FUAR GÜNCESİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

FUAR GÜNCESİ

Bu haber 08 Kasım 2019 - 7:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Üçüncü Elazığ Belediyesi Kitap Fuarını geride bıraktık. Beklentilere göre değerlendirir isek; fuardan, ziyaretçilerin, iştirakçilerin, yazarların çoğunluğunun hoşnut olduğuna tanıklık ettik.  Elbette ki hoşnut olmayan insanlar da vardır. Bu yaşamın doğallığındadır. Her insanın, her kitapseverin beklentileri farklıdır. Bundan ötürü her bireyin hoşnut olması imkânsızdır.

Başarılı sayılacak derecede geçirilen bir fuarın artı ve eksilerini masaya yatırmadan evvel eksikliklerini dile getiren, eleştirilerini sıralayanların fuarın oluşma evrelerinde ne sıkıntılar yaşandığını bilmedikleri için doğal karşılıyorum.  Yayın evlerinin yetersizliğinden dem vuranlara iki büyük şehir ile çakışan takvim maalesef yayıncıların bizi değil büyük şehir tercihini ortaya çıkarmıştır. Takvim değişebilir miydi? Sorusunu duyar gibiyim. İleriye çekilecek takvimin; mevsimsel sıkıntıları da göz önünde bulundurularak bunun da başka sorunları doğuracağı gecen yıl ki fiyasko olarak biten fuardan hala hafızalarımızda.
Benim şahsi kanaatim bizim şehrin fuar takviminin mayıs ayı sonunda olmasıdır. Büyük şehirlerin fuar takvimlerine baktığımızda son bahar mevsiminde yığılma vardır. Bundan ötürü sonbahar mevsiminde yapılacak her fuarda bu mevcut sıkıntılar yaşanacaktır.
Yayıncıların maliyet ekonomisini de göz önünde bulundurursak Malatya ili ile önlü arkalı düzenlenecek fuar takvimi yayıncılara büyük avantajlar sağlamada önemli rol oynayacağı gibi bunun dönütü olarak katılımcı yayın evinin zenginliği olarak bizlere dönüş sağlayacaktır.

Diğer fuarlarda olmayan bir güzelliği ilk defa yaşamış olduk. İlimiz kimlikli yazarlara harika bir stant temin edilmesi bununla birlikte ilimiz kültürüne yeri dolmaz katkılar yapan Manas yayıncılığa yer verilmesi( stant biraz büyük olabilirdi) bunun yanında Telmih dergisine stant verilmesi konusunda yardım edilmesi; belki de bu şehrin kültürüne, edebiyatına katkı sunan çoğunluğun ilk defa yan yana fuarda olmasını sağlamıştı.

Fuar kısa süre içinde yapılan üç istişare toplantısında masaya yatırılmış, ilimizin edebiyat sahasında ki üstatlarından fikirler alınmıştı. Yapılan istişarelerin meyvesini bence fuarda topladık.

Fuar boyunca bir dakika bile fuar sahasından ayrılmayan belediyemizin kıymetli mensuplarına, organizasyonu üstlenen ilimizin kıymetli markalarının temsilcilerine teşekkür ediyorum. Onların özverilerine hayran kaldığımı itiraf etmeliyim.

Bir teşekkür de benim hep özlem duyduğum davranışı sergileyen Kovancılar ve Keban ilçemizin belediye başkanlarına ediyorum. Bir kitapsever olarak fuar alanında olmaları takdire şayandır. İlimiz idarecilerine, siyasilerine de katkıları için teşekkür ediyorum.
Bu fuarın geçen yıl ki fuardan kıyas edilemeyecek kadar fevkalade iyi olmasında ki birinci etken elbette ki paylaşımcı ve istişareci özelliğiyle yeni seçilmiş belediye başkanımız Şahin Şerifoğulları beyindir.  Bu paylaşımcı tutum ve istişarelere devam edilmesi halinde ilimiz edebiyatına, kültürüne önemli kazanımlar sağlanacağı kanısındayım.  Şahsına bir kitapsever, bu şehrin bir yazarı olarak teşekkür ediyorum.

Bir teşekkür de milli eğitim camiasına ediyorum. Geçen yıl öğrenci ziyaretlerinin çok kısa sürede tutulmasını eleştirmiştim.  Bu kısa sürede öğrencilerin kitaplardan, yazarlardan istifade edemeyeceği fikrimizi paylaşmış sürenin uzatılması konusunda ricada bulunmuştum. Bu yıl sürenin uzun tutulması öğrenci kardeşlerimizin yüzünde ki mutlulukta ve kendi itiraflarında bizatihi görmüş olduk.

Yavaş yavaş fuar kültürünün oluştuğu ilimizde bundan sonra ki fuarların çerçevesini daha da genişletmemiz gerekliliği, davet edilen yazarların yeni yüzlerden, farklı fikirlerden de seçilmesinin fuara komşu illerden de iştirakin olacağı bunun da daha çoğulcu katılım sağlanacağı kanısındayım.

Bu güzelliği bizlere yaşattıkları için; şehrin kültürünü, edebiyatını, ekonomisini dert edinen, elinden gelen gayreti gösteren her bireye, her yöneticimize en içten teşekkürü şahsıma borç bilirim. Burada naif yürekli yüzlerce isimi tek tek zikredecek şansa sahip olmadığım içinde üzüntümü ifade etmeliyim.
Nevi şahsına münhasır bir fuarı daha yüz akıyla bitirdik. Şu ifadeyle yazıma son vereyim.

Teşekkürler Elazığ Belediyesi, teşekkürler Batı Kitap, teşekkürler İMC organizasyon…

 

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.