Türkiye’nin gündeminde geçen hafta emekliye yeni ek zam ve Merkez Bankası’nın faiz kararı vardı. TCMB, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 45'e yükseltti. Emeklilere ek zam oranı yüzde 49,25 oldu. EKK toplantısında kripto düzenlemesinin ele alınması öne çıkan başlıklar arasındaydı. İşte 10 başlıkta öne çıkanlar

22 Ocak Pazartesi

TCMB’nin net rezervleri belirgin geriledi
Merkez Bankası analitik bilançosuna göre, bir önceki hafta, altın dâhil brüt rezervlerin 1.7 milyar dolar azalarak 138.1 milyar dolara gerilediği, net uluslararası rezervlerin ise 5.9 milyar dolar azalarak 23.6 milyar dolara gerilediği hesaplanıyor.EKK'dan 'kripto düzenlemesi' mesajı
Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bir araya geldi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada kripto varlık düzenlemesine ilişkin olarak, "Taslak yasa teklifinin içerisinde yer alacak hususlar değerlendirilerek düzenlemenin önümüzdeki günlerde yasalaşması ile ülkemizin gri listeden çıkması için gerekli koşullardan biri yerine getirilmiş olacaktır" denildi.

23 Ocak Salı

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacak zam yüzde 49,25'e yükseltildi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak zam oranının ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25'e yükseltildiğini açıkladı.

Emekli Sandığı'ndan aylık alanların zam farkı için tarih belli oldu
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emekli Sandığından aylık alanların ocak ayı 2024 zam farkı ile harp ve vazife malullerinin 2023 ek ödemelerinin 26 Ocak'ta verilmeye başlanacağını bildirdi.

24 Ocak Çarşamba

Kredi kartlarına limit kontrolü gelir mi?
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar, kredilerde Haziran 2023’ten sonrası gerileme varken kredi kartlarının toplam kredilerin üç katı büyüdüğünü dile getirerek enflasyonu yönetmek adına kredi kartlarına kısıtlayıcı bir düzenleme beklediğini vurguladı.


25 Ocak Perşembe

Merkez Bankası kritik faiz kararını açıkladı: Politika faizi yüzde 45’e çıkarıldı
Merkez Bankası, politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak 250 baz puan artırdı ve faizi yüzde 45 seviyesine çekti. TCMB, gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceğini bildirdi.

Kredi kartı azami faiz oranları değişmeyecek
Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini 250 baz puan artışla yüzde 45’e yükseltti. Söz konusu artış kredi kartları için referans faiz oranlarını etkilemeyecek.

TL mevduat faizinde düşüş sürüyor
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 19 Ocak ile biten haftaya yönelik para ve banka istatistiklerini açıkladı. Buna göre; bankacılık sektörünün toplam mevduatı, önceki haftaya göre 11,3 milyar lira azalarak 15,415 trilyon liraya geriledi ve faizlerdeki düşüş de devam etti.

Para cezalarında büyük artış! Yüzde 400 zam geliyor Para cezalarında büyük artış! Yüzde 400 zam geliyor

Editör: Ferzan AYDAR