BAŞKAN ERDEM: ELAZIĞ İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

Söz Esnafta” yazı dizimizin bu haftaki konuğu, esnaf teşkilatının başında bulanan Elazığ Esnaf Sanatkârlar Birliği Başkanı Cemil Erdem oldu. Uzun yıllardan beri Birlik Başkanlığı görevini yürüten Başkan Erdem, “Depremden sonra Elazığ esnafının aldığı kredileri bir yıl ödemesiz üç yılda ödeyecekleri açıklandı.

BÖLGE 16.10.2020, 18:41 16.10.2020, 18:41
BAŞKAN ERDEM: ELAZIĞ İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI
Söz Esnafta” yazı dizimizin bu haftaki konuğu, esnaf teşkilatının başında bulanan Elazığ Esnaf Sanatkârlar Birliği Başkanı Cemil Erdem oldu. Uzun yıllardan beri Birlik Başkanlığı görevini yürüten Başkan Erdem, “Depremden sonra Elazığ esnafının aldığı kredileri bir yıl ödemesiz üç yılda ödeyecekleri açıklandı. Ama bakanımızın bu açıklamasından sonra bankaların hiç biri buna uymadılar. Kredi ödemelerinin en azından bir yıl daha ertelenmesinden yanayız.” Dedi.  KOSGEB kredileri konusunda da durumun aynı olduğuna dikkat çeken Erdem,  “KOSGEB 10-12 bankayla sözleşme yaptı bu kredileri vermek için. Ama hiçbir özel banka kredi vermedi .KOSGEB kredilerinin de en az iki yıl ertelemesi lazım” diye konuştu. Erdem, ayrıca deprem ve pandemi sürecinde esnaflığı bırakan esnafların olduğuna işaret ederek; Elazığ için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.”

 

 

Haber: Cemil İZGİ/ÖZEL

 “DEPREMDEN SONRA SİCİL KAYDI OLMAYAN ESNAFLARIMIZ YARDIMLARDAN FAYDALANAMADI”

Elazığ Esnaf Sanatkârlar Birliği Başkanı Cemil Erdem; “Elazığ‘da yaklaşık 20 bin esnafımız var. Ama kayıt dışı esnaflarımız da var. Onları da eklersek sayı daha da yükseliyor. Kayıt dışı esnaflarımız depremden sonra yardımlardan faydalanmak için gelip kayıt yaptırdılar. Kayıt dışı esnafların maliye kayıtları var ama esnaflar birliğine gelip sicil kaydı yapmıyorlar. Sicil kaydı yapan esnaflarımız mesleğine göre sicil kayıtları düşüyor. Depremden sonra sicil kaydı olmayan esnaflarımız yardımlardan faydalanamadı. Bunların da yardımlardan faydalanması için çok toplantılar yaptık mücadele ettik. Ama o esnaflarımız kredilerden faydalanamadılar. O esnaflarımız 2.ve  3.  aylarda kayıt yaptılar. Kayıt yapmalarının üzerinden 7-8 ay geçti bunlar da kredilerden faydalanması lazım düşüncesindeyim. KOSGEB kredilerinin süresi doldu. Ama kredi alma süreleri bir ay daha uzatıldı. Ben kredilerin uzatılması dolayısıyla teşekkür ediyorum. Uzatılan bu sürede, sonradan kayıt yaptıran ve kredi alamayan esnaflarımıza kredi verilse çok güzel olur”.dedi.

“KIŞ GELDİ AMA ÇOK AZ SAYIDA KONUT YAPILDI”

İlimizin deprem sonrasında  ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade eden Erdem, hasarlı binaların vakit kaybetmeden yıkılmaları gerektiğini kaydederek; “Elazığ, ciddi manada sıkıntı yaşıyor. İlimizde 24 Ocak’ta yaşanan 6,8’lik depremden şehrimiz çok etkilendi. Ardından korona virüs salgını ortaya çıkmasıyla Elazığ ikinci bir depremi yaşamış oldu. Şuanda ilimizde yıkılan bina sayısı hat safhada yıkım sırasında çok dikkat gösterilmesi lazım ve yıkımları çabuklaştırmak gerek. Düşünebiliyor musunuz hasarlı binaların yarısı duruyor yıkılmamış durumda. Tüm yetkililer mücadele verip biran önce hasarlı binaların yıkılmasını gerçekleştirmememiz lazım. Niye biliyor musunuz? Binayı yıkıyorlar o yol 4-5 gün kapalı kalıyor. Toz toprak başını alıp gidiyor. İlimiz toz duman haline dönmüş. Yıkımları çabuklaştırmaları lazım. Bakanlarımız depremden sonra ilimizde yaptığı açıklamalarda yıkılan konutların çoğu yapılacak dediler ama kış geldi ama çok az sayıda konut yapıldı. Vatandaşlarımız hala konteynırlarda yaşıyor. Nasıl kışı geçirecekler vatandaşlarımız orada yazık değil mi onlara. Biran önce binalar tamamlanıp vatandaşlarımızı evlerine yerleştirmeliler. Vatandaşlarımız en azından kış mevsimini evlerinde geçirsinler. Söylerler çok güzel ama sıkıntı yaşıyoruz” diye konuştu.

 “KOSGEB KREDİLERİNİN EN AZ İKİ YIL ERTELEMESİ LAZIM”

“50 bin TL’lik krediyi açıklarken Maliye ve Hazine Bakanımız Berat Albayrak ilimize gelmişti.” Diye konuşan Başkan Erdem, sözlerinin devamında; “ Valilik Toplantı salonunda açıklamıştı ben de o toplantıdaydım. Bizzat bakımızın açıklaması şuydu,50 bin TL’lik faizsiz kredinin bir yıl ödemesiz 3 yılda ödenecek ve bunları bankaların vermesi lazım dedi. Esnaflarımız aldıkları kredileri bir yıl ödemesiz üç yılda ödeyecekler. Ama Bakanımızın bu açıklamasından sonra bankaların hiç biri buna uymadılar. Kredi ödemelerinin en azından bir yıl daha ertelenmesinden yanayız. Çünkü esnaflarımız şu anda perişan. Biz bunları esnaflarımız için istiyoruz. Esnaflarımız bizleri buraya seçmişse onların sıkıntılarını ve taleplerini konuşmamız lazım. Biz devletle esnaf arasında bir köprü görevi yapıyoruz. KOSGEB kredilerine gelelim kredilere çok sayıda müracaat var bu sayı belki 15 bini de geçti ilimizde. KOSGEB kredilerinde ödemeler bir yıl ödemesiz 3 yılda ödenecek şekilde denilmişti. Esnaflarımız çok aldı kredilerden. Ama aldıktan sonra işleri hala eski duruma dönmedi ve geri ödemeler başladı. KOSGEB kredilerinin de en az iki yıl ertelemesi lazım. KOSGEB’ten kredi alamayan esnaflarımız seslenmek istiyorum bir ay uzatıldı. Kredi almak isteyen esnaflarımız başvuru yapabilir. KOSGEB 10-12 bankayla sözleşme yaptı bu kredileri vermek için. Ama hiçbir özel banka kredi vermedi. Esnaflarımıza niye biliyor musunuz faizsiz diye. Üç tane devlet bankamız verdi krediyi. Vakıfbank da çok az sayıda kişiye kredi verdi. En fazla krediyi Ziraat Bankamız verdi.” İfadelerini kullandı

“BANKALAR, ESNAFA ÇOK SIKINTI YARATIYOR”

Erdem, “Devletimiz sicil affı çıkarıyor. Kaç defa sicil çıkarıldı. Esnaflarımızın geçmişte sicil bozulmaları olmuş. Devletimiz sicil affı çıkarmış. Benim buradan Cumhurbaşkanımızdan, yetkilerimizden ricam, şu özel bankalara kesinlikle yaptırım uygulamalarından yanayım. Bankalar çok sıkıntı yaratıyorlar” dedi

 “BAZI MESLEK GRUPLARIMIZ ÇOK MAĞDUR”***

Birlik Başkanı Cemil Erdem sözlerinde Giresun’da esnafa verilen hibe konusuna da değinerek; “Giresun’da sel felaketi oldu. Onların da Allah yardımcısı olsun. Cumhurbaşkanımız Giresun’a vermiş olduğu 50 bin TL’lik hibeyi ilimizde de depremde zarar gören esnaflara vermesinden yanayız. Bizim de bu konuda çalışmalarımız görüşmelerimiz oluyor. Ama hala bir netice alamadık. Hala bazı meslek gruplarımız çok mağdur. Örnek vermek gerekirse, kahvehaneleri açtılar ama vatandaşlarımız kahvehanelere gitmiyor. Vatandaşlarımız oralara oyun oynamaya gidiyor, eğlenmeye gidiyor. O da olmayınca kahvehanelere kimse gitmiyor. Oda başkanımızın kahvehanesinin önünden bazen geçiyorum bir tane insan yok. Bunlar ciddi manada mağdur. Sadece işveren değil yanında çalışanlarda çok mağdur. Servisçiler çok mağdur. Şevket Başkanımız sorunlarıyla ilgileniyor ama bir netice alamadı. Bunun yanında kantinci esnaflarımız çok mağdur. Birçok sektör mağdur durumda. Devletimizin gücü var, imkanı var; hiç değilse bu esnaflarımıza 3-5 bin TL yardımda bulunsa bu onlar için faydadır. Ben, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu depremden dolayı Esnaf Sanatkarlar Birliğimize geldiğinde ben orada konuşurken bir konuya temas ettim. Dedim Sayın Bakanım, esnaf mağdur çok fazla da bir şey istemiyoruz; mağdur olan esnaflarımıza 30 bin TL kredi hibe verirseniz bu insanları ve bizleri mutlu edeceksiniz. Bakanımız ise başkanım, nasıl verelim o parayı dedi. Mümkün değil dedi. Bize tepki gösterdi. Biz normal bir şey istedik çok fazla bir şey istemedik. Bakanımız burada onu konuştu, Sayın Cumhurbaşkanımız Giresun’a gitti zarar gören esnafa 50 bin TL’lik hibe kredi verdi. Bu işte tezat oluyor”.

“CEMİL ERDEM’DEN MİLLETVEKİLLERİNE SİTEM”

Milletvekillerine sitemde bulunan Elazığ Esnaf Sanatkarlar Birliği Başkanı Cemil Erdem; “Buradan Milletvekillerimize sitemde bulunmak istiyorum. Seçim bitti bugüne kadar bir gün gelip çayımızı ve kahvemizi içmeye gelmediler. Bunlar bizi üzüyor. Biz kendilerine gidiyoruz. Hayırlı olsuna gidiyoruz. Bunları konuşmamız lazım, oturmamız lazım. Asla ve asla haddimizi aşarak kimseyi telkin de etmiyoruz, etmeyiz de. Ama eğer esnaf bizi seçmişse buraya, sıkıntılarımızı iletmek zorundayız. Geçen hafta bir toplantı olacaktı, Ticaret Odasıyla bir çalışma yapmıştık. Vali beye duyuruldu. Rapor verildi. Aradılar dediler cumartesi günü Ticaret Odası Toplantı Salonunda Vali, Belediye Başkanı Milletvekilleri, Ticaret Odası Başkanı ve STK Başkanlarıyla toplantı yapacağız dediler. Daha sonra bizi valilikten aradılar ertelendi, pandemiden dolayı iptal edildi denildi. Ondan sonraki gün de birçok yerde sayın milletvekillerimiz mahallelerde gezdiler, bir siyasi partimizin kongresine katıldılar; biz bunları gördük. Dünya kadar adam vardı orada. Gitsinler, gitmeleri de lazım. Orada pandemi yok ama bizim toplantımızda pandemi var. Deselerdi bize milletvekillerimizin işi çıktı bunu erteledik ya da vali beyin görevleri çıktı bugün yapamıyoruz, şu tarihe ertelendi deselerdi olurdu. Bana pandemiyi söylüyorsunuz ondan sonraki gün birçok insanın olduğu yere gidiyorsunuz. Toplantı yapıyorsunuz” şeklinde konuştu.

 “DEPREM VE PANDEMİ SONRASI ESNAFLIĞI BIRAKANLAR OLDU”

Erdem; deprem ve pandemi sürecinde esnaflığı bırakan esnafların olduğunu da dile getirerek,  “ Bu sayıyı tam olarak bilmiyoruz. Maliye terkini veriyor ama bizde terkini vermediği için sayıyı tam olarak bilmiyoruz. Bize gelip niye terk etmiyorlar yıllık aidatlardan dolayı terk etmiyorlar. Yıllık aidatları almama diye bir şey olamaz. Kanunen aidatları almama diye bir yetkimiz yok. Biz konuda bakanlıkla görüştük konfederasyonla da görüştük. Yazı da yazdık. Dediler hayır bu kanuna tabi dediler. Biz bunu almayın diyemeyiz. Almasanız sorumlusu sizsiniz dediler” ifadelerinde bulundu

 “ELAZIĞ’IN SORUNLARINI İLGİLİ MAKAMLARA ANLATIYORUZ”

Erdem, konuşmasını sürdürerek;  “Biz inanın elimizden geldiği kadar esnaflarımızın sorunlarını çözmek için gayret gösteriyoruz. Ben her zaman basına çıkıp ta şunu yaptım bunu yaptım bunu böyle yapıyorum demiyorum. 2-3 toplantı için Ankara’ya gittik. Elazığ’ın sorunları neyse ilgili makamlara anlatıyoruz. 1-2 başkanımız toplanalım dedi ama bu sıkıntılı süreçte fazla toplanmak istemiyoruz. Gerekli çalışmaları yapıyoruz zaten. Benim burada hiçbir oda başkanımla ne bir sıkıntım var ne bir derdim var. Hepsi benim kardeşim yıllardan beri beraber çalışıyoruz. Diyorum arkadaşlar toplantı yapacağız toplantıda esnaflarımızın sıkıntılarını rapor halinde iletin bize, biz bunları milletvekillerine ve valimize sunalım. İlçelerimiz hariç 19 odamız var. Odalara mesaj atılmış, aranmasına rağmen 10 odamız rapor göndermiş. Burada bir araya gelmemizde sebebi ben miyim yoksa bu konuda vurdumduymazlık yapan arkadaşlar mı? Yok, öyle bir şey…” dedi

“BİZ HERKESE EŞİT MESAFEDEYİZ”

Başkan Erdem, sözlerinde birlik vurgusu yaparak, “Şunu söyledim; başkanlar kurulu toplantısını yapmamız lazım Eylül ya da Ekim ayında mesaj attım arkadaşlar pandemi süreci dolayısıyla toplantımızı ileri bir tarihe erteledik dedim. Bu sene yıllardır kutladığımız Ahilik Haftasını kutlayamadık. Sadece biz değil Türkiye kutlayamadı. Biz sadece Ticaret İl Müdürümüzle birlikte çelengimizi Atatürk Anıtına bırakmakla yetindik. Kırşehir’ de büyük katılımla gerçekleştirdiğimiz Ahilik Haftasına gidemedik. Hangi oda başkanımız derse ki ben bu konuyla ilgili aradım başkana ulaşamadım. Başkan bizimle ilgilenmedi, sorunumla ilgilenmedi; ben buradayım. Öyle bir şey yok. Bizim amacımız hep birlikte hareket etmek. Ben bunu yıllardan beri söylüyorum. Bu benim idealim 2002 yılında tüm oda başkanlarımızla birlikte Ankara’ya gittik milletvekili hayırlı olsuna. Birlik olunca güç doğuyor. Karşıdaki insanı seversin, sevmezsin ama bir görevi varsa bir yetkisi varsa saygı duyman lazım. Bizim kimseye husumetimiz olmamış, olmaz da, olamayacak da. Biz teşkilatımızla dostane mümkün mertebe kardeş kardeş çalışmaya devam ediyoruz. Biz herkese eşit mesafedeyiz”

“YENİ ESNAF SANATKÂRLAR BİNASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Tüm esnaf odalarını bir çatı altında toplama amacında olduğunu ve yeni bir esnaf ve sanatkarlar binası yapılması adına gerçekleştirilen çalışmalara değinen Birlik Başkanı Erdem: “Çalışmalarımız var. Bu konuyla ilgili rahmetli Belediye Başkanımız Hamza Yanlımaz’dan talebimiz oldu. Bizim bina talebimiz yok arsa talebimiz var.  Biz de bütün imkanlarımızı kullanarak binamızı yaparız. Süleyman Selmanoğlu Başkanımız, bizlere bir yer gösterdi; orada olmadı. Şimdi Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları bu konuda çok duyarlı, kendileri söyledi bizlere… Kendisiyle bu konuda çalışmalarımız var. Şu anda net olan bir şey yok. Kendilerinin yer konusunda bizlere sözü var. Pandemi girdi araya o konuyu daha konuşamadık. Biz istiyoruz ki tüm esnaf odaları bir çatı altında toplayalım. Allah nasip ederse o binayı yapacağız” dedi

“BİRLİK BAŞKANI OLMAK ZOR”

Elazığ’da Birlik Başkanlığı yapmanın zor olduğunu dile getiren Başkan Erdem; “Bu işler sabır isteyen işler bana yapılan aleyhte işleri anlatsam dersiniz Allah sana yardım etsin dersiniz. Nasıl dayanıyorsun bu işlere dersiniz. Allah sabır veriyor, ben sabırlı ve azimli bir insanım. Biz sabrediyoruz. Çok şeyler söylendi hakkımızda ama ayağımızı sağlam bastığımız için söylenenleri önemsemedik. Şikâyet ettiler, bakanlıktan geldiler. Müfettiş geldi, burada 11 ay kaldı.  Müfettiş geldi evrakları hazırlayın dedi. Ben kendisine şunu söyledim. Bakın dedim küçük usul hataları olabilir ama zimmet konusunda bir lira bulursanız ben istifa ederim dedim. Açık ve net söylüyorum Allah için çalışın dedim. Müfettiş, kendinize ne kadar güveniyorsunuz dedi. O kişi hala hayatta sora bilirsiniz. Ben kendime güveniyorum dedim. Kendisi çalıştı. Bir gün beni çağırdı gittim yanına dedi söylediğin doğru her şey doğru dedi. Usulsüz hiçbir şey yok dedi. Dedi ki Allah sizin gibi insanları teşkilatın başından eksik etmesin söyleminde bulundu. Allah’a şükür biz doğru adımlarla yürüdük. Bir tek haram lokma çocuklarımızın ağzına gitmemiştir. Gitmeyecekte. Biz böyle çalışmaya devam edeceğiz.” Diye konuştu.

 “O ZAMAN KARAR VERECEĞİM”

Cemil Erdem;yeniden birlik başkanlığına aday olma konusunda da görüşlerini belirterek, “20 ay birlik seçimlerine 15 ay da oda seçimlerine var. Bizim bugünden yarına çıkacağımızın garantisi yok. O gün gelir zamanı gelir kendimizi nasıl hissediyoruz. Kendimize nasıl güveniyoruz. Odaların seçimleri olsun ki birlik seçimi ondan sonra olsun. Bugünden o konuları konuşmaya erken zamanı gelince konuşup karar vereceğiz” dedi

 “ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENİYORSUNUZ”

Elazığ Esnaf Sanatkarlar Birliği Başkanı Cemil Erdem; sözlerinin sonunda basının önemine işaret ederek,  “İyi güzel görev üstlenmişsiniz. Basınımıza her zaman saygı duyduk sevgi duyduk. Basın bir ilin bir ülkenin gözü kulağıdır. Bizlerle uğraşan insanları da Allah havale ediyorum. Söz Esnafta yazısı hazırlayan Cemil İzgi kardeşime ve gazetemiz Fırat Gazetesine teşekkür ediyorum. Yazılarınızı takip ediyoruz ve çok beğeniyoruz. Allah herkesin yardımcısı olsun “dedi.

 

 
banner3
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 05:46
Güneş 07:13
Öğle 12:16
İkindi 14:48
Akşam 17:10
Yatsı 18:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4