Dünya Ulusal İnme Farkındalık Ayı” dolayısıyla Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Aytaç açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Emrah Aytaç, inmenin beyni besleyen damarların ani tıkanıklığı ya da beyni besleyen damarların yırtılması sonucu ortaya çıkan nörolojik fonksiyon bozukluğu olduğunu söyledi. İnmenin ani ortaya çıktığını, buna bağlı olarak konuşmada bozulma, dilde pelteleşme, denge kaybı, kol ve bacakta kuvvetsizlik ya da uyuşukluk şikâyeti ile hastaların kendilerine başvurduğunu sözlerine ekleyen Aytaç, inmenin toplumda sıklığı geçtikçe artan ve dünyada en fazla sakatlığa yol açan hastalıkların başında geldiğini, inme hastalığının dünyada sık görülen rahatsızlıklar arasında yer aldığını, Fırat Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kliniğinde inme hastalarına ani müdahale edip tıkalı olan beyin damarlarını tespit ederek hızlı bir şekilde bu damarların hem ilaçla tedavisini hem de girişimsel yolla tedavisini sağladıklarını ifade etti.

“İnme hastalığının farkındalığının arttırılması önemlidir”

Dr. Aytaç, inme hastalığının farkındalığının arttırılmasının önemli olduğunu, toplumumuzda genelde yanlış kanı olarak bu hastaların bekletildiğini, soğuk su ile yıkama veya yemek yedirme gibi yanlış uygulamalar yapıldığını, bu yapılan yanlışların her bir dakikada milyonlarca beyin hücresinin kaybına yol açtığını, bu neden ile inme belirti ve bulguları olan hastaların, yani ağızda kayma, konuşmada bozulma, kol ve bacakta kuvvetsizlik şikâyeti olan hastaların vakit kaybedilmeden acil servislere başvurması gerektiğinin önem arz ettiğini ifade etti.

“Hastaların hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz”

Fırat Üniversitesi Hastanesi İnme Kliniğinin 2016 yılından beri faaliyet gösterdiğini söyleyen Dr. Aytaç, bugüne kadar yüzlerce hastaya hem girişimsel hem de medikal tedavi anlamında hizmet verdiklerini, inme merkezinin bölgedeki tek kapsamlı inme merkezi olduğunu, bu bağlamda Tunceli, Bingöl, Muş gibi çevre illerden birçok hasta kabul ederek hastaların hayatlarına dokunmaya çalıştıklarını belirtti.

 Haber: Ferzan AYDAR