Özel Haber: Kübra TÜRKAN/Zeynep ARAL

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gençleşmesi fikrini savunan gençler, gelecek seçimlerde daha genç dinamik ve kendi kuşaklarının sorunlarına daha hâkim olan isimlerin TBMM’de olması gerektiği fikrini savunuyor. Peki bu fikir savunan gençler, sandıklarla ne denli barışık bilindiği üzere yapılan anketler kararsız seçmenlerin fazlalığına dikkat çekiyor.  Kararsız seçmenler içerisinde gençler ne kadar yer teşkil ediyor? Fırat gazetesi olarak bizler de seçimlerin belirleyicisi olacağı inanılan gençlerin önümüzdeki seçimlere dair görüşleri neler? Diye merek ettik ve gençlerin sandıklara küsüp küsmeyeceğini onlara sorarak öğrendik. Fikirlerini aldığımız gençlerin bu konu hakkındaki düşünceleri de haberimizin detayında saklı…

“VAATLER HAVADA KALIYOR, OY VERMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Oy kullanmayı düşünmediğini kaydeden Zeynep Bilgin; “Oy kullanmayı düşünmüyorum. Tüm kriterlerimi karşılayacak bir parti şu anlık yok. Seçim zamanında verilen vaatler seçim sonrası yerine getirilmediği için parti liderlerine güven duymuyorum.  Yani seçim öncesi  verilen vaatler havada kalıyor.  Bu nedenle seçim zamanına kadar güven sağlayacak bir aday çıkmadığı sürece oy kullanma gibi bir düşüncem yok” diyerek vaatlerin hayata geçirilmediği için oy vermeyi planlamadığını kaydetti.

“SANDIĞA GİTMEYE GEREK BİLE DUYMUYORUM!”

“Şu anlık oy kullanmayı düşünmüyorum” diyen Meryem Doğan; “Oy Kullanmam için gençlerin dilinden anlayan bir liderin gelmesi gerek. Şu anlık öyle bir aday olmadığını düşündüğüm için sandığa gitmeye gerek bile duymuyorum” diyerek siyasetin gençleşmesi gerektiğini vurguladı.

“BAŞTA GENÇLER OLMAK ÜZERE HER SEÇMEN OY KULLANMALI!”

Seçim sürecinin adaletli bir şekilde tamamlanması adına herkesin oy kullanması gerektiğini kaydeden Özge Akbulut; “Oy kullanmayı düşünüyorum. Çünkü seçtiğim Parti’nin liderine güveniyorum. Ona destek olmak için seçim günü sandık başına geçip oyumu kullanacağım. Seçim sürecinin adaletli bir şekilde tamamlanması için başta gençler olmak üzere herksin oy kullanması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 “KULLANILMAYAN OYLAR; YANLIŞ SEÇİM SONUÇLARINA YOL AÇIYOR”

Herkesin oy kullanması gerektiğini savunan Sakine Kurt; “İçinde bulunduğumuz süreçten hiç memnun değilim. Sürecin bu şekilde devam etmesini istemediğim için oy kullanmayı düşünüyorum. Oy kullanırken de özellikle adaletli, merhamet sahibi gençlerin halinden anlayabilen tek dil, tek millet görüşünü benimseyen ve savunan birine oy vermeye dikkat edeceğim. Ayrıca her bireyin oy kullanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kullanılmayan oylar yanlış seçim sonuçlarına yol açıyor” diyerek çeşitli kriterler eşliğinde oy verme işlemi gerçekleştireceğini belirtti.

“HAKKIMIZI SAVUNACAK BİR LİDER OLSUN İSTİYORUM”

 Oy kullanmayı düşündüğünü aktaran üniversite öğrencisi Güler Sarı; “Oy kullanmayı düşünüyorum, hakkımızı savunacak başarılı birisinin aday olacağını ümit ediyorum. Başa geçecek kişinin başa geçtikten sonra verdiği sözleri tutacak ve öğrencilerin derdine ortak olabilecek sorunların önemseyip çözüm üretebilecek bir adayın başa geçmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

“OY VERMEK İSTESEK BİLE GENÇLERE HİTAP EDEN BİR PARTİ YOK!”

Bir diğer grup genç ise oy vermek istediklerini ancak henüz sandığa gidip gitmemek konusunda karasız olduklarını ifade ederek ; “Oy vermeyi istiyoruz ama tam olarak biz gençlere hitap ettiğini düşündüğümüz genç bir siyasi oluşumun olmayışı bizi sandığa küstürüyor. Yani birçok genç hâlâ bu nedenle sandığa gidip gitmemek konusunda son derece kararsızız” diyerek açıklamasını tamamladı.