara dair somut adımlar atan Vali Çetin Oktay Kaldırım’a da teşekkür etti.   Erol,“Bu arada Maden ile ilgili en ciddi çalışmayı yapan kişi de İlimiz Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım’dır. Ben bunu bütün samimiyetimle ve içtenliğimle söylüyorum; İlimiz Valisine teşekkür ederim. Bir ilin valisinin işletme ile ilgili; konunun muhatabı olan bakanlığa suç duyurusunda bulunarak, burası ile ilgili bir soruşturma açılması talebi son derece önemlidir. Çünkü devletteki en önemli işlerden biri yazışmadır. Onun resmi evrak haline getirilmesi ve bu noktada bir talepte bulunması önemlidir” dedi. Ayrıca Erol, Maden’in illa taşınması gerekiyorsa topyekûn taşınması gerektiğini ve de Madenlilerin nerede yaşayacaklarına kendilerinin karar vermesi gerektiğinin altını çizerek, vatandaşın mağduriyetinin işletmeye fatura edilmesi için gerekirse hukuki mücadele de başlatacağını aktardı.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştiren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’u, gazetemiz imtiyaz sahibi Semih Erdem, gazetemiz ortaklarından aynı zamanda sorumlu yazı işleri müdürümüz olan Deniz Aslan ve gazetemiz genel koordinatörü Hikmet Gökçe Güray ağırladı.  Vekil Erol, Ramazan Bayramı öncesinde bir nezaket ziyareti gerçekleştirmek istediği için gazetemize bir ziyarette bulunduğunu aktardı. Erdem ise, Vekil Erol’un nazik ziyaretine teşekkür ederek,  kendisine çalışmalarında başarılar diledi. Ziyaret sırasında Vekil Erol’a Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Maden ilçemizdeki durum ile ilgili bir araştırma komisyonu kurulması önergesinde bulundunuz. Önergeniz ilimizin diğer milletvekillerinde ret oylarını da alarak reddedildi. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?  Şeklinde bir soru yönelttik.

“AFET YASASININ GETİRDİĞİ RUTİN İŞLER YAPILIYOR”

Sorumuzu içtenlikle yanıtlayan Vekil Erol, “Tam olarak sorunuza geçmeden Maden’de yaşanan olayları bir kez daha hatırlatmakta fayda var. İlk olarak Maden’i değerlendirmek gerekiyor. Orada yaşayan vatandaşlarımızın durumu Maden’de sürecin nereden nereye geldiğine bakmakta fayda var. Devlet o bölgede yapılması gerekenleri; kanunlara ve yasalara uyumlu halde bütün tedbirlerin alınmasına yönelik tüm görevini yerine getiriyor. Afet yasasının getirmiş olduğu düzenlemelerin hepsi hayata geçiriliyor. Rutin işler devletin zaten vatandaşların can ve mal güvenliğine yönelik tedbirleri alması gayet doğaldır ve doğal olan yapılmaktadır. Türkiye’nin herhangi bir ilinde de benzer bir sorun olsa yine aynı şekilde tedbirler alınacaktır” dedi.

“MADEN’DE YAŞANAN HEYELANI DOĞAL BİR HEYELAN OLARAK GÖRMÜYORUM”

Ancak Maden’de farklı bir sorun olduğuna dikkat çeken Vekil Erol, “Bizim bakış açımız ile iktidar partisi AKP’nin bu olaya bakış açısı farklı oldu. Haliyle milletvekillerinin konuya bakışı da farklı oldu. Bakışımızdaki farklılık şu; ben Maden’deki heyelan riskini doğal bir afete bağlı olarak görmüyorum. Yani Maden’deki heyelan riskinin temel nedeni; oradaki işletmenin döküm alanı olarak seçtiği ve tercih ettiği alandan kaynaklandı. İşletme gerek maliyetinin düşüklüğünü düşünerek hareket etmiştir. İşletmeye uzak bir noktaya hafriyat götürülürse işletmenin maliyeti artacağından bundan dolayı işletme burayı tercih etmiş olabilir. Başka bir nedeni de olsa o hafriyatın oraya dökülmesinden kaynaklı heyelanın daha da hızlandığına dair elimizde bilimsel veriler ve raporlar var. Fırat Üniversitesinin raporu ve Afet Müdürlüğünün raporu söz konusu. Bu raporlarda bizim bu söylemlerimizi bilimsel olarak karşılıyor” dedi.

“MADENLİLERİN KAYGILARI GİDERİLMİŞ DEĞİL”

Maden’de bir mağduriyetin söz konusu olduğuna da vurgu yapan Vekil Erol, “ Maden’de hâla vatandaşların kaygıları ve endişeleri giderilmiş değil. Vatandaşlar gelecekleri ile ilgili yaşamlarını yeniden şekillendirecekleri ile ilgili son derece karamsarlar.  Vatandaş konut ve iş yerlerinin sorunlarının çözümü için nasıl bir yol izleneceğini bilmiyor.  Vatandaşlar yeni yerleşim yeri sağlandığı takdirde burada kendilerine verilecek konut ve iş yerlerinin ne şekilde ödeyerek sahibi olacaklarını bilmiyorlar. Yani vatandaşın bir sürü tereddütleri var. Ayrıca yaşadıkları yerlerden çıkarılma gerekçeleri ile de hâla kaygı yaşamaktalar. Yalnızca heyelan riskinden kaynaklı bir şekilde değil de geçmişten bugüne planlı bir şekilde Maden’in heyelana terk edildiğini ve bilinçli bir şekilde Maden’in bu noktaya getirildiğini iddia ediyorlar. Boşaltılmak istenen mahallelerin altında değişik maden cevherlerinin olabileceği şeklinde de yorumlar yapılıyor. Oradaki halkın yorumları bunlar. Buna dair elimizde bilimsel bir veri yok. Bunlar sadece orada yaşayan kişilerin görüşleri. Olabilir mi? Olabilir de. Çünkü Maden Bakır İşletmesinin şöyle bir özelliği var. Dünya üzerinde silah sektöründe bakır madeninin kullanıldığı iki ocak var. Biri ABD’de bulunan bir tesis diğeri de Maden bakır tesisimiz. Buradan elde edilen bakır yumuşak bakır. Bu başlı başına güzel bir özellik. Yeni bakır rezervlerine de ihtiyaç duyulabilir. Bölgede kendi sınırları içerisinden bakır stokları bitmiş. Bundan dolayı; başka madenlerden bakır alımı gerçekleştiriyorlarmış gibi bugün bir duyumu da aldık” dedi.

“MADENLİ VATANDAŞLARIN BİR İNADI YOK!”

Sözlerine devam eden Erol, “Vatandaş Maden’i boşaltmamak gibi bir tutum içerisinde değil. Vatandaş inatla ben burayı boşlatmam demiyor. Vatandaş denekte ki; “Bugün devlet beni buradan afet yasasından dolayı; beni iskana tabi tutacaksa, benim mağduriyetimi giderecekse, benim yaşamımı devam ettireceğim alt yapıyı bana sunacaksa; ben bu duruma tepkili olmam. Burada vatandaşın tepkisi tam olarak şuna; Burada mevcut sorun bir tek Afet yasası kapsamında değerlendiriliyor. Ve maalesef afet yasasının oradaki mağduriyeti çözme şansı yok. İşletmeden kaynaklı bir mağduriyet  yaşanıyor. Böyle bir şeyin geçmişte bir örneği olmadığı için ise afet yasası uygulanıyor. Afet yasasında vatandaşın sorumlulukları biraz daha farklı. Uzun vadede vatandaşın borçları yapılandırılıyor. Düşük faiz ve kredi ile vatandaşlar para ödüyor. Vatandaşta şimdi şunu demekte; ‘Benim zaten başımı soktuğum oturduğum bir evim var. Sen beni zorunlu olarak afet yasasından dolayı; beni çıkarıyorsan ve bana ev yapıyorsan bu evin bedelini benden uzun vadelide olsa nende alıyorsun. Bu mağduriyet benden kaynaklanmadı. Bu işletmenin yanlış uygulamasından dolayı bunları yaşadık ve sen devlet olarak zamanında bu işletmeye de müdahalede bulunmadın. Şimdi benim mağduriyetim giderilmeli.’ Şeklinde haklı söylemleri var. Vatandaş haklı mı? Haklı!” ifadelerini kullandı.

“BİZ SİYASİLERİN DERDİ, VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİ GİDERMEK OLMALI”

“Siyaset kurumunun tam olarak burada devreye girmesi gerekiyor” diyen Erol, “Biz ilin siyasetçileri olarak Maden’de afet yasası kapsamında alınan tedbirler ve yazışmalar ile ilgili; vatandaşın can ve mal güvenliğinin sağlanması adına bizlerin yaptığı bir şey yok. Zaten böyle bir yetkimizde yok.  Bu devletin zaten asli görevidir. Devletin yurttaşlarının can ve mal güvenliğini korumak gibi sorunları var. Bizim esas siyaset kurumunun bu afet yasasının dışında vatandaşın mağduriyetlerini nasıl gideririz olmalıdır. Buna ilişkin benim ilk girişimimde meclis kürsüsünde konuyu gündeme taşıdım ve araştırma komisyonu kurulması ile ilgili bir önerge vererek bu öneriyi de kısa sürede meclisin genel kurul gündemine aldık. Bu önemliydi. Orada mecliste grubu bulanan siyasi partiler inceleme komisyonu için vekiller görevlendirirdi ve bu rapor haline dönüştürüldü. Ve bu rapor Türkiye Büyük millet Meclisinin başkanlığına sunularak başkanlık bunu mecliste oylar. Oylamada kabul edilirse konu ilgili bakanlığa gider. Resmi bir statü kazandırarak buradaki mağduriyetin, işletme boyutu ile bir hatası varsa onun bu mağduriyetin tahsisine gitmek yolu izlenirdi. Benim bütün amacım bu”  şeklinde Maden’e dair nasıl somut adımlar attığını aktardı.

“VALİMİZİN İŞLETME İLE İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMASI ÇOK ÖNEMLİYDİ”

Bugüne kadar gelen süreci eleştirmediğini aktaran Erol, “Eleştiri süreci geçmiş zaten. Eleştirsek dahi sonuç almayacağız. Bundan sonra ne yapılabiliri konuşmalıyız. Bu arada Maden ile ilgili en ciddi çalışmayı yapan kişi de İlimiz Valisi Sayın Çetin Oktay Kaldırım’dır. Ben bunu bütün samimiyetimle ve içtenliğimle söylüyorum; İlimiz Valisine teşekkür ederim. Bir ilin valisinin işletme ile ilgili; konunun muhatabı olan bakanlığa suç duyurusunda bulunarak, bura ile ilgili bir soruşturma açılması talebi son derece önemlidir. Çünkü devletteki en önemli işlerden biri yazışmadır. Onun resmi evrak haline getirilmesi ve bu noktada bir talepte bulunulması önemlidir. Bizde bu gelişmenin üzerine yürüyeceğiz” diyerek Vali Kaldırım’a teşekkürlerini sundu.

VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ İŞLETMEYE FATURA EDİLMELİ!

“Biz bundan sonraki süreç ile ilgili bir kanun teklifi de hazırladık” diyen Erol, “İşletmenin yeniden kamulaştırılmalı. Devlet işletmeye kamulaştırma bedeli öderken, devlet aynı zamanda vatandaşların bu mağduriyetlerinin bedelini de tespit ederek; işletmeden keserek vatandaşa sıfır maliyetli konut yapımı ile ilgili bir teklif vereceğiz. Bunu gerçekleştirebilirsek vatandaşın sorununu çözmüş olacağız. Bir başka sorun daha var. Bu afet yasasından kaynaklı vatandaşa yararlandırılacak olan bölge afet ve heyelan riskinin olduğu bölge. Ama Maden’in başka mahallesi de var ve orada heyelan riski yok. Afet bölgesi ilan edilen nokta Maden’in kalbi yani Maden denildiği zaman akla orası gelir. Burası çarşı merkezi geri kalan yerler konaklama alanı. Eğer siz bu bölgeyi komple boşaltır alırsanız. Maden’in diğer bölgesi köye dönüşür. Yani yaşam devam etmeyecek ve bir süre sonra da bu insanlarda Maden’den taşınmak durumunda kalacak ve bu diğer taşınmak isteyenler afet yasasından da faydalanamayacak. Esas daha bir ciddi mağduriyet o zaman yaşanacak. Yani Maden’in afet yasasından faydalanma sürecini bir bütün olarak düşünmeliyiz. Ya Maden’in hepsi ya da hiç biri… Maden taşınacaksa toplu halde taşınmalı” diyerek bir nevi vatandaşın mağduriyetinin işletmeye fatura edilmesi gerektiğini kaydetti.

“MADEN’İN NEREYE TAŞINACAĞI İLE İLGİLİ HALK OYLAMASI YAPILMALI”

Sözlerinin sonunda Erol, “Devlet iskan ve konaklama maliyetini en düşük seviyede yapabileceği bölgeye taşıyacaktır. Önce kamu arazisi üzerinde kurmaya çalışacaktır. Bir ilçe taşınacağı içinde büyük bir alana ihtiyaç var. Sonuçta bu alan yeniden planlanacak sokakları, caddeleri var. İş yerleri konut alanları şekillenecek maliyetini en düşük tutulması adına kamu arazilerinin olduğu bölge seçilecektir. Birkaç alternatif oluşturulmalı. A bölgesi , b bölgesi  ve c bölgesi gibi birkaç bölgeyi devlet tespit etmeli. Ve bunu da Maden’in ortasına sandık kurarak Madenlilere sormalı. Maden’in nereye taşınacağı ile ilgili halk oylaması yapılmalı. Madenlilere sen nerede yaşamak istersin? Denilmeli. Yalnızca maliyetin düşüklüğü düşünülerek yeni bir yerleşim yerinin kurulması da doğru değil. Ben bu konuda çok kararlıyım” dedi.

“BU OLAYIN TAKİBİNİ BIRAKMAYACAĞIM, HUKUKİ BOYUTUNU DA ARAŞTIRACAĞIM”

Erol, “Ben her koşulda ve şartta Maden’deki yaşanan olayın gerçek sorumlunun işletme olduğunu her fırsatta gündeme getireceğim. Bu işe bir çözüm bulamazsak; afet yasası kapsamında girerse ve sadece Maden’in bir bölgesini kapsar ve o şekilde hareket edilirse bu konuda Sayın Cumhurbaşkanına bir mektup yazarak, Cumhuriyet savcılarına da suç duyurusunda bulunacağım. Bu olayı hukuki boyutu ile de takip edeceğim. Vatandaşın hakkını arayacağız. Siyasetçinin zaten görevi de bu. Biz icra makamı değiliz. Seçim bölgemizdeki insanların sorunları ve beklentileri ile ilgili gündem oluşturmak, onları yetkili ve ilgili mercilere taşımalı ve bunlarla ilgili alternatif söylemlerde bulunmalıyız. Biz görevimizi yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

“SİYASET ÜSTÜ BİR KONU; MADEN! VEKİLLER ÇEKİMSER KALABİLİRDİ”

Önergesine ret oyu kullanılması ile ilgili olarak ise Erol, “Meclise sunduğumuz araştırma komisyonu önergesine AKP’li milletvekilli arkadaşlarımız ret oyu kullandı. Ben onlardan şunu beklerdim; bir ille ilgili bir öneri verilmişse ve bu öneri herkesi ilgilendiren bir öneriyse ve bu siyaset üstüyse; ki ben bu işe siyaset üstü bakıyorum. Maden’de bu sorun konuşulur konuşmaz ilk gittiğimizde AKP Milletvekili  Metin Bulut bey, MHP İl Başkanı, Saadet Partisi İl Başkanını davet ederek birlikte gittik. Çünkü bu siyaset üstü bir konu ve bunu siyaset malzemesi yapmadan bunu değerlendirmeliyiz. Ama meclisteki oylamada arkadaşlarımız ret oyu kullandılar. Parti politikaları ve grup kararı noktasında böyle davranmış olabilirler. En azından kendi gruplarını ikna etmeye dayalı bir çaba içerisinde olabilir ya da çekimser kalabilirlerdi. Belki bizde de bir grup kararı çıkabilirdi. Böylesi bir durumda ben en azından katılmazdım. Sonuçta onlarda iyi niyetli bir şeyler yapmak istiyorlardır. Ama iyi niyetli bir şeyler yapılırken; yapmak istedikleri tek şey devletin afet yasasından kaynaklı imkanları kullanmak. Ben onlardan biraz daha farklı yaklaşıyorum. Vatandaşın mağduriyetleri ile ilgili işletmenin sorumlu tutulmasını istiyorum. İşletmenin maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirmesi adına yasal bütün sürecin zorlanmasını istemekteyim” diyerek sözlerini noktaladı.

 
banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Kasım 2022
İmsak 05:43
Güneş 07:10
Öğle 12:15
İkindi 14:49
Akşam 17:11
Yatsı 18:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 33
2. Rizespor 14 25
3. Boluspor 14 25
4. Pendikspor 13 24
5. Keçiörengücü 13 24
6. Samsunspor 13 23
7. Bodrumspor 14 22
8. Manisa FK 13 20
9. Sakaryaspor 15 19
10. Altay 14 18
11. Bandırmaspor 13 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 13 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4