Eğitim hakkında bilgiler veren Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Hemşiresi Fatma Türkmen, sağlık çalışanlarının enfeksiyon ajanlarına karşı hem kendilerini hem de hastalarını korumak adına gerekli önlemleri almakla görevli olduklarını, bu önlemlerin enfeksiyon ajanı ile temas öncesi ve temas sonrasında yapılması gereken uygulamaları kapsadığını söyledi.

Kesici ve delici alet yaralanmaları ülkemizde önemli bir sorundur…

Fatma Türkmen, sağlık çalışanlarının sağlığı ve güvenliği için risk oluşturan kesici ve delici alet yaralanmalarının ülkemizde önemli bir sorun olduğunun altını çizdi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Hemşiresi Fatma Türkmen, sağlık çalışanlarının % 54’ ünün çalışma hayatı boyunca mesleki uygulamalar sırasında en az 1 kere yaralanmaya maruz kaldığını ifade etti.

Fatma Türkmen, ellerde açık yara varsa mutlaka kapatılarak çalışmaya başlanması gerektiğini söyledi.

Elazığ’da "Huzur ve Güven Uygulaması" Elazığ’da "Huzur ve Güven Uygulaması"

Türkmen, kesici, delici aletlerin ve iğne uçlarının kapaklarının kapatılmadan sert malzemeden yapılmış kesici, delici alet kutularına atılması gerektiğini dile getirdi.

Fatma Türkmen, delici ve kesici alet yaralanmalarını önlemek için standart önlemler olduğunu, bu standart önlemlerin hastanın tanısına ve enfeksiyonuna bakılmaksızın bütün hastalara uygulanan önlemler olduğunu dile getirdi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Hemşiresi Fatma Türkmen, standart önlemlerin kan yolu ve nemli vücut çıkartıları ile bulaşabilecek, etkeni tanımlanmış veya henüz tanımlanmamış enfeksiyonlardan korunma amacı ile geliştirdiğini ifade etti.

Fatma Türkmen, ‘önlük, maske, yüz ve göz koruyucu ekipman ve eldivenin standart önlemler olduğunu’ dile getirdi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi 10. Kat Konferans Salonunda gerçekleştirilen kesici delici alet yaralanmalarından ve biyolojik risklerden korunma konulu eğitim sunumuna çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.