Elazığ’da özellikle kış aylarında vatandaşların tercih ettiği sakatat, zengin vitamin ve mineral içeriği dolayısıyla ‘doğal antibiyotik’ olarak da tanımlanıyor. Elazığ’da kelle, paça, ciğer, yürek, böbrek ve işkembe gibi sakatatlar müşteriler için özenle hazırlanıyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan sakatat hazırlama telaşı, akşama kadar devam ediyor.

Her derde deva

Magnezyum, potasyum açısından oldukça zengin olan kelle paça çorbası özellikle kışın herkes tarafından sevilerek içilmekte. Normalde dışarıda yemeğin tercih edildiği kelle paçanın evde yapımı ise oldukça kolay.  Vatandaşlara önerilerde de bulunan Kapalı Çarşı esnafı, kansere karşı koruyan, enerji veren ve kasları güçlendiren kelle paça çorbasının evde yapılmasının daha ekonomik olduğunu söyledi. 

“Kışın daha çok tercih ediliyor”

Sakatatın kışın daha çok tercih edildiğini belirten Kapalı Çarşı Esnafı Cihan Ataşçı; “Sakatat şifa deposu. Birçok faydası var. Genellikle kışın daha çok tercih ediliyor. Gribe, nezleye kemik ağrılarına çok iyi geliyor. Kolajenin olmasından dolayı faydası çok fazla. İnsanın vücudunda direnci arttırıyor. Kelle paçanın sağlık açısından oldukça faydası var. Yazın ağır olduğundan dolayı genellikle kışın daha çok tercih ediliyor” dedi.

Elazığ'da baraj gölünde mahsur kalan balıkçılar, 4 saatlik çalışma sonucu kurtarıldı Elazığ'da baraj gölünde mahsur kalan balıkçılar, 4 saatlik çalışma sonucu kurtarıldı

“Rağbet en çok kelle ve mumbara var”

Sakatatın doktorlar tarafından önerildiğine dikkat çeken esnaf Ataşçı; “Rağbet en çok kelle ve mumbara var. Elazığlı vatandaşlarımız çok seviyor. Gelip alanlar çok. Diğer yıllara göre talep daha fazla ama fiyatlarda biraz sıkıntı var. Vatandaşın alım gücü düşük olduğu için fiyat sorup alamayanlar oluyor. Genel olarak alımlar var. Sağlık açısından iyi. Doktorlar öneriyor” diye konuştu.

“Sakatat tüketen insanların vücut dirençleri daha üst düzeyde”

Pandemi döneminden sonra sakatatın daha çok rağbet gördüğünü belirten Ataşçı; “Özellikle 2020 yılında ülkemizde baş gösteren koronavirüs hastalığından sonra daha çok rağbet gördü. Hastası olan veya hasta olmamak için önceden önlemini alan kişiler sakatata yöneldi. Özellikle paça çok fazla rağbet gördü. Faydalarını saymakla bitmez. Sakatat tüketen insanların vücut dirençleri daha üst düzeyde” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar geçen yıllara göre daha pahalı”

Fiyatların geçen yıllara göre daha pahalı olduğunu belirten Ataşçı; “Bir takım kellenin fiyatı 200 lira. Mumbar 170 lira. 4,5 kişilik bir aileye bir takım mumbar veya bir takım kelle yeterli oluyor. Aile bireylerinin 2 tas içebileceği kadar çıkar. Dışarıda bir tas çorba 150 ile 200 lira arasında. Elazığ’da sakatat çok tercih ediliyor. Hemen hemen hayvanın her şeyi yiyiliyor. Çöpe atılan bir yeri yok” şeklinde konuştu.

“Sakatat şu mevsimde etten fazla tercih ediliyor”

Kelle paçanın kışın vatandaşların vazgeçilmezi haline geldiğini anımsatan Ataşçı; “Sakatat şu mevsimde etten fazla tercih ediliyor. Şifa deposu olarak biliniyor, vücudun direncini arttırıyor. Özellikle grip ve nezleye karşı tam bir kalkan görevde. Kışın vatandaşların vazgeçilmezi haline geliyor.  Kelle paça çorbası magnezyum, potasyum, açısından oldukça zengin. Dışarıda yapılan kelle paça çorbasının evde yapımı oldukça kolay” dedi.

“Kelle paçayı evinizde yapın”

Vatandaşlara önerilerde de bulunan Ataşçı; “Vatandaşlara şunu da öneriyoruz; dışarıdan içeceklerine alıp evde yapsınlar içsinler. Kendilerinin evde yapması çok daha iyi. Çünkü görmediği nasıl yapıldığını bilmediği bir şeyi evde kendisi yapsa daha çok içine siner. Aynı zamanda daha ekonomik. Dışarıdan bir kişinin vereceği parayla 5 kişilik aile doyar. Böylece bütçesine de zarar vermez” diye konuştu.

“Kemik ağrıları gibi birçok hastalığın şifası diyebiliriz”

Kapalı çarşı esnafı İzzettin Arslan; “Sakatat denince yanlış bilinen birçok şey var. Tam anlamıyla bir şifa deposu diyebiliriz. Bilinmeyen birçok faydası var. Özellikle kış aylarında çok tüketiliyor. Kış aylarının gelmesiyle birlikte en çok tüketilen ürünlerimiz kelle paça ve pöç. Çünkü, bu ürünler düdüklüde pişirildiği zaman kemiğinden ayrılarak suyu ayrı faydası oluyor, etinin ayrı bir faydası oluyor.  Soğuk algınlığı, grip, kemik ağrıları gibi birçok hastalığın şifası diyebiliriz. Fiyatlarda günümüz şartlarına göre normal. Kelle paçanın takımı 200 lira. En çok kelle, ciğer, pöç et ve özellikle mumbar çok tercih ediliyor. Mumbarın kilosu da 180 lira. Dana ciğeri 300, kuzu ciğeri ise 350 lira” dedi.

Editör: Şah İsmail Gezici